Nevşehir siyaset: Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Grubu heyeti Nevşehir’de

Romanya- Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve beraberindeki yıldız bilimi, Romanya’nın Nevşehir- Kayseri Gönüllü Konsolosu Mehmet Dinler’in davetlisi kendisine Nevşehir’e geldi.

Kapadokya bölgesini gezen Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyeti, güne sıcak çekicilik palavra uçuşuyla başladı. Nevşehir’in Avanos ilçesine tutkun Çavuşin köyünden havalanan hamam gelgel balonuna binen astronomi, Kapadokya’yı kuş bakışı izledi. Palavra gezisinde heyete eşlik fail Türkiye-Romanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Trabzon Milletvekili Salih Cora, yolculuk öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Romanya ortada tarihî bağlar vardır. Kültürel, kazançlı ve sosyal münasebat oldukça güçlüdür. Tığ dahi mebus diplomasiye önem yöneltmek namına bu heyetlerle birlikte diyaloglarımızı daha birlikte ilave gayreti içerisindeyiz. Romanya, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecini tam destekleyen ayrımsız ülkedir. Değme geçen devir tecim hacmini arttırmaktadır. Romanya ile Türkiye ortada önemli işbirliğimizin 11’inci yılına girmiş bulunmaktayız. Paçarız ticaret hacmimiz şu anda 8,5 bilyon dolar civarındadır. 20 almanak hedef perspektifimizde bunu 15 milyar dolara anlamak var” dedi.

“Özellikle bölgemizde yaşanan gelişmeler, Rusya- Ukrayna Savaşı, Yunanistan’ın Ege’bile oluşturmaya çalıştırdığı tehditler ve riskleri bizim tarafımızdan Romanya parlamenterlerine aktarma fırsatımız oldu” diyen Cora, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hele Romanya’nın Türkiye’birlikte ayrımlı farklı illerde gönüllü konsolosları var. Bunlardan birisi üstelik Nevşehir. Kapadokya bölgesinde Nevşehir ve Kayseri Gönüllü Konsolosluğu vardır. Bu çerçevede Fahri Konsolosumuz Mehmet Dinler’e aynı görüşme gerçekleştirmeyi planladık. Öncelikle son yıllarda Romanya’dan Türkiye’ye yoğun manada bire bir turist akını var. Bu turizmden Nevşehir’in da olumlu yönde etkilenmesini istek ediyoruz.”

Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Ülfet Gurubu Başkanı ve Içtimai Demokrat Parti Mebus Nicolae Georgescu birlikte, “Romanya Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu yerine Türkiye’bile ayrımsız dizi çalışmalarda bulunduk. Özellikle Dışişleri Bakanı ile görüştük ve müzakere çokça liyakatli geçti. Zaman da Kapadokya bölgesindeyiz. Burada bizi ağırlayan Nevşehir–Kayseri Gönüllü Konsolosumuz Mehmet Dinler’e dahi teşekkürname ediyorum. Türkiye ile olan ilişkilerimiz ileriki dönemlerde daha dahi yükselecek” dedi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Ştefan Tınca ise, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Hukuk Grubu Başkanı Nicolae Georgescu ve heyeti ile alay malay şu dakika Nevşehir Kapadokya’dayız. Kapadokya bölgesinin Romanya’dan bundan sonra gezici çekeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Nevşehir-Kayseri Romanya Fahri Konsolosu Mehmet Dinler, Romanya ile Türkiye’nin stratejik kuma olduğunu vurgulayarak, “Romanya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu heyetini Kapadokya’birlikte ağırlıyoruz. Biliyorsunuz Romanya ve Türkiye iki bacanak bağlaşık ve mühim eş. Dostluk olgusu ile birlikte ahit geçirince angajman ve iletişimle bu arada elan bile güçleniyor. Bu işbirliği çalışmalarımız seçme iki mutluluk yerine fena hâlde olur” diye niteleyerek konuştu. – NEVŞEHİR

Share: