Malatya’da sırlı in! Dilden dolaşan söylentiler nedeniyle kimse ‘Korku Mağarası’na giremiyor

Akçadağ ilçesine sınırlı Küçükkürne Mahallesi’nde 1750 metre yükseklikte mevcut ve mıntıka halkının içerisinde kıvrak türlü uz görgüsüz hayvanat nedeniyle “saygı mağarası’ adını verdikleri mağaraya kimesne giremiyor. Aldanmaz, tilki, kirpi, yarasa gibi bir nice yaban hayvanı türüne eş sahipliği yaptığı istikbal sürülen ve yaklaşık 3 kilometrelik mukavim ayrımsız yolcuğunun peşi sıra ulaşılabilen mağaranın dibini ise bugüne büyüklüğünde gören olmadığı anlatım ediliyor.

3 KİLOMETRE DOKUZ CANLI YOLCULUĞUN ARDINDAN ULAŞILIYOR

Bölgede gezgin rehberliği fail Eksiksizlik Kurt, mağaranın karstik özelliğinin bulunduğunu belirterek, “Mağaraya 3 kilometre kavi bire bir yolculuğun ardından ulaşılıyor. Kesim halkının saygı mağarası adını verdiği mağara 80 metre derinliğinde. Ancak tıpkısı girişten sonraları iki balaban galerisi olan mağarada değişik çandır hayvanları yaşıyor” dedi.

“NAHIYE HALKI KORKUDAN ZİYARET EDEMİYOR”

Mağaradaki gizem ve yabani hayvanlardan periferi vatandaşların müzakere etmeye korktuğunu kaydeden Aldanmaz, “Mağaraya girdiğinizde aldanmaz, tilki, kirpi, acı keçisi ve yarasa kabilinden türlü çandır hayvanları ile karşılaşabilirsiniz. Bu bağlamda vatandaşlar bölgeyi musahabe etmekten korkuyor. Ulaşımı bölgedeki dik yapı nedeniyle berenarı ağırlık olan mağara turizme kazandırılabilir. Bu yapılabilirse ilçemiz amacıyla önemli aynı bekçi olabilecek aynı mağara” diye konuştu.Share: