EMİNÖNÜ’NDE RAMAZAN HAREKETLİLİĞİ

EMİNÖNÜ’nde Ramazan ayının başlamasına az eyyam kaldığında alışveriş hareketliliği yaşandı. Esnaf, iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın İskenderun Limanı’ndaki coşkunluk dolayısıyla pazara geç geldiğini ve fiyatının yükseldiğini belirtirken, sarsıntı nedeniyle çarşıdaki yoğunluğun beklenenden az olduğunu söyledi. Esnaf İbrahim Özbey, “Antep Fıstığı uymazlık gördü. Gaziantep’in bile depremden etkilenmesinden kaynaklı şu zaman fıstık bulamıyoruz. Malatya bile depremden etkilendiği amacıyla kayısının kilosu 230 teklik oldu. Kudüs hurması şu an 160 lira. İskenderun Limanı’nda çıkan yangının arkası sıra hurma bulamıyoruz” dedi. Ramazan alışverişine gelen Yüksel Güler ise fiyatların ortalamaya göre akıllıca olduğunu belirterek “Az Buçuk peynir, çarkıt kaşar peyniri aldım. Alabilirsem pastırma alacağım. Peynir ve çarkıt kaşarı format halinde aldım biri 200 lira biri 135 teklik. Ortalıktaki fiyatlara göre alışılagelen” dedi.

Ramazan ayına mahdut günler kaldı. Sahur ve iftar vakti alışverişi üzere Akdarı Çarşısı’na gelenler çokluk oluşturdu fakat esnaf zelzele felaketi nedeniyle yoğunluğun beklenenden bir iki olduğunu belirtti. Esnaf, İskenderun Limanı’ndaki cuşiş zımnında hurma, depremden etkilenen Gaziantep’dahi antep fıstığı, Malatya’bile ise kayısı bulmakta zorlandıklarını rapor etti. Alışverişe gelenlerden bazıları fiyatları yüksek bulurken bazıları ise uygun buldu.

“İSKENDERUN LİMANI’NDA ÇIKAN YANGININ ARDINDAN HURMA BULAMIYORUZ”

Eminönü’nde esnaf olan İbrahim Özbey, “Depremin arkası sıra hurma fiyatları yükseldi. Antep Fıstığı zarar gördü. Gaziantep’in da depremden etkilenmesinden kaynaklı şu an fıstık bulamıyoruz. Malatya da depremden etkilendiği üzere kayısının kilosu 230 liralık oldu. Kudüs hurması şu an 160 liralık. İskenderun Limanı’nda sâdır yangının ardından hurma bulamıyoruz. Elimizdeki hurmaları bu fiyata satmak zorundayız, elan aşkın hurma gelseydi fiyatlar henüz akıllıca olabilirdi. Depremden evvel hurma 130 liraydıö” diye niteleyerek konuştu.

“DEPREMDEN SONRALARI ETKİLENDİ”

Depremden bilahare sakinlik olduğunu tamlayan Ulvi Çağan, “Şu an insanlar korkudan gelmiyor. Eminönü eskisi kabilinden değil. Depremden sonra buralar boşaldı” dedi.

Emin İbrahim, “Ramazan üzere hurma yeğleme ediliyor. Sarıerik, keçi yemişi da yeğleme ediliyor. Kudüs hurması 160 lira, Medine hurması 220 lira. Kötümser da var pahalı üstelik var. Depremden âlem turistler bile gelmiyor” dedi.

“YOĞUNLUK RAMAZANA GÖRE İYİ”

Yoğunluğun ramazana göre mebzul olduğunu tamlayan Ahmet Kaplan, “Hurmaların durumuna bakarak değişiyor. En uygunu 120 den başlıyor, 300 liraya büyüklüğünde çıkıyor. 1 kamer önceki 250 liralık olan hurma şu dakika 300 liralık. Kükremek ramazana bakarak mebzul, cemaziyelevvel dahi kalabalıktı. Yağmurdan ufuk biraz bunaltıcı değil” şeklinde konuştu.

“ORTALIKTAKİ FİYATLARA GÖRE İYİ”

Ramazan alışverişine mevrut Yüksel Güler, “Normali sorarsanız fiyatlar uçmuş. Az Buçuk peynir, çarkıt kaşar peyniri aldım. Alabilirsem pastırma alacağım. Peynir ve eski kaşarı format halinde aldım biri 200 lira biri 135 lira. Ortalıktaki fiyatlara göre normal. Bu tarafta fiyatlar daha makul. Ayrımsız simide 7 buçuk lira veriyorsam bu fiyatlar alışılagelen” diye konuştu. Yaşar Seki, “Hurma fiyatları 180 ile 240 ortada, yer bir iki benzeri kilogram almam icabında fiyatlı” dedi.

Share: