Eskişehir vukuf! Prof. Dr. Doğan Aydal: Abdülhamid Eğlek Gemisi üzere seçilen muayene yeri yanlıştır

Bolluk Partisi Umumi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, yoğun tetkik yeteneğine ehil olmasına rağmen Mersin Ağacı Taşucu açıklarına Abdulhamid Konak Etüt gemisinin gönderilme kararının alınmasını manidar bulduklarını söyleyerek, “Anlaşılamayan ayrımsız eksantrik kapı bile Abdülhamid Konak gemisinin illet hala Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Konak Gemisi amacıyla seçilen araştırma yeri yanlıştır” dedi.

Yeniden Bol Bolamat Partisi Umumi Komutan Yardımcısı ve Faziletkâr Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Doğan Aydal, yaptığı bağlanmış açıklamada, hükümetin doğalgaz ve yer yağı özlemek için gösterdiği gayretlerin takdire ayar olduğunu ancak doğalgaz veya petrol taharri amacıyla seçilen yerlerin akıllıca olmadığını belirtti. Aydal, doğalgaz bulunma ihtimali erdemli yerlerin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nce illegal olarak ruhsatlandırılan ve Sınırlanmış Kazançlı Zon alanı ortamında mütezayit 4,5,6,7 Nolu mezuniyet alanlarının yıldız kısımlarında artan yerler olduğunu dahi tabir etti.

SONDAJLAR İÇİN YANLIŞ YERLER SEÇİLDİ

Daha ilk İskenderun körfezi ve Kıbrıs Adasının kuzeyinde yapılan 3-4 bin metre üzere düşük derinlikli sondajlarla tek akıbet alınamadığını hatırlatan Aydal, şunları kaydetti:

” Karadeniz’de Romanya’ya ait Neptün sahalarında doğalgaz bulunması cihetiyle ayrımsız uzantıda Türkiye Özel Soylu Erki Zonu içre küsurat Tuna 1 sahası haricinde delinen Türkali 1,2,3 ve Türkali 7 sahaları ve Amasra kuyusunda olumlu sonuç alınamamıştı. Analog şekilde Doğu Akdeniz’birlikte seçilen bütün muayene yerlerinde müspet son alınamamıştı. İskenderun Körfezi, Mersin Ağacı, Adana, Antalya açıklarında ve KKTC şark ve batı bölgelerinde, akıbet yirmi yılda yapılan bütün sondajlar pahal sonuçlanmıştı.”

ABDULHAMİD KONAK GEMİSİ İÇİN SEÇİLEN MUAYENE YERİ DA YANLIŞTIR

Derin etüt yeteneğine cemaat olmasına rağmen Sazak Taşucu açıklarına Abdulhamid Han Muayene gemisinin gönderilme kararının alınmasını anlamlı bulduklarını belirten Aydal, “Anlaşılamayan bire bir bambaşka husus de Abdülhamid Han gemisinin bozukluk hala Taşucu açıklarında bekletildiğidir.  Abdülhamid Konak Gemisi üzere seçilen etüt yeri de yanlıştır. Gemi bölgeye 10 Temmuz 2022 tarihinde erişmiş ve Sayın Cumhurbaşkanımız, 9 Ağustos 2022’bile Taşucu limanında, gemide araştırı ile ilişik brifing almıştır. Aradan 40 dönem geçmesine rağmen 18 Eylül tarihli Marine trafik raporuna göre, Navtex ilan edilen, Gazipaşa İlçemizin 55 km açıklarındaki ‘YÖRÜKLER 1’ istikşaf sahasına bibi gitmemiş, Taşucu limanında demirli durmaktadır. Hükümetimiz doğalgaz ayazlık ihtimali erdemli olan bölgelerde himmet yapması gerekiyor. Hükümetimiz, özellikle Cenup Kıbrıs Rum Yönetimi’nce illegal olarak ruhsatlandırılan ve Münhasır Konuşu Zon alanımız içre küsurat 4,5,6,7 Nolu cevaz alanlarının şimal kısımlarında kalan yerlerde Navtex ilan edip sondajlar yapmalıdır. Bu bölgedeki çalışmaları çurlatmak amacıyla uzun süredir Filyos Limanı’nda demirli kâin Kanuni tetebbu gemimiz ile esasen Filyos Limanı’nda demirli Oruç Reis Bey Sismik gemimiz bölgeye gönderilmelidir” dedi.

– Ankara

Share: