Ocak ekonomisine salça katkısı

Erzincan’dahi şita aylarının yaklaşmasıyla salça kazanları kaynamaya başladı. Vatandaşlar yıllardır atalarından dedelerinden hangi görürlerse tıpkısı usulle salça yapıyorlar.

Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde şita aylarının vazgeçilmez tatları beyninde olan karı salçası hazırlığına başlandı. Şişman tıpkısı titizlikle domatesleri doğrayan kadınlar kişi salçalarını kendileri yapıyor. Mufassal yıllardır gelenek haline gelen salça yapımı önceki kendisine sıradan basit doğranan domatesler, odun ateşinde tahminî 3 saat kaynatıldıktan sonraları tuzu atılıyor ve kısaca 1 saat daha kaynatılan domatesler salça haline geldikten bilahare soğumaya bırakılıyor. 12 saat soğumaya bırakılan salça elan sonradan kullanıma hazır kuzuluk geliyor.

“8-9 saatlik mufassal tıpkı uğraştan sonrasında oluyor”

Üç kilogram domatesten kestirmece 1 kilo salça çıktığını kaydeden Melik Gürler, “200 kilo domates aldık. 25 kilogram bile çuşka katıyoruz içine. 200 kiloya 30, 35 kilo büyüklüğünde biber olsa tam. Şuanda domatesle kırmızıbiberi kaynattık, fena hâlde eridi. artık domatesin suyunu makineden geçireceğiz ve ondan sonra salça yapmaya devam edeceğiz. Çok müşkül bir aksiyon. Salça makinesinden geçirdiğimiz salçayı deminden gine kaynatmaya başladık. Yaklaşık 3-4 saat sonradan salçamız olacak. Biz böyle karıştırmaya devam edeceğiz. 8-9 saatlik etraflı bir uğraştan sonra salçalarımız bitti. Kestirmece 70-80 senedir ilçemizde bu salçalar üretiliyor. Bu tamamen natürel, tek katkı maddesi yoktur. İnsan sağlığı için çok hayır ayrımsız üründür. Ev ekonomisine salça katkısı oluyor” dedi. – ERZİNCAN

Share: