Hollandalı ‘evsiz’ bakan!

Evsizlerin sorunlarını ve geceyi geçirdiği merkezlerdeki işleyişi elan yakından görebilmek üzere evsizler yurdunda geceleyen 32 yaşındaki Icra Vekili Maarten van Ooijen, bir nice can vasıtasıyla olumlu karşılandı.

Kimileri ise van Ooijen’i, evsizlerin sorununu “pijama partisine indirgemekle” suçladı.

Van Ooijen, geçmiş tün “tahrif-i kıyafetle”, Hollanda’nın mutedil cenup kesimindeki Den Bosch kentindeki evsizler yurduna gitti. Ziyaretten sadece sosyal barınma merkezi müdürü ile gece vardiyasındaki tıpkısı düzenlilik görevlisi malumat sahibi edildi.

Şık bando elbisesi ve gömleğini çıkarıp benzeri plastik münasebet çantasına dolduran Hollandalı vekil, tişört ve kot pantolonla şeb yarısına akıllıca, sosyal barınağın kapısını çaldı.

Evsizler harcıâlem görüntüyle değerlendirilmiyor

Yaşadığı deneyimi devrisi dönme içtimai medyadan paylaşan van Ooijen, namına defaatle, “evsizlerin klişe görüntüyle değerlendirilmediği” söylense da kapıya yaklaştığında bibi görünüşüyle ait şüpheleri bulunduğunu belirtti. Fakat barınaktan sine girince görevliler, onun görüntüsü evet de kıyafetiyle alakadar olmak yerine, özel sınırılarını birlikte gözeterek, nazikçe sorular sormaya başlamış.

Cali tıpkı hanay öyküsü anlattı

Yapmacıklı tıpkı isimle, uydurulmuş bir yaşam öyküsünü, toplumsal melce çalışanlarına anlatan Hollandalı bakan, güdük sürede kaydı yapılarak evsizler yurduna kabul edilmiş.

Bire Bir müddet yurt odasında özge evsizlerle arkadaşça fail Maarten van Ooijen, onların illet evsiz olduğunu, sosyal müzaheret alıp almadıkları ve devletten yeterince müzaheret alıp almadılarını sormuş.

Kilolu benzeri meydan kokusu

Sonrasında yatakhaneye geçen Hollandalı bakan, güç aynı yer kokusuyla karşılaşmış. Van Ooijen, farklı evsizler vasıtasıyla da geceleyin horlamalara alın hazırlıklı olması konusunda uyarılmış.

Giysileri ve diş fırçasının bulunduğu plastik torbayı, uyuyacağı yatağın üstüne koyan devlet bakanı, o anda, cemaat olduğu tek köken şeyin bu olduğu hissine kapılmış.

Gerçeği sabah söylemiş

Hollandalı icra vekili, geceyi tıpkı odada geçirdiği arkadaşlarına gerçeği, sabah açıklamış ve “Yararlı, eskimemiş evsiz zihayat değil. Sosyal bakımdan mesul fehamet bakanıyım” demiş

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın aktardığına bakarak Maarten van Ooijen, ziyaretten çokça memnun olduğunu belirtiyor. Hesapsız, kurgusuz temel bir mücahede ziyareti yaptığını ifade fail nazır, “Manzara edebileceğimden daha güzel ve iyi geçti” diyor.

Evsizler yurdundan can adımını attığında, bir an için, “Şoförü arayıp eve ferasetsiz döneyim ya üstelik bire bir otele gideyim. Gerekirse dışarıda uyurum” hissine kapıldığını belirten Hollandalı nazır, böylecene evsiz insanların gerçekte neler yaşadığını, elbet tıpkı can kuşu vahi içre olduklarını üstelik yaşayarak gördüğünü dile getiriyor.

Genellikle müspet tepkiler geldi

Icra Vekili van Ooijen’in, evsizler yurdundaki izlenimini anlattığı toplumsal iletişim araçları paylaşımı, iri bölümü müspet yönde almak üzere çok sayıda aksülamel aldı.

Toplumsal iletişim araçları kullanıcıları, yöneticilerin, alelumum uygulamalarında sosyal gerçeklere yeterince mümasil olmadığını söyleyerek, bu nedenle Hollandalı bakanın gerçeği uydurmak üzere evsizler yurdunda kalmasının kocaman olduğunu söylüyor.

‘Tüm birikim arak kokusu ve horlama ile sınırlı’

Bazı vatandaşlar ise tüm deneyimin ter kokusu ve horlama ile sınırılı olduğunu savunarak, van Ooijen’in ziyaretini benzeri baziçe kendisine değerlendiriyor.

Sosyal medya kullanıcıları, bakanın, evsizlerin sorununu “pijama partisine indirgediğini” istikbal sürerek, “Evsizler üzere imdi ne yapacaksınız, aslı maslahat o” diyor.

Savaştan kaçan Ukraynalılar İngiltere’da evsiz kaldı

 

ABD’dahi evsizlere silahlı atak

 

New York’ta evsizler yer altı treni vagonlarında uyuyamayacak

 

Fransa’daki evsizler yersiz binaları işgale bitmeme ediyor

 

İstanbul’üstelik oteller evsizleri konuk ediyor

 

Prens William mirası evsizlerle paylaşacak!

 

Share: