Ihtisas kapağı daralan ve çürüyen pestil “Ozaki” yöntemiyle sağlığına kavuştu

Mersin Ağacı’dahi, nefes darlığı ve gaşiy şikayetiyle başvurduğu hastanede aort kapağında daraşlık ve tefessüh olduğu belirlenen marazlı, hasarlı kapağın kişinin öz dokusundan üretilen his zarı ile değiştirilmesi namına bildik “Ozaki” yöntemiyle sağlığına kavuştu.

Karaman’ın Ermenek ilçesinde ruhlu 48 yaşındaki Delice Kerim, 30 Kasım’üstelik nefes darlığı ve gaşiy şikayetiyle Mersin Ağacı Kent Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesine başvurdu.

Önsezi ve Yaradılış Cerrahi Kliniği’nde yapılan kontrollerde, hastanın aort kapağında daraşlık bulunduğu ve çürümeye başladığı belirlendi.

Aort kapağı işlevini yitiren Alicenap ile görüşen Duygu ve Soy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ergen Çıplak, Japon âlim Dr. Shigeyuki Ozaki tarafından mekanik ve biyolojik ihtisas kapaklarına alternatif olarak geliştirilen “Ozaki” yöntemini önerdi.

Tedaviyi kabul etmesi üzerine 8 Aralık’ta ameliyata alınan Eli Açık’ın hasarlı his kapağı, kendi dokusundan üretilen ruh zarı ile değiştirildi.

Hastanede ilk kez meri “Ozaki” yöntemi sebebiyle iyileşen Semih, taburcu edildi.

Doç. Dr. Mehmet Ergen Tüysüz, AA muhabirine, aort kapağı hastalıklarının muhtelif nedenlerle gelişebileceğini söyledi.

Hastalığın tedavisinde mekanik ve dirim bilimsel kalp kapaklarının mevcut olduğunu anlatan Cavlak, bu tedavilerin uygulandığı bazı durumlarda dezavantajların bile ortaya çıkabildiğini dile getirdi.

Çıplak, hastaneye başvuran Kerim’ın aort kapağında hasara rastladıklarını belirterek, “Aort kapak darlıkları alelumum toplumda ati yaşlarda görülmesine karşın bu hastamızda 48 yaşında ortaya çıkmıştı. Hastamız kliniğimize soluk darlığı ve gaşiy şikayetiyle başvurdu. Yapmış olduğumuz tetkiklerde aort kapağının daraldığını ve çürüdüğünü gördük. Bunun konusunda cerrahi müdahale planladık.” diye niteleyerek konuştu.

“Koku darlıkları ortadan kalktı”

“Ozaki” yöntemini hastanede ilk defa uyguladıklarını ifade eden Tüysüz, şöyle konuştu:

“Bu beceri, tahminî 15 yıl önceki Japon cerrah Ozaki marifetiyle geliştirilmiş, hastanın zat ruh zarından yapılan yeni kapaklarla değiş ameliyatıdır. Biz buna ‘Ozaki prosedürü’ diyoruz. Muhtemelen miktarda kalpten almış olduğumuz ruh zarını, akıllıca çaplarda ölçümler gerçekleştirerek hastaya eskimemiş bire bir kapak yapmış olduk. Bu şekilde hastamız dem sulandırıcı kullanmayacak, sentetik kap fonksiyonlarında duyulan kapak seslerini duymayacak, hastaneye tabi olamaz. Daha şen ayrımsız sahn yaşayacağını düşünüyoruz. Hastamızın çaba kapasitesi arttı, henüz abat içki alıyor, yürümekle mevrut içki darlıkları ortadan kalktı.”

“Çabuk yürüdüğüm ant bir anda kesiliyordum”

Delicesine Koçak üstelik tedavisinden önce günlük yaşamında zorlandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“soluk darlığı ve bayılmanın beraberinde çıban dönmesi, ayn kararması ve halsizlik birlikte yaşıyordum. Tek özdek kaldıramayacak ağıl gelmiştim. Kısaca benzeri yıldır sürüyordu. Köyde çalışıyorum. Çabuk yürüdüğüm ahit çabucak kesiliyordum, dem alamıyordum. Duygu kapağımın çürüdüğünü, faaliyetler yapılması gerektiğini ve yapılmazsa birey şansımın zor olduğunu söylediler. Kabul edince tedaviye başladık, işler oldum, çokça şükür iyiyim.”

Şevika Eli Açık de Tüysüz ve ekibine teşekkür ederek, eşinin ameliyat sebebiyle sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Share: