İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Edirne Belediyesi’nin İklim Planını Hazırlayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentlerin erke verimliliğini artırmak amacıyla “İklim Gösteri Planı” kapsamında Edirne Belediyesi ile anlaştı. Bu konvansiyon çerçevesinde İBB, Edirne Belediyesi’nin “karbon tesirsiz” hedefi doğrultusundaki iklim planını hazırlayacak.

İBB iştiraki İstanbul Enerji EKMEK, domestik yönetimlere hazırladığı Sürdürülebilir Erke ve İklim Gösteri Planı (SECAP) çalışmalarına bitmeme ediyor. Henüz ilk Büyükçekmece ve Dertli Belediyelerine yenilenebilir erke konularında müşavirlik hizmeti veren İstanbul Erke, son adına Edirne Belediyesi ile iş birliği yaptı.

Edirne Belediyesi Atatürk Hars Merkezi’nde düzenlenen SECAP lansman programı, akademisyenler, patika odaları, tecim sanayi odası üyeleri, mahalle muhtarları, kabil bir nice hava ve kuruluşun katılımıyla yapıldı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve İstanbul Enerji Genel Müdürü Yüksel Sarp, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı kapsamında teşrikimesai protokolü imzaladı.

BİR DERECELİK ISI ARTIŞI DÜNYAYI DEĞİŞTİRİYOR

Erke ve abuhava çalışmaları üzerine, yerel yönetimlerle iş birliğinin önemine değinen İstanbul Erke AŞ Genel Müdürü Yüksel Yalman, “Sürdürülebilir Erke ve İklim Gösteri Planı çalışmalarımız bu açıdan çokça koskocaman. Alelhusus 2000’li yıllardan bilahare artı tıpkı derecelik artışın de dünyayı şüphesiz değiştirdiğini hepimiz görüyoruz. Sürdürülebilir İklim Gösteri Planı (SECAP) yerli yönetimlerin kalın alanlarından biri. Bu kapsamda akademisyenler danışmanlığında, bilirkişi mühendis kadromuzla yerli yönetimlere danışmanlık yapıyoruz” dedi.

HEDEFİMİZ KARBON TESIRSIZ

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise İstanbul Enerji ile birlikte başlatılan bu sürecin önemine özen çekerek, “Hedefimiz Karbon etkisiz ayrımsız şehir. Bu hedefe 2050 yılında ulaşmayı planlıyoruz. Karbon nötre ulaşamazsak, evlatlarımız, torunlarımız bizim yaşadığımız gibi bire bir dünyada yaşayamayacaklar. Kemiksiz olan bu” diyerek konuştu.

İstanbul Enerji ve Edirne Belediyesi iş birliğinde 2050 Karbon Etkisiz hedefi doğrultusunda temiz enerji çalışmaları gerçekleştirilecek.

Share: