Kayseri haberi! Kayseri’de ‘Savunma Sanayii Sempozyumu ve Sergisi’ başladı

Kayseri’birlikte ‘Defans Sanayii Sempozyumu ve Sergisi’ başladı

TMMOB MMO Başkanı Yunus Yener:

“Üretilen ürünlerin yekpare süreçlerinin sahibi olmamız gerekiyor”

Ilbay Çiçek:

“Bağımsızlık amacıyla savunma sanayiinde çok aktif olmaya ihtiyacımız var”

KAYSERİ – Kayseri’da Milli Savunma Bakanlığı, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ve Savunma Endüstri Başkanlığı destekleriyle Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi yoluyla düzenlenen ‘Defans Sanayii Sempozyumu ve Sergisi’ başladı. Programda mütekellim Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, “Üretilen ürünlerin umum süreçlerinin sahibi olmamız gerekiyor” dedi.

Erciyes Kültür Merkezi’nde ‘Savunma Sanayiinde Akademik Çalışmalar Işığında Yerlileştirme’ teması ile planlı programa Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, MHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kayseri Mebus İsmail Özdemir, Milli Savunma Bakanlığı Maharet Hizmetler Genel Müdürü Ferik Hüseyin Esrar, Savunma Sanayii Başbuğ Yardımcısı Başkomutan Demirel, TMMOB MMO Başkanı Yunus Yener, Kayseri Büyükşehir Şehremini Memduh Büyükkılıç, Makina Mühendisleri Odası Kayseri Bölüm Başkanı Süleyman Varol, tören düzeni üyeleri, firma temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Programın açım konuşmasını eden Makina Mühendisleri Odası Kayseri Bölüm Başkanı Süleyman Varol, ” Türkiye’nin defans sanayiinde eksiksiz acun ülkelerinde adından sık sık bahsettirdiği ve bu alanda 170’in üzerinde ülkeye ihracat yaptığı ayrımsız dolaşma içerisindeyiz. Kazanılan bu başarının pekiştirilmesi, hem büyüklük ekonomisine katkısının arttırılması hem da dışa bağımlılığın azaltılması için yüce gelişimin yerlileştirme faaliyetleri olduğu yadsınamaz tıpkısı gerçektir. Biz dahi bu anlamda sektörün önde gelen üreticilerini bir araya getirerek, olgun insanlarımız eliyle yapılan akademik icraat ışığında ülkemizdeki üretim metotlarına genişlik ve nicelik bakımından yardım sağlayacak ayrımsız aktiflik yapmayı planladık. Ben bu etkinliğin şehrimiz ve ülkemiz namına artağan geçmesi temennisi ile hayırlara kurgu olmasını diliyor, katılımcılara teşekkürname ediyorum” dedi.

TMMOB MMO Başkanı Yunus Yener birlikte üretilecek ürünlerin bilcümle aşamalarının ve süreçlerinin sahibi tevessül etmek gerektiğini söyleyerek, “Lazım sanayiinin geneli, gerekse da savunma sanayii ile angajmanlı konular on yıllardan bu yana değişik vesilelerle gündemimizde meydan almakta. İlki 1962 yılında düzenlenen ve 1987 yılından beri peş birliğimiz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği hesabına odamızın 2 yılda benzeri düzenlediği sanayi kongreleri ve 2001 yılından beri gene 2 yılda benzeri düzenlediğimiz Ulusal Uçak, Havacılık ve Gök Mühendisliği Kurultaylarında savunma sanayii konusu ele alınmaktadır. Özel namına dahi 1975 yılında odamız, Kimya Mühendisleri Odası ve Tamlık İktisatçılar Birliği’nin gelişigüzel düzenlediği Millî Kavga Sanayi Kongresi ve sanayi kongresine sunulan defans endüstri seksiyon raporunu tesmiye etmek istiyorum. Düzenlediğimiz ve sayısı 50’yi aşan kurultay, kurultay, bilgi şöleni etkinlikleri ve hep faaliyetleri ile odamız, Anayasamızın 135. maddesine dayalı adına çıkarılan 6235 dar Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu’na bakarak 1954 yılında kurulmuş amme kurumu niteliğinde tıpkısı patika kuruluşudur. Evcil üretim konusunun önemi, dışa bağımlılığı ve yanlışlığı odamız aracılığıyla 70’lerden beri kamuoyunda ve muayyen çevrelerde dile getirilmektedir. Ancak yerli istihsal derken yabancı teknikerlerin tedbir zincirine bağlı kendisine ülkemizde yapılan üretimi kast etmiyoruz. Üretilen ürünlerin bütün süreçlerinin sahibi oluşmak gerektiğini bel ediyoruz. Ego etkinliğimizin kalburüstü geçmesini diliyor, sorunsuz, savaşsız, yurtta ve dünyada barışın gerçekleştiği tıpkı defans sanayii, silahların olmadığı, dostça cıvıl cıvıl insanların olduğu tıpkı acun olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, “Burada manalı aynı çalışmayı Kayseri’mizde başlatan bulunmaz başkanımız Süleyman Komutan’a teşekkürname ediyorum. Bize böyle bir projeden bayram ettiğinde ben hoşur heyecanlandım. Zira Kayseri’nin yerli ve milli anlayışı içerisinde 1926 yılında burada tayyare fabrikasının kuruluşu ile gelişigüzel o süreçte düz düzlük amma bu gerekçeyi de Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün de söylemlerinden anlaşılacağı kadar ‘stratejik’ ayrımsız şehirde vadi alıyor olmasını çokça önemsiyoruz. Uran ve ticaretin merkezi, müstakbel teknolojiyi seçkin ahit özümseyen ve bu konuda himmet gösteren Kayseri şehri adına katılan herkesi bağıntı ve nazikâne selamlıyorum” dedi.

Bağımsızlık amacıyla defans sanayiinde cıvıl cıvıl olmaya ihtiyaç olduğunu söyleyen Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Makina Mühendisleri Odası Kayseri Idarehane Başkanımızı kutlama ediyorum. Gerçekten Kayseri amacıyla manidar benzeri program. Zira Kayseri savunma sanayiinde geçmiş uçak fabrikasıyla bu arada temas antlaşma cesim tıpkısı vadi tutmuştur. 21. asır çekişme, çağ ve gözyaşı getirdi ve bu alelhusus bizim coğrafyamızda oldu. Baktığımızda bütün etrafımız savaşlarla, nefes ve gözyaşıyla yoğun. Keşke bilcümle acun kardeş olsa ve buna dahi dizge inansa ama anca aynı dünya olmadı. Teknolojik yerine yüksek olduğumuzda milletimiz birçok yönden henüz macerasız bol bolamat içerisinde yaşayabilir. Aşağılık savunma sanayiinde çok aktif olmaya ihtiyacımız var. Defans sanayiinde çokça aktif aynı mutluluk olmazsak, söylediğimiz bağımsızlık biraz sözlerin güzelliğinde kalıyor. Defans sanayiinde bu sempozyumu tıpkısı milat akseptans edecek, bundan sonra savunma sanayiinde haddinden fazla daha fazla türe ettiği yeri alacağını ve Türkiye’ye ek değer üreteceğine inanıyorum” dedi.

Konuşmaların peşi sıra katılımcılar, dinlenmelik alanında domestik ürünlerin düz aldığı stantları ülfet etti. Defans Sanayii Sempozyumu ve Sergisi, 15 Ilk Teşrin Cumartesi gününe büyüklüğünde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Share: