Eşiyle ilişkisi olduğu iddiasıyla yeğenini öldüren sanığın müebbet ve 23 yıla kadar hapsi istendi

Eskişehir’bile boşanma aşamasındaki eşiyle ilişkisi olduğu iddiasıyla yeğenini öldüren ve eşinin yaşadığı Bursa’ya giderken yakalanan Nurullah Sövme’ın yargılanmasına başlandı. Sanık üzerine ‘düşünülerek öldürme’, ‘eşe karşı bilerek öldürmeye teşebbüs’ ve ‘ruhsatız silah taşıma’ suçlarından müebbet ve 23 yıla kadar kodes cezası istendi.

Diyarbakır’bile kıpırdak Nurullah Sövme (32), güzeşte yıl 10 Ağustos gecesi metrukiyet aşamasındaki eşi Ebru Kalay (21) ile ilişkisi olduğu iddiasıyla, Eskişehir’bile mektepli olan yeğeni Heybettullah Sövme’ı (23) tabancayla vurarak öldürdü. Vişnelik Mahallesi Mustafa Eksiksizlik Atatürk Caddesi’nde gerçekleşen olayın arkası sıra olayın şüphelisi Küfür, otomobiliyle eşinin yaşadığı Bursa’ya akla yatkın yola bundan sonra. Suratsız, arkadaşları Süleyman G. ve Tuncay S. ile alay malay ayrımlı tıpkı açar içerisinde Bursa- İnegöl karayolu uygulama noktasında polis ekiplerince yakalanarak gözaltına alındı. Nahoş Nurullah Sövme çıkarıldığı barış ukubet hakimliğince tutuklanırken, araçta gelişigüzel olduğu arkadaşları ise adli arama şartıyla başıboş bırakıldı.

Müebbet ve 23 yıla kadar cezaevi talebi

Olayla ilişkin Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının peşi sıra hazırlanan savca 3. Sakil Ukubet Mahkemesince akseptans edildi. İddianamede maznun Nurullah Sövme’ın yeğenine karşı ‘bile bile öldürme’ suçundan müebbet, eşini vurmak amacıyla Bursa’ya gittiği gerekçesiyle ‘eşe alın düşünülerek öldürme’ suçundan 13 yıldan 20 yıla büyüklüğünde ve ‘ruhsatsız silah taşıma’ suçundan 1 yıldan 3 yıla büyüklüğünde hapsi istendi. Sanıkla gelişigüzel araçta yakalanan Süleyman G. ve Tuncay S. üzerine ise 6 aydan 5’er yıla büyüklüğünde mapushane cezası temenni edildi.

İlk duruşma görüldü

Eskişehir 3. Çetin Ukubet Mahkemesinde görülen davanın önceki celsesinde vakfedilmiş maznun Nurullah Küfür duruşma salonunda amade edildi. Duruşmaya tutuklanmadan sanıklar Süleyman G. ve Tuncay S. ile maznun avukatları katıldı. Murafaa heyeti, sanıklara savunmalarını yapmaları amacıyla alay verdi.

“Eşim anneme ‘Nurullah bu numaranın kime ilgilendiren olduğunu bulursa beni öldürür’ demiş”

Mahkemedeki savunmasında metrukiyet aşamasına gelmeden geçmiş eşinin kendisini aldattığından şüphelendiğini kaydeden maznun Nurullah Sövme, “2021 yılında tığ metrukiyet aşamasındayken eşim Ebru, kendisini zedelenmek ettiğim iddiasıyla şikayetçi olduktan sonradan babasının yanına Bursa’ya gitti. Ben halbuki onu darp etmedim. Daha sonraları ego eşimin hal ve hareketlerinden beni aldattığı şüphesine kapıldım. Bilahare eşimin kullandığı benim adıma olan telefon numarasının geriye çevrilmiş kontrol kayıtlarını çıkardım. Orada birinci vardı. Eşime numaranın kime ilgilendiren olduğunu sorunca, eşim panik yaparak numarayı tanımadığını söyledi. Operatör firmasından eşimin kullandığı hattın arama kayıtlarını çıkarınca bu numarayla 5 kamer boyunca gece saatlerinden sabahlara kadar konuşmaların olduğunu gördüm. Numarayı kişi imkanlarımla bulmaya çalıştım fakat degaje forma olduğu amacıyla bulamadım. Ben evde değilken eşim Bursa’ya babasının yanına gitmiş. Gitmeden ilk birlikte anneme ‘Nurullah bu numaranın kime ilişik olduğunu bulursa beni öldürür’ demiş. Ego o gittikten sonra eve geldiğimde bunu öğrendim. Eşim metrukiyet davasını bana Bursa’birlikte açtı. Çekişmeli metrukiyet davamız olduğundan, ben dahi eşimin beni aldatmış olduğunu düşündüğüm ve ev mahkemesine kanıtlamak amacıyla bunu 1,5 sene süresince araştırdım amma bulamadım” dedi.

“İnternetteki tensel içerikli videolarda vücudundan tanıdığım eşimin görüntülerini gördüm”

Toplumsal iletişim araçları ve internetteki bazı sitelerde eşine ilişik olduğunu düşündüğü seksüel muhtevalı görüntüler gördüğünü kanıt fail maznun Küfür, “Eşim gittikten bilahare ego sosyal iletişim araçları ile gâh sitelerden pornografik ve eşeysel muhtevalı görüntülere bakıyordum. Bakarken, benzeri kadının eşeysel ilişkiye girdiği videoteyp gördüm. Kadının cisim yapısı, vücudundaki morartı ve benden eşim olduğunu anladım. Ben 2,5 almanak eşimin vücudunu mebzul tanırım. Videodaki erkeğin üstelik kadının dahi yüzü gözükmüyordu. Hoppadak aralarındaki konuşmalar vardı. Ego videoyu indirdim ve kimesne görmesin diyerek ‘son silinenler’ kısmında müdafaa ettim fakat oradan 1 kamer bilahare silineceğini bilmiyordum. Toplamda 4-5 çıngı hakeza videoteyp belirleme ettim. Bunlarda eşim başkasıyla cinsel ilişkiye giriyordu. Görüntüdeki münasebet esnasında kullanılan objeler, çit, gözlük ve diğer eşyaların aynılarını evde bazanın altında, torba içerisinde buldum” ifadelerini kullandı.

“Bursa’ya götürüp eşimle yüzleştirmek istedim”

Görüntülerdeki kişinin yeğeni olduğunu öğrendiğini ve temas etmek amacıyla yeğeninin yanına gittiğini söyleyen sanık Nurullah Sövme, “Videolarda yeğenim Mehmet ve Heybetullah’ın isimlerinin geçtiğini görünce durumu aileme anlattım. Bana hakeza tıpkı özdek olmadığını, psikolojimin bozulduğunu söylediler. Ailemin bile bana inanmadığını görünce, eşimin beni aldattığında agâh olduklarını düşünmeye başladım. Ego Diyarbakır’dan Bursa’ya geldim amma eşim benimle ahbaplık etmek istemedi. Amcası ve akrabaları geldi. Ben videolardan bahsettim. Amcam bile eşimle görüştü videoları kabul etmediğini söyledi. Orada S.B. diye biri konuyu biliyordu ve abimin oğlu öldürülmüş Heybetullah ile ilişkisinin olduğunu, korkusundan karşıma çıkmadığını söyledi. Öldürülmüş Eskişehir’bile okuyordu ben de Bursa’dan onun yanına geldim. Videoyu sorduğumda o kişinin kendisi olmadığını söyledi. Ego bile onu Bursa’ya götürüp eşimle yüzleştirmek istedim ve arabaya bindik. Maktul trafik ışıklarında arabadan fırladı ve kaçarken ‘eşin gidi tıpkı kadınsa ben hangi yapayım, erkeksen git onu vur’ dedi. Ego de yanımdaki ruhsatsız silahla onu boğmak amacıyla yere akilane 8-9 halk acı ettim. Maktulü garaz almadım. Yere düştüğünü görünce arabaya binip kaçtım. Bursa amacında ayrımsız petrolde durdum ve elimi yüzümü yıkadım. Eşimin dayısı beni aradı ve beni öldüreceğini söyledi. Ego üstelik ‘sen zahmet ika, ben gelirim’ dedim ve pozisyon atmasını istedim. Telefonumun şarjı birkaç olduğu üzere gelen konumu Bursa’daki arkadaşım Süleyman’a gönderdim ve beni almasını istedim. Sonra Tuncay ile gelişigüzel gelmişler. Tığ yoldayken aplikasyon noktasında yakalandık. Eşimi çivilemek kabilinden tıpkısı niyetim yoktu” dedi.

Savunma düzenlemek üzere bayram düz sanıklar Süleyman G. ve Tuncay S., maznun Nurullah Kalay’ın arkadaşları olduğunu ve olayla ilgilendiren bilgileri bulunmadığını söyleyerek suçlamaları reddetti.

Murafaa heyeti sanık Nurullah Kalay’ın tutukluluk halinin devamına, sanıklar Süleyman G. ile Tuncay S. hakkındaki adli taharri şartının devamına değişmeyen vererek duruşmayı 11 Mayıs’a erteledi. – ESKİŞEHİR

Share: