Hekim ve kadınlar meme kanserinde erken tanılama farkındalığı üzere kırsalda mesaide

Erzurum’bile hekim ve kadınlardan oluşan ayrımsız kol, meme başı kanserinde er teşhis farkındalığı üzere rustik mahallelerde faaliyet yapıyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Avrat Meclisi üyelerinin, bicik kanseri ve bu hastalıkta erken tanıya dikkati vira etmek için hastaneye gidemeyen kırsaldaki kadınlara aksetmek için yürüttüğü icraat devam ediyor.

Bu kapsamda irtibata geçtikleri Atatürk Üniversitesi Tababet Fakültesinden Umumi Cerrahi Temel Olgun Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay ile kırsala giden kadınlar, hemcinslerine meme başı kanserinde erken tanının önemini anlatıyor.

Son kendisine site merkezine kısaca 90 kilometre uzaklıktaki Tortum ilçesinin Pehlivanlı Mahallesi ile çeşitli beldelere giden grup, cami hoparlöründen sesli duyuru yaptırarak köydeki kadınları akla yatkın aynı yerde topladı.

“Erkan tanı” üstüne bilinçlendirilen kadınlar, daha sonradan aktif sağlık aracında araştırı edildi, kanser taramasından geçirildi.

Bazı kadınlar hastaneye yönlendirildi

Programda tahminî 50 karı muayene edildi, gâh kadınlar ise istikbal etüt için hastaneye yönlendirildi.

Ayrıca kadınlar yetişek alırken, çocukları de palyaçolar eşliğinde ahenktar ahit geçirdi.

Prof. Dr. Akçay, AA muhabirine, kadınlara, kendilerini araştırma ika yöntemlerini öğretip onları kanser karşı bilgilendirdiklerini söyledi.

Erken tanı ile kadınların tedavilerinin kolaylaştığını tabir fail Akçay, şöyle konuştu:

“Bu toplantılarla 40 yaşından sonra temas karı yılda 1 kat mamografi çekilmesi gerektiğini öğreniyor. Çokça er tanılarımız var, yani kanser hiç ele gelmeden, şişmiş yapmadan mamografiyle çokça haddinden fazla erken dönemde tanı koyulan pestil oranları artıyor. Kadınlardaki kanserlerin yüzde 30’nu yani 3’te birini bicik kanseri oluşturuyor. Dünyada 8 kadından biri bu hastalığa yakalanıyor. Erken canlandırma ve akıllıca tedaviyle ağız ağıza kadınlarımızın meme başı kanserinden kaçma şansı var.”

“Her sene 17 ila 25 bin kadına meme başı kanseri tanısı konuluyor”

Dünyada rastgele sene 1 milyon kadına meme kanseri tanısı konulduğunu, Türkiye’de ise bu sayının temas sene 17 ila 25 bin şeklinde görüldüğünü aktaran Akçay, “Ahiret Yolculuğu oranları açısından ise akciğer kanserinden sonra meme başı kanseri ikinci tam. 20 yaşından sonradan her kadının nüsha döneminin bitimindeki günlerde memelerini etüt etmelerini, 20-40 gözyaşı arası 3 yılda 1, 40 yaşından bilahare ise seçme yıl meme muayenesi ve mamografi öneriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Akçay, kadınların memelerinde sertlik, meme başının arzu çekilmesi, meme akıntısı kabilinden durumlarda kategorik genel cerraha başvurmalarını istedi.

Kent Konseyi Avrat Meclisi Başkanı Yadigar Nesrin Şerbetçioğlu ise hizmeti kadınların ayaklarına götürdüklerini belirterek, “Meme Başı kanseri günümüzdeki bildirme balaban mesele, o nedenle hastaneye gidemeyen hanımlara özenle etüt ve er tanı imkanı sağlıyoruz. Bize bu imkanı sağlayan Derece başkanımıza ve Müfide hocamıza teşekkürname ederiz.” diye konuştu.

Mobil araçta etüt ve taraması yapılan kadınlardan Ayşe Dik da meme başı kanserine müteveccih lazım bilgiyi edindiklerini tabir ederek, hizmeti ayaklarına kadar getirenlere teşekkür etti.Share: