Milli Terbiye Bakanı Özer Nevşehir’de Karye Yaşam Merkezi’nin açılışında konuştu Açıklaması

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, bugüne büyüklüğünde 520 pare aylak durumda olan köy okulunu Karye Dirim Merkezi’ne dönüştürdüklerini belirterek, 2022-2023 Eğitim Bilimi Tedris Dönemi’nin başlayacağı 12 Eylül’e kadar sayıyı bine çıkaracaklarını kaydetti.

Nazır Özer, Nevşehir’in Avanos ilçesine sınırlı Üçkuyu köyünde “Üçkuyu Köyü ve Köy Dirim Merkezi”nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığının beşeri sermayenin niteliğini çoğaltmak için 18 yaş üstü kamu vatandaşlara üstelik El Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüleri aracılığıyla eğitim bilimi desteği verildiğini belirtti.

Bu desteği elan faziletli boyutlara öğütmek için köylerde işsiz bekletilen sakat okul binalarından faydalanıldığını dile getiren Özer, “Özellikle Kovid-19 salgınından sonra mecmu dünyada metropollerden şehirlere, şehirlerden ilçelere, ilçelerden köylere akıllıca aktarılma başladı. Bir zamanda enerji büyüklüğünde ciddi olan ayrımsız fasıl ortaya imdi, ekincilik ve hayvancılık. Son zamanlarda azık tedarik zincirlerinde yaşanan problemler bu konunun çokça elan ehemmiyetli olduğunu ortaya koydu. Biz tarım ve hayvancılıkla ilişik çokça aktif tıpkısı ülkeyiz ama bunu daha güçlü kuzuluk getirebiliriz. Bu projenin depar noktası üstelik bu.” diye konuştu.

Köylerdeki çocukların taşımalı eğitimle değişik noktalara gitmeden bulundukları yerlerde beş eğitimlerini almalarını terazi amacıyla yönetmelikte başkalık yaptıklarını anlatan Özer, şunları kaydetti:

“Daha Çok, tüm Türkiye’deki karye okullarımız istenmesi durumunda öğrenci sayısına bakılmaksızın açılabilecek. Köylerde, anaokulu açılmasıyla ilişkin 10 öğrenci sayısını 5’e düşürdük. Sadece bu adımımızla bin 800 köyümüzde 20 bin yavrumuz köy anaokullarıyla buluştu. Köyde vatandaşımız yaşıyor. Karye Hayat Merkezleri’ne umum terbiye kursları açalım dedik. Ekincilik ve Orman Bakanlığıyla akım edelim, ayrımlı kursları buradaki vatandaşımızın ayaklarına getirelim dedik. Samsun’birlikte başlattığımız bu proje adım adım tam Türkiye’ye yayılmaya başladı. Şu asıl büyüklüğünde güdük sürede 520 kesim atıl durumda olan karye okulunu, Karye Dirim Merkezi’ne dönüştürmüş bulunuyoruz. 2022-2023 Terbiye Talim Dönemi’nin başlayacağı 12 Eylül’e büyüklüğünde bu rakamı bine çıkartacağız. Türkiye’bile ilk kez benzeri menent ortaya imdi. Bu binada vatandaşlarımız kurs alacak, çocukları ve torunları bile taraf tarafta okuyacak. İlk sefer tıpkısı bölgede, o bölgenin yetişkini ile çocuklarını tıpkı meslek çatısı altında birleştirmiş olacağız. Yılın sonuna büyüklüğünde, atıl durumda olan kestirmece 6 bin 900 karye okulunda hizmet verilecek. Şehirlerde nasıl okullarımız, kurumlarımız çok kalifiye terbiye veriyorsa, lokasyonundan müstakil şekilde Köy Dirim Merkezleri üstelik vatandaşlarımızın çocuklarının ve kendilerinin hizmetinde olacak.”

Nazır Özer, merkezin küşat kurdelesini Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, DÜRÜST Öğür Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Bitirmiş ve Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Reisi Mehmet Sarban ve ayrıksı katılımcılarla kesti.

Özer, henüz sonraları merkezde eğitim bilimi alan kursiyerlerin çalışmalarının sergilendiği alanı gezdi.Share: