Erzurum Havalimanı’nda sarsıntı tatbikatı

ERZURUM Havalimanı’nda AFAD koordinasyonunda deprem ve cuşuhuruş tatbikatı gerçekleştirildi. Ekipler, senaryo gereği depremde yaralananlara ve sonrasında sâdır yangına kısa sürede engelleme etti.

Erzurum’da AFAD koordinasyonunda, 2022 Kıyamet Tatbikat yılı kapsamında ‘Tahliye, Nizam ve Planlama Tatbikatı’ gerçekleştirildi. Tatbikat noktalarından biri üstelik Erzurum Havalimanı oldu. Laf su, 7.5 büyüklüğündeki zelzele senaryosu olarak belirlenen tatbikat saat 09.30’da başladı. AFAD, Afiyet, Gelgel Saha Komutanlığı, İtfaiye ve Oran Albeni Meydanları İşletmesi personelinin katıldığı manevra, gerçeğini aratmadı. Araklayıcı sirenle koltukların yanına çöken yolcular, tehlikenin geçmesi ile koşarak havalimanını tecezzi etti. İçeri giren itfaiye, esenlik ve AFAD ekipleri 2 yaralıyı kriz altından çıkararak teskere ile hava meydanı önündeki içtima merkezine götürdü. Yaralılar burada ivedi durumlarına göre renkli bölümlere yerleştirildikten sonradan ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Çıkan hararet ise görevliler marifetiyle ateş tüpü ve akarsu ile müdahale edilerek söndürüldü.

Ululuk Albeni Limanları İşletmesi Erzurum Havalimanı Başmüdürü Necati Algül, kalburüstü sabık manevra sonrası yaptığı açıklamada katılımcılara teşekkürname ederek, “Heybet Albeni Meydanları İşletmesi Erzurum Havalimanı Başmüdürlüğü Ivedili Genişlik Kapsamı adı altında tüm gurur ve kuruluşlarla deprem tatbikatı yaptık. İnşallah sadece tatbikatta kalmasını diliyoruz. Tatbikata 200’e yakın benzeri ortaklık oldu. Tatbikatın amacı farkındalık monte etmek. Zaten Türkiye’nin deprem bölgesi olduğu cümle tarafından bilinmekte. Bunun farkındalığını oluşturup fena hâlde aynı eğitimle personelimizi bilinçlendirdik” diyerek konuştu.

Tatbikat sonrası tamam katılımcılar Erzurum Havalimanı yazısı önünde yadigâr fotoğrafı çektirdi.

Share: