Gülizar Biçer Kişmiri Sinop’ta Konuştu: “Balıkçılığın Giderinin Yüzdelik 99’u Az Daha Motorin”

MUSTAFA USTA

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Kişmiri Sinop’a geldi. Av sezonu açılışını özne balıkçıların sorunlarına değinen Karaca, “Balıkçıların genişlik temel sorunlarından birisi girdi maliyetleri. Yani balıkçılığın sermayesinin yüzde 99’u giderinin yüzdelik 99’u neredeyse süt. Geçtiğimiz sene 5,5 civarında olan mazotun litresiyle ‘vira besmele’ diyen balıkçılarımız mayıs ayı böylece zaman kapandığında 20 liradan kapattılar” dedi.

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Gülizar Biçer Esmer bugün Sinop’a geldi. Mesleği avukatlık olan Karaca, CHP Sinop İl Başkanlığı’ndaki toplantısında adli sene açılışına da değindi. Kara şunları söyledi:

“MAALESEF BİR OFİS ANAHTAR EKONOMİK GÜCÜ BULAMIYORLAR”

“Avukatlık mesleğinde kontrolsüz bire bir şekilde mütezayit ahbaplık fakültelerinden değme gün binlerce gencimiz balaban umutlarla, şişman hayallerle mezun oluyor. Avukatlık stajını tamamladıktan sonradan bir yazıhane fora etmek. Adliyede hukukun üstünlüğü mahkeme kararı bağımsızlığı ve vatandaşların hakka, hukuka tavassut etmenin heyecanını gitmek istiyor amma zer meslektaşlarım maalesef benzeri ofis açacak iktisadi gücü bulamıyorlar. Ofis boşaltmak, hesaplı yükün altına kazanmak maatteessüf zaman onlar için haddinden fazla bile kabil değil. O yüzden tabir yerindeyse gezici avukatlık başladı. Meslektaşlarım müvekkilleriyle ahbaplık etmek amacıyla, benzeri ofisleri olmadığı amacıyla aut mekanlarda, kafelerde, pastanelerde müvekkilleriyle ülfet yapıyor. Bu yargının kayırıcı mecralarından olan avukatlık mesleğinin siftinlik onurunun, gururunu berenarı zedeleyen ayrımsız durumdur. Onun dışında alelhusus CMK ücretleri dediğimiz adli yardımdan kaynaklı ücretler avukatlık mesleğinin ve avukatların içinde bulunduğu durumu gördüğümüzde anayasamızda dara haram denmesine rağmen maalesef gittikleri öğün süt ücretlerini üstelik karşılayamayacak durumda. Altın meslektaşlarımız için öncelikle Avukatlık Minimum Sevap Kanunu’nda aranjman yapılarak yılda en az 2 el minimal ücret tarifesinin güncellenmesi CMK adli arkalama ödemelerinin minimum ücrete endekslenmesi ve mesleğin onuruna, mesleğin kaşkariko ettiği duruşa saygınlığa kavuşabilmesi amacıyla oldukça korkulu önlemler tedbirler alınması gerekmekte.

“CÜMLE YURTTAŞLARIMIZIN DÜNYA BARIŞ GÜNÜNÜ KUTLUYORUZ”

Altın ihvan zaman ayrımsız zamanda Dünya Barış Günü. Bizler, ‘eğer bir milletin bağımsızlığı tehlikeye düşmedikçe çekişme cinayettir’ diyen ve yurtta barış dünyada hazar ülküsünü bu ülkede demokrasinin temeli ve herif haklarının temeli sayan şişman önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve ilk umumi başkanı olduğu Cumhuriyet Ahali Partisi ve teşkilat temsilcileri yerine yurtta sulh dünyada barış ülküsünün hakim olacağı ve yurtta barış dünyada hazar ülküsüyle bozulan ekonomik barışın, bozulan sosyal barışın, toplumun sarayda oturan bir tane kişinin kutuplaştırdığı, ayrıştırdığı, ötekileştirdiği, komşunun komşuya, kardeşin kardeşe seçkin anlamda ayrı düşünerek çatıştırıldığı ayrımsız Türkiye’den bu ülkeyi kurtaracak olan aynı siyasal partinin temsilcisi namına tamlik yurttaşlarımızın acun hazar gününü kutluyoruz. Sosyal barışı cumhuriyetimizin 100. Yılında bu ülkede sağlayacağımıza verdiğimiz söz ile sayın Umumi Başkanımızın de dünya barış haset kutlama dileklerini sizlerle ısınmak istiyorum.”

“BALIKÇILARIMIZ ZAMAN KAPANDIĞINDA MAZOTU 20 LİRADAN KAPATTILAR”

Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, yıllardır ekmek kavgasında olan balıkçılarımızın yaşadıkları problemlerin durumunda tespiti ve hal önerilerini birlikte o sorunlarını yaşayanlardan kulaktan sorunu şahsen bilici ve çözümü bile sunma etken şekilde murat edenleri itaat etmek için kızıl Sinop milletvekilimiz Sulh Karadeniz’i görevlendirdi. ‘Hopa’dan yola çıkacaksın. Samandağ’a kadar 3 tarafı denizlerle kuşatılmış yurdumuzun temas limanına uğrayacak ve umum balıkçılarla bire bir araya gelerek onların sorunlarını yerinde dinleyecek çözüm önerilerini alacaksın’ dedi. Altın milletvekilimiz da şişman benzeri fedakârlık ile ve umumi başkanımızın vermiş olduğu talimatla Hopa’dan Samandağ’a kadar balıkçılarımızla aynı araya geldi. Hem mesail hem hal önerilerine ilişik raporu dahi genel başkanımıza paylaştı. Balıkçıların bildirme asıl sorunlarından birisi girdi maliyetleri. Yani balıkçılığın sermayesinin yüzdelik 99’u giderinin yüzdelik 99’u neredeyse mazot. Geçtiğimiz yıl 5,5 civarında litresiyle mazotun arasız bismillah diyen balıkçılarımız mayıs ayı böylecene zaman kapandığında 20 liradan kapattılar. Bugün 27 teklik olan mazotu ÖTV ve tıpkısı birtakım düzenlemelerle 24 liralık civarında alıyorlar.”Share: