Harçlıklarını biriktiren öğrenciler, mektuplarla gelişigüzel depremzedelere hediye yaptı

Harçlıklarını biriktiren öğrenciler, mektuplarla alay malay depremzedelere hediye yaptı

EDİRNE – Edirne’da Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri, depremzede vatandaşlara maneviyat olması amacıyla biriktirdikleri harçlıkları yazdıkları mektuplarla birlikte Adıyaman’dan kente mevrut tıpkı aileyi konuşma ederek tasdik etti.

Edirne’dahi Cumhuriyet Altını Ortaokulu 6B sınıfında kült kültürü ve aktöre bilgisi dersinde yardımlaşma ve tesanüt bilincini öğrencilerde uyandırabilmek amacıyla depremzedelere müzaheret etmenin önemi ve teavün vurgusu yapıldı.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan yıkıcı depremlerin ardından yaraların sarılması için seferberlik başlatıldı. 7’den 70’e tamlık Türkiye depremzedelere destek olma için biricik kalpgâh oldu. Yaşanan depremden dolayı çeki duyan ortaokul öğrencileri, harçlıklarını birleştirerek depremzede ailelere yüklenmek istedikleri fikrini öğretmenleri ile paylaştı. Din Kültürü dersinde yazdıkları hadislerle alay malay kişi düşüncelerini üstelik ekleyip kalemlerle birlikte pasta haline getiren öğrenciler, biriktirdikleri harçlıkları birlikte tıpkı kumbaraya koydu.

Cumhuriyet Ortaokulu 6 B sınıfı hesabına Alpay Belirti Örnekli, Tanem Örnekli ve Eksiksizlik Köstekçi Ekol Müdürü Gözde Dönmez Alkış ve Ilmek Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mezhep Yaykın eşliğinde Adıyaman’dan Edirne’ye gelen depremzede aileyi ülfet ederek biriktirdikleri harçlıkları ve yazdıkları mektupları tasdik etti.

Depremden etkilenen yaşıtlarına yüreklerinden geçenleri kağıda dökerek nâkil öğrenciler, el birliği ve paylaşmanın önemini anlatan kat sayı benzeri davranış sergiledi.

“Yanlarında olduğumuzu hissetsinler istedik”

Dershane yerine para toplayıp depremzedelere bağışta mevcut olmak istediklerini belirten 6 b sınıfı öğrencilerinden Kemal Köstekçi, “Onlar için içimizdeki hisleri ve duyduğumuz üzüntüyü mektuplara yazdık. Yanlarında olduğumuzu hissetsinler diye niteleyerek yazdık. Deprem bölgesinden Edirne’ye gelen tıpkı aile varmış. Onları müzakere edip kumbaramızı ve mektupları vereceğiz. Elimizden gelen rastgele şeyi yapmaya çalışacağız. Mecmu derslik adına yaşanan depremlerden kıran üzüldük.

Depremden etkilenen yaşıtları amacıyla domuzuna duygularını içeren mektup yazdıklarını söyleyen 6B Sınıfı öğrencisi Tanem Örnekli, “Üzgün olduğumuzu ve onların beraberinde olduğumuzu yazdık” dedi.

Biriktirdikleri harçlıkları kumbaraya koyduklarını belirten Cemregül Yolgaç, duygularını ve hissettiklerini de mektuplara yazdıklarını ve 3 periyot boyunca harçlıklarını biriktirip depremzedelere bindi olmaya bitmeme edeceklerini aktardı.

“Serbest olmadığımı hissettim”

Adıyaman’dan Edirne’ye gelen depremzede Yusuf Emre Detaylı, bu çizgi karşısında çok mutlu olduğunu ve boydak olmadığını hissettiğini söyledi.

“Hakeza arkadaşlarım ve hakeza milletim olduğu üzere haddinden fazla mutluyum”

Adıyaman’dan gelen Depremzede Abdullah Ince, “Buradaki arkadaşların bize yazdığı mektuplardan dolayı haddinden fazla sevindim bahtiyar oldum. Bir Tane başıma olmadığımı tıpkı öğün elan anladım. Hakeza arkadaşlarım ve böyle milletim olduğu üzere haddinden fazla mutluyum” dedi.

Share: