Kayseri evcil haberleri: Talas’ın sivrisinekle mücadelesi eş oldu

Talas Belediyesi yoluyla Kayseri’üstelik ilk kez “Evcil Yönetimlerde Vektörlerle Uğraş ve Dirim Bilimsel İlaç Uygulamaları (Wals Metodu) Konferansı” düzenlendi. Konferansta Talas Belediyesinin sivrisineklere karşı dirim bilimsel yöntemle gerçekleştirdiği kudretli uğraş uygulamaları sair belediyelerle paylaşıldı.

Meclis Salonundaki konferansa Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin birlikte, Konya, Niğde, Aksaray ve Avanos belediyelerinden temsilciler katıldı. Konferansın açılışında konuşan Talas Belediye Başbuğ Yardımcısı Koray Köken, sözlerine Talas Belediye Reisi Mustafa Yalçın’ın kent dışındaki programından âlem katılamadığını belirterek, katılımcılara selamlarını iletti.

Ana, konferansla amaçlarının yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekle aktif mücadelelerinde uyguladıkları yöntem ve elde edilen sonuçların hissedar belediyelerde uygulanmasını sağlayarak nahiye insanının rahat etmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

“DOĞAYLA ARKADAŞ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Üs, “Bizim yaptığımız bu çalışmaları farklı belediyelerin de uygulamasıyla adamakıllı işlemler olsun istedik. Biyolojik ilaç kullanımının ne olduğu, pekâlâ yapıldığı karşı dinleyerek biber dolması bilgiler yerine bilimsel yöntemleri paylaşalım istedik. Pandemide tarım ve hayvancılığın önemini görmüş olduk. Zımnında akıllıca zamanda doğru işlemler yaparak doğaya, toprağa erbap çıkmamız ve çevreyi çok henüz dikkatli korumamız gerektiğini ortaya koymuştur. Tığ üç yıldan bu yana çıktı doğayla dost, erek zararlılara karşı ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Çünkü ekosistemde gelişigüzel canlının bire bir rolü var amma benzeri popülasyonun artması istenmeyen olaylara misil açabiliyor. Bu popülasyonları arama altına alabilmek üzere doğayla bacanak, insana en az beis veren ilaçları tercih etmemiz gerekiyor.” dedi.

“TALAS’TA 3 YILDIR SİVRİSİNEK GÖRÜLMÜYOR”

Talas Belediyesi Keyif İşleri Müdürü Yaşar Bağırgan, belediye adına uyguladıkları ilaçlama yöntemlerini anlatarak, “Üç yıldır uyguladığımız biyolojik ilaçlarla bölgemizde sivrisinek görmedik. Antrparantez cibin tespit cihazı geliştirerek aynı parkımızda sineklerin toplanarak bulunmayan edilmesini sağlıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“SİVRİSİNEKLER SUNU ÖLÜMSEK CANLI TÜRÜ”

Elan sonraları kürsüye mevrut Dirim Bilimsel Sivrisinek Mücadelesi uzmanı Tuğçe Güleryüz Ercan birlikte sivrisineklerden geçici hastalıklarla ilişkin bilgiler vererek, “Dünyada bildik 3 bin 200 sivrisinek türü var. Vektör olan yani hastalık haiz ise binin üzerinde. Avrupa’bile 102 nev olduğu bilinmekte ve 60’ı mefret vektörlerden. Sivrisinekler dünyada genişlik tehlikesi çeşit kendisine geçiyor. Hatta Dünya Afiyet Örgütü 100 yılda köpekbalıkları bin 35 kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini, sivrisinekler ise tıpkı günde bin 470 kişinin ölümüne kere açabildiğini açıkladı. Bu canlılar ısıtma, günindi nil virüsü, dang humması, zika kadar birçok hastalığı taşıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konferansın öğleden sonraki bölümünde de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden öğretim üyesi Doç. Dr. M. Mustafa Akıner, istilacı sivrisinek türleri ve savaşım yöntemlerini anlattı.

Programın ikinci haset olan yarın ise sivrisinekle mücadelede kayran yöntemleri kullanışlı olarak aktarılacak. – KAYSERİ

Share: