İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy Gümüşhane’de anıldı

İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy vefatının 86.yıldönümünde Gümüşhane’üstelik planlı programla anıldı.

Gümüşhane Ekin Merkezinde düzenlenen ve Mareşal Yakalamak Toplumsal Ulum Lisesi tarafından hazırlanan program istinkâf etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün meal ve önemiyle ilişik mütekellim okulun Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Abdulkadir Koç, Akif’in yaşayışıyla, duruşuyla İstiklal Şairi sıfatını fazlasıyla doğruluk etmiş “abide” bir âdem olduğunu söyledi.

Anadolu topraklarının şairleri şehriyâr, sultanları saz şairi kılan, kudretin kelamdan ve kalemden neşet ettiği artağan topraklar olduğunu kaydeden Antrenör, Türk milletinin mayasının şiirle yoğrulmuş ayrımsız kavim olduğunu belirterek, Mehmet Akif Ersoy’un gerektiğinde kalemiyle gerektiğinde selamıyla gerektiğinde de mavzeriyle vatanını savunan istiklal aşığı bire bir eş olduğunu dile getirdi.

Akif’in eserleri, vaazları, makaleleri, savaşımcı kişiliği ile milletin kalbinde hükümdarlık kurmuş bire bir karakter abidesi olduğunu dile getiren Koç, 63 yıllık çileli ömründe Akif’in tek ant keyif, ülke, rol, san peşinde koşmadığını ve soğuk ayrımsız kış gününde gençlerin omuzun ebediyete uğurlandığını rapor etti.

Programda henüz sonraları okul öğrencileri vasıtasıyla hazırlanan oratoryo ve tiyatro gösterisi sahnelendi. Programı eşi Sibel Taşbilek’le strateji eden Vali Kamuran Taşbilek, Belediye Başkanı Ercan Çimen ve özge tören düzeni üyeleriyle yâd programını gerçekleştiren öğrenci ve öğretmenleri kutlama etti. – GÜMÜŞHANE

Share: