EMİNÖNÜ’NDE RAMAZAN HAREKETLİLİĞİ

EMİNÖNÜ’nde Ramazan ayının başlamasına sınırlanmış eyyam kaldığında ahzüita hareketliliği yaşandı. Esnaf, iftar sofralarının vazgeçilmezi olan hurmanın İskenderun Limanı’ndaki coşkunluk zımnında pazara geç geldiğini ve fiyatının yükseldiğini belirtirken, hareket dolayısıyla çarşıdaki yoğunluğun beklenenden beş altı olduğunu söyledi. Esnaf İbrahim Özbey, “Antep Fıstığı kötülük gördü. Gaziantep’in de depremden etkilenmesinden kaynaklı şu zaman fıstık bulamıyoruz. Malatya da depremden etkilendiği için kayısının kilosu 230 liralık oldu. Kudüs hurması şu zaman 160 teklik. İskenderun Limanı’nda sâdır yangının ardından hurma bulamıyoruz” dedi. Ramazan alışverişine mevrut Yüksel Güler ise fiyatların ortalamaya göre akla yatkın olduğunu belirterek “Az Buçuk peynir, sakat kaşar peyniri aldım. Alabilirsem pastırma alacağım. Peynir ve eski kaşarı model halinde aldım biri 200 teklik biri 135 lira. Ortalıktaki fiyatlara göre normal” dedi.

Ramazan ayına mahdut eyyam kaldı. Sahur ve iftar alışverişi amacıyla Akdarı Çarşısı’na gelenler kükremek oluşturdu ancak esnaf hareket felaketi zımnında yoğunluğun beklenenden birkaç olduğunu belirtti. Esnaf, İskenderun Limanı’ndaki cuşiş dolayısıyla hurma, depremden etkilenen Gaziantep’bile şam fıstığı, Malatya’de ise sarıerik bulmakta zorlandıklarını anlatım etti. Alışverişe gelenlerden bazıları fiyatları yüksek bulurken bazıları ise akla yatkın buldu.

“İSKENDERUN LİMANI’NDA ÇIKAN YANGININ ARDINDAN HURMA BULAMIYORUZ”

Eminönü’nde esnaf olan İbrahim Özbey, “Depremin ardından hurma fiyatları yükseldi. Antep Fıstığı engel gördü. Gaziantep’in bile depremden etkilenmesinden kaynaklı şu dakika fıstık bulamıyoruz. Malatya dahi depremden etkilendiği üzere kayısının kilosu 230 lira oldu. Kudüs hurması şu an 160 lira. İskenderun Limanı’nda çıkan yangının peşi sıra hurma bulamıyoruz. Elimizdeki hurmaları bu fiyata feda etmek zorundayız, daha fazla hurma gelseydi fiyatlar daha uygun olabilirdi. Depremden geçmiş hurma 130 liraydıö” diye niteleyerek konuştu.

“DEPREMDEN BILAHARE ETKİLENDİ”

Depremden sonra rahatlık olduğunu belirten Uca Çağan, “Şu dakika insanlar korkudan gelmiyor. Eminönü eskisi kadar değil. Depremden sonra buralar boşaldı” dedi.

Emin İbrahim, “Ramazan üzere hurma tercih ediliyor. Sarıerik, keçi yemişi bile yeğleme ediliyor. Kudüs hurması 160 lira, Medine hurması 220 liralık. Şizoit bile var fiyatlı üstelik var. Depremden hava turistler birlikte gelmiyor” dedi.

“KÜKREMEK RAMAZANA BAKARAK İYİ”

Yoğunluğun ramazana bakarak ongun olduğunu belirten Ahmet Kaplan, “Hurmaların durumuna bakarak değişiyor. Arz uygunu 120 den başlıyor, 300 liraya büyüklüğünde çıkıyor. 1 ay önceki 250 teklik olan hurma şu an 300 liralık. Su ramazana göre dolgunca, esbak üstelik kalabalıktı. Yağmurdan periferi biraz sakil değil” şeklinde konuştu.

“ORTALIKTAKİ FİYATLARA BAKARAK İYİ”

Ramazan alışverişine mevrut Yüksel Güler, “Normali sorarsanız fiyatlar uçuk. Az Buçuk peynir, eski kaşar aldım. Alabilirsem pastırma alacağım. Peynir ve sakat kaşarı gestalt halinde aldım biri 200 lira biri 135 teklik. Ortalıktaki fiyatlara bakarak alışılagelen. Bu tarafta fiyatlar daha uygun. Ayrımsız simide 7 buçuk liralık veriyorsam bu fiyatlar normal” diye niteleyerek konuştu. Yaşar Seki, “Hurma fiyatları 180 ile 240 arasında, sunu birkaç ayrımsız kilo almam gerekirse fiyatlı” dedi.

Share: