Faziletli İhtisas Terbiye ve Araştırı Hastanesinde geleneksel ve tamamlayan tababet uygulamaları yapılıyor

Bursa Erdemli İhtisas Terbiye ve Araştırma Hastanesi bünyesinde bakım veren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tababet Uygulamaları Merkezi’nde (GETAT) hacamat ve mezoterapi tedavileri ihtiyacı olan hastalara pratik ediliyor.

Alanında eğitimini tamamlamış Uzm. Dr. Zerrin Orhan ve Uzm. Dr. Hırslı Cebbar hacamat ve mezoterapi tedavilerine ilgili çalışmalarını AA muhabirine anlattı. GETAT merkezinde yapılan otama uygulamalarından “yürek tedavisi” için bilgi veren Uzm. Dr. Zerrin Orhan, tedaviden genel itibariyle olumlu sonuçlar alındığını, hareket gücü kaybı yaşanmadan ve güvenli ellerde yapılırsa hastalara yoğun menafi sağlayabilecek aynı yöntem olduğunu söyledi.

Yapılan tedavinin Keyif Bakanlığınca onaylandığını tamlayan Orhan, merkezdeki uygulamaların modern tıbbı tamamlayan nitelikte olduğunu ve eğitimini almış uzman hekimler eliyle yapılması gerektiğini kaydetti.

Yürek tedavisinin kestirmece 5 bin yıldır bildik bire bir tedavi işlemi olduğunu, günümüzde dünyanın bir nice ülkesinde oylumlu adına kullanıldığını anlatım fail Uzm. Dr. Fulya Orhan, “Kupa uygulama tekniğini kuru yürek ve yaş yürek dediğimiz, hacamat tedavisi ile iki temel başlık altında toplayabiliriz. Kuru kupa eskiden büyüklerimizin itici algınlığı geçirdiğimizde evet dahi gelişigüzel ruh spazmı yaşadığımızda kadeh bardaklarda pamuğu etil alkol evet üstelik alkolle yakarak yaptıkları tedavi yöntemlerinden biri. Yaş kupa tedavisi da ‘hacamat tedavisi’ dediğimiz ayrımlı tıpkısı otama yöntemi.” dedi.

Zayıf kupa ve yaş kupa uygulamasının prensipte benzeri olduğunu belirten Orhan, biricik kullanımlık plastik kupaları ayrımsız pompa sayesinde vakumladıklarını ve negatif bir tazyik uygulayarak bölgedeki içki dolaşımını hızlandırdıklarını tabir etti.

Dr. Zerrin Orhan kupa tedavisini zahir pratik ettiklerini şu sözlerle anlattı:

“Tutkun bize önce geldiğinde önce sırtını dezenfekte ediyoruz. Elan sonraları kupaları yerleştiriyoruz. Kupalar orada çağ dolaşımının hızlanmasını ve bizim dışarıya ihata etmek istediğimiz toksik maddelerin o bölgede birikmesini sağlıyor. Kestirmece 3-5 zaman hastanın sırtında kupalar kaldıktan sonradan o bölgeye sonuçsuz bisturi sayesinde minik kesikler atıyoruz ve oradan zaman gelmesini bekliyoruz. Zaman çıkışı başladıktan sonraları en son çıktı çağ durmasıyla dışarıya, plazma ortamında toksik maddelerin olduğu gözeler arası sıvı gelene kadar beklemeye devam ediyoruz. Sonrasında tekrar hastanın sırtını temizliyoruz, steril gazlı bezle kapatıyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz.”

“Marazlı tedavinin birden ardından günlük yaşantısına devam edebilir”

Hacamatı temas nev kas kuru sistemi ağrısı olan hastalarda uygulayabildiklerini ve tıpkı zamanda tedavinin mukannen aralıklarla tekrarlanması ile vücutta detoks etkisi oluşturduğunu kaydeden Orhan, amansız hastalık hastalarına, gebelere, vahim böbrek ve his yetmezliği olan, sakil kansızlığı ve etkili enfeksiyonu olan hastalara yürek tedavilerini uygulamadıklarını belirtti.

Orhan, bölgeye atılan kesiklerle vücudun kendisini onaran mekanizmasını tetikledikten sonra vücudun ilaçlanmamış bire bir şekilde kendisini onarmasını etkinleştirdiklerini ifade ederek şunları aktardı:

“Yürek tedavisi, acısız ve ağrı olmaksızın aksiyon gücü kaybı oluşturmayan bir işlemdir. Beklenilen sunma şişman yan etki eğreti kızarıklıklardır. Bursa’birlikte Esenlik Bakanlığı marifetiyle sertifikasını almış hekimler ve bu konuda berenarı deneyimli hemşireler aracılığıyla bu işler uygulanıyor. Enfeksiyon riskinin oluşmaması ve kendilerine uymazlık vermemeleri amacıyla hastalar afiyet kuruluşlarını yeğleme etmeli.”

Uzm. Dr. Şiddetli Orion ise mezoterapi tedavisinde hastalarına havari olduğunu ve öncelikle hastaların belirtilerini sorgulayıp elan sonrasında kendilerine uygun otama planları oluşturduklarını ifade etti.

Mezoterapide “dermis” (hipoderm katmanı) adını verdikleri cildin ılımlı tabakasına hedeflenen ilaçları dernekevi yerine, ensiz iğne yöntemiyle tatbik edildiğini anlatan Orion, “Mezoterapi, düşük dozlarda ilaçları gerekli olan yere doğrudan adına uygulayabilme şansıdır. Mezoterapi sunma kalın serencam yıllarda ülkemizde kozmetik dermatolojide haddinden fazla geniş kullanılmakla bu arada esasen akut ve vakayiname ağrılarda, kas kadit sistemi hastalıklarında dahi uygulanıyor.” diyerek konuştu.

Dr. Avcı, mezoterapi işleminin kap yaşlanmasında, saç dökülmesinde, selülit ve akne tedavisinde kullanılabildiğini aktararak, “Hastalarda işlemden bilahare arızi kendisine çok birkaç kızarıklık, nadiren morarma benzer. Tedavinin acilen arkası sıra hastalar günlük işlerine bitmeme ederek yaşamlarını sürdürebilirler.” ifadesini kullandı.

Kas iskelet sistemi hastalıklarında hastaların konforunun arttığını ve detaylı müddet ağız tadı sağladığını vurgulayan Cebbar, otama sonrasında hastaların dirim tarzının, hayattaki tercihlerinin, kendine bakmasının, spor yapmasının, beslenmelerinin tartı ettiğini belirtti.

Share: