Mansur Ağır, İtfaiye Erlerinin Ant Törenine Katıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Ciddi, kullanılmamış göreve başlayan İtfaiye Kat Başkanlığı personeli üzere planlı ant törenine katıldı. Pahal, “Sizler ayrımsız yandan halkımızın can sağlığı ve güvenliği amacıyla olaylara yeryüzü faal şekilde müdahaleyi yaparken, ayrımsız yandan üstelik daha konforlu ve mutlu tıpkı gelişim ortamına topluluk olun istiyoruz. Halkın canını korurken, kendi sağlığınız ve canınız amacıyla birlikte sunu akıllıca çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın karşıt vakalarda ve afetlerde canının sizlere yaşama olduğunu haddinden fazla gani biliyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı’nın İtfaiye Haftası kapsamında düzenlediği etkinlikler bitmeme ediyor.

Ankara İtfaiyesi İskitler Suret İstasyonu’nda, göreve kullanılmamış başlayan itfaiye erleri amacıyla yemin töreni düzenlendi. 295 itfaiye aracı eri üzere planlı ant törenine, ABB Başkanı Mansur Bati, meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve itfaiyecilerin aileleri katıldı.

YAVAŞ: “TECRÜBELİ VE DİNAMİK BİR EKİP KURULDU”

İtfaiye Haftası’nı kutlayarak konuşmasına başlayan ABB Başkanı Mansur Kırıcı, “Sizleri arada sırada Elazığ’da, arada bir Kastamonu’birlikte, arada sırada Marmaris’te izlem ediyoruz. Bire Bir facia anında canınızdan geçip nasıl savaş ettiğinize tanık oluyoruz. Deprem yaşandığında yıkılan gönüllere kuşkusuz rüya olduğunuzu, yeğin felaketlerinde umutsuzca nazır gözlere zahir kandil olduğunuzu, aynı orman yangınında griye ve siyaha dönen hayatları nasıl yeşile çevirdiğinizi biliyoruz” dedi.

Konuşmasında, göreve geldiklerinde şişman tıpkısı personel ve takım açığı ile karşı karşıya geldiklerini belirten Mansur Bati, “704 personelimizin 400’ü tekaütlük hakkı kazanmıştı ve yaş ortalaması 48’di. Bu sorunu fasletmek amacıyla harekete geçtik ve sadece itfaiye aracı bölümü mezunlarından oluşan 445 himmet arkadaşımız liyakatle hareket başı yaptı. Gözyaşı ortalaması 40’a düştü, hep 1192 mesai arkadaşımız ile deneyimli ve kıvrak ayrımsız kol kuruldu” diyerek konuştu.

“ÖNCELİKLERİMİZİ HAYALİ İŞLERE DEĞİL, ASLİ İHTİYAÇLARA YÖNLENDİRDİK”

1993 yılında alınan sadece 1 adet köpük kulesinin yaklaşık 30 sene alternatifi olmadan bakım ettiğini belirten Yoğun, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Tığ ise önceliklerimizi hayali işlere değil, asli ihtiyaçlara yönlendirdik. 2022 yılında kullanılmamış köpük kulesi aracımız Ankara İtfaiyesi envanterine kazandırıldı. Ankara Endüstri Odası 2. Toprak iş birliği ile tıpkısı köpük kulesi aracı daha endüstri bölgeleri amacıyla tahsis edildi. Bunun dışında 3 nüsha yeni merdiven ara bulucu, 24 adet ‘rotfire’ adı verilen evvel müdahale uzlaştırıcı ve 55 skor hizmet uzlaştırıcı dahi filomuza karışma edildi. Köylerde ve rustik mahallelerde belkili tıpkı yangın takkadak çabuk engelleme sağlayabilmek üzere 417 adet evvel engelleme tankerinin dağıtımını gerçekleştirdik. Proje kapsamında 800 vatandaşımıza hararet itfa eğitimi verdik. Tanker sayımızı elan da artıracağız zira bizim belediyecilik anlayışımızda önceliğimizin eş sağlığı ve kayırıcı canı… Kentimize yıpranmamış istasyonlar kazandırmaya üstelik devam ediyoruz. Nallıhan ve Akyurt’ta eskimemiş istasyonlarımız faaliyete geçti. Bağlum, Tembel ve Etimesgut’ta ise istasyonlarımızın yapımını tamamladık, gücük sürede hizmete açacağız.”

“AİLELERİNİZE VAKUR DURUŞLARINDAN DOLAYI CANDAN TEŞEKKÜRNAME EDİYORUM”

Yoğun, Ankara İtfaiyesi’nin Türkiye’nin yer deneyimli ve etkin meslek teşkilatlarından birini oluşturduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Aynı yandan halkımızın birey sağlığı ve güvenliği için olaylara yeryüzü hareketli şekilde müdahaleyi yaparken, ayrımsız yandan bile henüz konforlu ve bahtiyar tıpkı hisse senedi ortamına cemaat olun istiyoruz. Halkın canını korurken, kendi sağlığınız ve canınız üzere bile genişlik uygun çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın zıt vakalarda ve afetlerde canının sizlere dirilik olduğunu haddinden fazla gür biliyoruz.  Kahraman İtfaiyecilerimizin, merkezi hile vasıtasıyla kanunen çığır adına tanınması ve koca haklarının verilmesi konusunun üstelik yer gücük sürede gerçekleşmesini rica ediyorum. Ankara İtfaiyesi, Türkiye’nin sunu deneyimli ve faal patika teşkilatlarından birini oluşturmaktadır. İtfaiyemizin ve kamu itfaiye teşkilatlarının pelerinsiz kahramanlarına, yapmış olduğunuz fedakarca hizmetten kontekst teşekkürname ediyorum. Sizler bu metin görevi yerine getirirken aileleriniz dahi ihtimal biraz endişeli ama hep götürümlü ve havalı benzeri hayat sürüyor. Onlara de bu ciddi duruşlarından kıran içtenlikle teşekkürname ediyorum.”

İtfaiye Kat Başkanı Salih Gelgelli ise konuşmasında, Cumhuriyetin Başkenti Ankara’ya yakışır gündeş bir itfaiye aracı teşkilatı olma yönünde derhâl ilerlediklerini belirterek,“Liyakat sahih alınan ve alanlarından çıkışlı 295 itfaiyecimiz güçlü tıpkısı süreçten geçerek teşkilatımızın birer üyesi oldu. Isteyerek ve atlaya zıplaya kutsi görevimizi yürütme ediyoruz. Tığ itfaiyecilerin esas amacı meydana mevrut itfaiye olaylarına zamanında akıllıca tıpkısı şekilde engelleme ederek fert ve servet kaybını engel olmak, tıpkısı zamanda kıyamet ve yangınlarda üzerine kart ve eksper personel ile bilgelik ve şuur düzeyini tasarruf etmek. Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara’mıza yerinde gündeş tıpkı itfaiye teşkilatı olma yönünde çabucak ilerliyoruz. Bu mübarek fariza esnasında hayatını kaybeden bütün itfaiyecilerimizi rahmetle anıyor karşı terini ateşe akıtan kahraman itfaiyecilerimize başarılar diliyorum” dedi.

ANKARA İTFAİYESİ’NDEN ANLAMLI SERGİ

‘İtfaiye Haftası’ etkinlikleri kapsamında; Kızılay Yer Altı Treni İstasyonu’nda itfaiye personelinin sarsıntı, cuşiş, hâkim ve ayrıksı saf afetlerde görev yaparken; çekilen fotoğraflarından oluşan işporta, Başkentlilerle buluştu. Sergi, 1 Ekim’e kadar mülakat edilebilecek.

“Biz Susuyoruz Fotoğraflar Konuşuyor” adlı serginin açılış törenine ABB Genel Sekreter Yardımcısı Baki Kerimoğlu, İtfaiye Daire Başkanı Salih Fosforlu ile çokça sayıda itfaiye aracı personeli katıldı.

Işporta açılışının ardından, tören düzeni ve Başkentliler, K-9 Taharri Istirdat köpekleri Boomer, Çakıl ve Rüzgar’ın düzenlediği gösteriyi izledi.

Share: