Küşat töreninde mütekellim Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, İmamoğlu’na gönderme: Bizim yaptığımız raylı sistemleri sahiplenmek istiyor

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı açılışında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da bakir inşa edilen hastanelere giden yolların yapımında teessürat bulunduğunu belirterek İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yüklendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vaktiyle biz İstanbul’da hastane düz yazı ettik mi, uray başkanlarım Eder Topbaş, Mevlüt Uysal süratle sefer yapımına girişirlerdi. Demincek anca mi, gündeş başkan geldiğinden beri elini taşın altına koymuyor. Birileri bizim yaptığımız bu raylı sistemleri dadılık etmek istiyor. Bunların kimler olduğunu anlıyorsunuz değil mi? Bunlara en güzel dersi Haziran’da vermeye var mıyız?” ifadelerini kullandı.

“BİZ SEVGİMİZİ, BU ŞEHRE YAPTIĞIMIZ YATIRIMLARLA GÖSTERİYORUZ”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından ayrıksı satır başları ise şu şekilde: “Tığ sevgimizi bu şehre yaptığımız yatırımlarla gösteriyoruz. İstanbul’a kazandırdığımız kullanılmamış erişim projemizin adamakıllı olmasını diliyorum. Uzunluğu 7.4 km olan 4 istasyonlu bu yer altı treni hattı, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı Kadıköy’e bağlamaktadır. Pendik’ten 10 dakikada, Kartal’dan 12 dakikada, Kadıköy’den 50 dakikada yankılanmak tür hale gelmiştir.

“BU HATTI İSTANBUL HAVALİMANI’NA BÜYÜKLÜĞÜNDE ULAŞTIRACAĞIZ”

Önümüzdeki beş altı kamer zarfında şu zaman bitmeme eden yatırımlar tamamlandığında bu hattı İstanbul Havalimanı’na kadar ulaştıracağız. İstanbul’daki raylı cümle zıkkım uzunluğunu 270 km’nin konusunda çıkarıyoruz. Halen inşası süren projelerle bu ölçü 366 kilometreyi geçecektir. Birileri raylı sistemleri üstüne kabul etmek istiyor. Bunlara dersi seçimlerde vereceğiz.

“İSTANBUL’UN SEÇME GÜNDEMİ BİZİM GÜNDEMİMİZDİR”

İstanbul’un herhangi bir sorunuyla ilgileneceğiz. Turizminden ticaretine bu şehrin beher gündemi bizim gündemimizdir. İBB’nin belediye başkanı Bodrum’da. Erdoğan’ın bakanları nerede? Natürel afetin olduğu yerde. Yeri geliyor Kastamonu’da, yeri geliyor Bartın’da… Şu anki İBB Belediye Reisi’nın benzeri işin ucundan sancımak kabil bir derdi yok. Yoldaş ben İstanbulluyum. Burada büyüdüm. Nerede neyin şüphesiz olduğunu gayet ongun bilirim. Bana İstanbullu vatandaşım soruyor. Şehremini hangi gelişim yapar? Haziran geliyor. Haziranda bunların topuna gereken dersi İstanbullu verecektir. Ama ilişik Bakanlığımız sorunu çözüyor ve vatandaşımızı mağdur etmiyor. İstanbulluyu çaresiz, iyesiz bırakmıyor. Bizim derdimiz yöntem, kat ve makam değildir. Yaşanan temas küresel kriz Türkiye’nin ve onun vitrini olan İstanbul’un önemini aynı defa daha arttırıyor. Türkiye ve İstanbul düğümleri çözüyor, etrafına sulh ve tabiiyet iklimi yayıyor.”

Share: