İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma haset

Erzincan’da, “İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Ihtifal Haset” nedeniyle 15 Orak Ayı Şehitleri Küçük Asya İmam Hatip Lisesi aracılığıyla izlence düzenlendi.

Erzincan Müftülüğü Konferans Salonu’nda planlı program gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemine binaen bir müzakere eden Erzincan Vali Yardımcısı Ömer Özbay, “İstiklal Mücadelemizin ruhunu yer mümtaz ifadelerle ortaya koyan İstiklal Marşı’mız, ecdadımızın bu vatana duyduğu sevginin ve inancın abidesidir. İstiklal Marşı; muazzez milletimizin bağımsızlık ve hürriyet savaşını ölümsüzleştiren, seçme mısrasıyla milletin kuma kalp dünyasına seslenen nazirsiz bir eserdir. İşte bugün, bu benzersiz eserin TBMM’de akseptans edilişinin 102. yıl dönümünü gururla kutluyoruz.

İstiklal Marşı, Halas Savaşı’nın yeryüzü el zamanlarında milletimize düş ışığı olmuştur. İstiklal Marşı’mızın Kabulü’nün 102. sene dönümünü en ahbapça duygularla kutluyorum. Bu toprakları yurt eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları gelmek için umum kahramanlarımıza Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. İstiklal Marşı kabilinden eşsiz bire bir eseri bize bırakan Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle minnetle anıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argun’un video kaydı konuşması, İstiklal Marşı’nın kabulü diya gösteriminin peşi sıra 15 Temmuz Şehitleri Küçük Asya İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından “İstiklal Uğrunda Hak’ın Sesi Mehmet Akif” konulu tiyatral, müzikal ve şiirsel gösterinin sunulmasından sonra “Milli Şairimiz Mehmet Akif” temalı kitabet, gösterici ve şiir dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilmesi ile izlence sona erdi. – ERZİNCAN

Share: