Merhem Partili Çanakcı: Tıpkı Gemide Olabiliriz. Ama Aynı Hane İnsanlar Güvertede Afiyet Çatıyor. Tıpkı Kısmı birlikte Depoda Yük Çekiyor”

ERKAN ESMER

Demokratlık ve Atılım (MERHEM) Partisi Genel Başbuğ Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Çorum’dahi; Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hepimiz benzeri gemideyiz. Sefine dakikasında kez alırsa kazanan hepimiz olacağız. Su alırsak hepimiz boğulacağız” sözlerine tepki gösterdi. Çanakcı, “Tıpkı gemide olabiliriz. Ama tıpkısı hizip insanlar sefine güvertesinde keyif çatıyor bir kısmı bile depoda yüklülük çekiyor”

UMAR Partisi Umumi Başbuğ Yardımcısı İbrahim Çanakcı, Çorum Tecim ve Sanayi Odası ziyaretinde, gündemi değerlendirdi. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hepimiz tıpkı gemideyiz. Gemi kolaylıkla kat alırsa kazanan hepimiz olacağız. Akarsu alırsak hepimiz boğulacağız” sözlerini değerlendiren Çanakcı, bu çağrının manidar olması için iki koşulun gerektiğini belirtti.

Çanakcı, “İlk adına yaşadığımız sıkıntıların bu iktidarın tercihlerinden, uygulamalarından müstakil sebeplerden kaynaklanması lazım. Zelzele olsa kıran olsa münteha. 1999’birlikte sarsıntı oldu böyle tıpkı boyut olsa dişimizi sıkalım sorunları bu arada aşalım deriz fakat bu teessürat devletin hatalarından yanlış uygulamalarından kaynaklanıyor” dedi. Hükümetin ve Cumhurbaşkanının hatalardan kontekst aynı izah yapması ve bu yanlışları itiraf etmesi bunun arkası sıra üstelik yanlıştan dönülmesi gerektiğini anlatan Çanakcı, ikinci adına da adaletli benzeri paylaşım gerektiğini vurguladı.

Ülkede mevhibe ve yüklülük dengesinin eşit paylaşılması gerektiğinden bile saraka eden İbrahim Çanakcı, şunları söyledi:

“Dengenin adaletli olduğunu söyleyemiyoruz. Hastalık? Devletin vergilerinden ya dahi servet basıp şişkinlik yaratarak dar kesimli insanlara ödetiyor, kazandıklarınızı ayrımsız apaz mudiye veriyorsanız. 1 milyon ve üzerinde mevduatı kâin mudilerin payı yüzde 4. Toplanan kaynakları hakeza kullanıyorsunuz burada kayra yük dengesinin makul olduğunu söyleyebilir miyiz? Kaynağı kime nakil ediyorsunuz? Repo lobisi dediğiniz kişilere alıntı ediyorsunuz bankaların payı artıyor. Bankaların ocak yüzde 450 artmış, burada geliri yüzde 450 mütezayit var mı?

Yıpranmamış rötuşlu eden minimum ecir açlık sınırının 1400 liralık altında. Kıtlık sınırı 6800 liranın üstünde toplumun çalışanın yüzde 70’e yakınını asgari ücrete mahkum değer misiniz? İş gücünün milli gelirden payı yüzdelik 31,5 olmuş yani aldığı hisse 7 benek kötü fariğ. Mevhibe yük dengesi adaletli olmamışsa, iktidarın kül uygulamaları bu dengeyi bozuyorsa hatalarından taannüt ve ısrarından kaynaklanıyorsa, topluma fedakarlık çağrısına anlamı bulunmayan. Tıpkı gemide olabiliriz ama tıpkı bölük insanlar gemi güvertesinde afiyet çatıyor aynı kısmı birlikte depoda külfet çekiyor.”Share: