Mersin’deki orman yangınına engelleme ediliyor

Sazak’in Gülnar ilçesinde çıkan ve Silifke ilçesine kapalı aynı mahalleye büyüklüğünde yayılan yangına açıktan ve karadan müdahale bitmeme ediyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda daha belirlenemeyen nedenle yangın imdi. İhbar üstüne bölgeye Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne sınırlanmış albeni araçları ve vadi ekipleri sevk edildi.

Kuvvetli rüzgarın canlı olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler üstelik itfa çalışmalarına destek verdi.

Havanın kararmasıyla bölgeye akşam düşünce ve uçuş sistemli helikopterler üstelik irsal edildi.

Çalışmalara meydan ekiplerinin yanı sıra AFAD, UMKE, jandarma ve vatandaşlar de destek veriyor.

Söndürme çalışmaları havadan ve karadan bitmeme eden coşkunluk, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki ara sıra evler tedarik amaçlı boşaltıldı.

Yangın dolayısıyla Sazak-Antalya D-400 kişmiri yolu ulaşıma kapatıldı. Yağız yolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri da trafiğe kapandı.

Öte yandan Toroslar EDAŞ tarafından Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi düzenlilik üzere kesildi.

Gece uçabilen 3 helikopterle alarga müdahaleye devam ediliyor

Yangın bölgesinde incelemelerde mevcut Ilbay Ali Hamza Pehlivan, Mersin Ağacı-Antalya kara yolu Gülnar ilçesi sınırlarındaki Karayar Tüneli mevkisinde yaptığı açıklamada, yangını itfa çalışmalarının bitmeme ettiğini söyledi.

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabahleyin saatlerinde başlayan yangının rüzgarın bile etkisiyle bodur sürede yayıldığını ifade eden Güreşçi, yangının önceki etapta Büyükeceli Mahallesi ve çevresinde etkin olduğunu belirtti.

Yangına dönem içerisinde engelleme kâin ekiplerle ilgilendiren vukuf veren Güreşçi, “Gelgel karardıktan sonraları de 3 tün uçabilen helikopterle birlikte mücadeleye bitmeme ettik. Şu anda da mücadeleyi sürdürüyorlar. Arazözleri alçak ayrımsız şekilde kullandık, kullanıyoruz. 138 arazöz itfaiyeler üstelik karışma görünmek üzere savaşım bitmeme ediyor. Şu anda onlar çalışarak akşam saatleri olmasına karşın personelimizle beraber arazideler. Personel sayımız dahi gün içerisinde artarak devam etti. Şu anda birlikte 850 personelimiz şahsen bu arazözlerde, arazide ve hisse senedi makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. Antrparantez, TOMA’lardan destek alıyoruz. 20 civarında TOMA ile bile bindi olunuyor.” diye konuştu.

Rüzgarın yönünün kuzey-cenup istikametine döndüğünü dile getiren Güreşçi, şöyle devam etti:

“Yamaçlardan aşağılara akıllıcasına yayılmaya başlayınca biz Büyükeceli’de 450 vatandaşımızı boşaltma ettik. Antrparantez gine Silifke Hırmanlı’da 20 basamak ve 50 vatandaş, Yeşilovacık’ta dinlence köyünü boşaltma etmemiz gerekti. Nöbet üzerinde tekrar bir tatil tesisini boşaltma etmemiz gerekti. Dedeler Mahallesi’nin dahi 20 konutluk bir Acarlı mezrası var orda birlikte 50 vatandaşımızı tahliye ettik. Toplamda birlikte 790 vatandaşımızı tahliye ettik. Hane yerine de 185 ev, 118 da esasen dinlence köyündeki ev kalkmak üzere 303 konutu boşaltmış durumdayız. Bittabi vatandaşlarımızın seçkin mağduriyet yaşamaması üzere onları pansiyonlarımızda misafir ediyoruz. İaşeleri Kızılay aracılığıyla sağlanıyor. AFAD say gruplarımız var. Hep çalışma gruplarımız yangının başladığı saatlerden itibaren canlı bir şekilde hizmet veriyorlar. Ambulanslarımız, UMKE ekiplerimiz bu yangınla mücadeleye destek sağlıyorlar. Tabii ki süreç içerisinde 7 da yaralımız oldu. Onlar yangınla savaşım ederken bu nev şeyler, dumandan duygulanma şeklinde olabiliyor. Onların birlikte esenlik durumları gayet dolgunca, hayati tehlikeleri namevcut. Onlara bile esbak olsun dileklerimi iletiyorum. Bütün Mersin Ağacı’imize, Gülnar’ımıza, mahallerimize önceki olsun dileklerimizi iletiyorum.”

Birey kaybının olmamasının muştulu olduğunu tamlayan Güreşçi, engel belirleme çalışmalarının gücük sürede yapılacağını dile getirdi.

“Şu anda ayrımsız ev zararı yok”

Pehlivan, hararet dolayısıyla temas riziko olmaması amacıyla Sazak-Antalya yolunun birlikte arızi kendisine trafiğe kapattıklarını belirtti.

Yangın kontrol altına alınır alınmaz trafiğin açılacağını aktaran Güreşçi, “Savaş bitmeme ediyor, sabaha büyüklüğünde üstelik bitmeme edecek. İnşallah, hep çabamız yer güdük sürede arama altına almak. Şu anda tıpkı bölük zararı namevcut. Takkadak ormanlık düzlük içerisinde metruk benzeri bina saraka konusuydu. Şu anda haddinden fazla şükür aynı derece zararımız bulunmayan.” dedi.

Vali Güreşçi, yangında sabote ihtimaliyle ait ayrımsız soru üzerine şunları kaydetti:

“Bilcümle ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kesin şu sebeple olmuştur’ diye niteleyerek elan diyemiyoruz ama üzerinde ilgili arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Bilcümle ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o taraflı bire bir tayin bahis konusu değil amma haddinden fazla taraflı değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”Share: