Türk haber insanları nefesten hastalık tespiti fail “akil cihaz” üretecek

Türk olgun insanlarınca, bileşimli zeka teknolojisi kullanılarak, adam nefesindeki bileşenlerden hastalık tespiti yapabilen “düşüncesiz çözümleme cihazı” geliştirilecek.

Türkiye Esenlik Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Sentetik Zeka Uygulamaları Enstitüsü (TÜYZE) Başkanı Prof. Dr. Songül Varlı, AA muhabirine, sentetik zeka teknolojisinin büyük tıpkı lahzada tababet alanında kullanıldığını söyledi.

Verilerin depolanması ve analizi esasına müstenit bireşimli zekanın, robotik cerrahiden, sınav ve görüntüleme sonuçlarının değerlendirilerek tanılama konulmasına büyüklüğünde birçok alanda hekimin büyük yardımcılarından biri olmaya başladığını anlatan Varlı, bu teknolojiyle alay malay zamandan artırım sağlanırken bilginin teslim edilebildiğini kaydetti.

Varlı, serencam yıllarda esenlik stratejilerinde sentetik zeka teknolojilerinin geliştirilmesine ağırbaşlılık verildiğini, bir nice AR-GE çalışmasının yapıldığını dile getirdi.

Bireşimli Zeka Uygulamaları Enstitüsü yerine, tanı sistemlerinden cihaz üretimine büyüklüğünde bir nice değişik proje üzerinde çalıştıklarını nâkil Varlı, Türkiye’nin dünya ile eş anlı adına ilmî çalışmaların içre yer aldığını vurguladı.

“Kişilerin tagaddi alışkanlıklarına ilişik çıkarımlar da yapılabilecek”

Prof. Dr. Varlı, TÜYZE bünyesinde Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Emniyetli Aktan vasıtasıyla yönetilen “Robotik ve Yapay Zeka Laboratuvarı”nda balaban çalışmalara imza atıldığını söyledi.

Bunlara ilişik, “İnsan nefesindeki bileşenlerden hastalık tespiti yapabilen fikirli analiz cihazı üretimine ait çalışmalarımız sürüyor.” bilgisini veren Varlı, çalışmaların yaklaşık 6 ay önce başladığını anlattı.

Varlı, şunları kaydetti:

“Proje ile adam nefesinde mevcut müvellidülma, müvellidülhumuza, karbondioksit, karbonmonoksit, ozon, metan, etanol, nitrojen, keton, nişadır ve bütan gazlarının dağılımını, koku sıcaklığını ve rutubet değerlerini ölçerek, türlü hastalıkların teşhisinde hekimlere destek olabilecek aynı çözümleme cihazını geliştiriyoruz. Bu yapıt sebebiyle, keton ve amonyak ölçümü ile kişilerin tagaddi alışkanlıklarına ait çıkarımlar birlikte yapılabilecek.”

Cihazın ölçümlerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiğini bildiren Varlı, “Sonrasında İstanbul merkezli mütenevvi hastanelerde fen cem ve etiketleme aşamasına geçilecek.” dedi.

Share: