ŞEHIR ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘BESLENME VE METABOLİZMA? MEVZULU BILGI ŞÖLENI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Site Üniversitesi ve Türk Biyokimya Derneği (TBD) İstanbul Şubesi ortaklığında üniversitenin Taksim Kampüsü’nde ‘Beslenme ve Metabolizma’ konulu ayrımsız bilgi şöleni gerçekleştirildi. Aktüel perhiz uygulamaları, beslenmeye ferdî yaklaşım ve mikrobiyota üzere konuların ele alındığı sempozyumda küşat konuşmasını İstanbul Kent Üniversitesi Dişçilik Fakültesi Biyokimya Bili Dalı’nda Öğr. Üyesi Müderris Dr. Yegane Cüret ve Türk Biyokimya Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Doç. Dr. Âlem Ateşli yaptı.

Konularında uzman olan konuşmacıların kayran aldığı sempozyumda edimsel rejim uygulamaları, beslenmeye ferdî yaklaşım, mikrobiyota, tagaddi ile ilişkin ve kalıtsal bazen emraz hakkında asıl ve klinik bilgiler ele makbuz. Bunun yanında bireysel beslenme ve metabolizma ile ait laboratuvar alanındaki yeni gelişmeler ve yapılan testler, azık biyokimyası ve tagaddi ile ilgilendiren yapılan ilmî çalışmalarda kanıta dair yaklaşım kabil özge dayanabilen çok laf dahi bu sempozyumda saha aldı. Birçok katılımcının izlediği konferansta International Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine (IFCC) Başkanı Prof. Khosrow Adeli da sempozyuma online katılarak deli dolu sokum yaptı.

‘DOĞRU TAGADDI DENGELİ TAGADDI ANLAMINA GELİYOR’

İstanbul Şehir Üniversitesi Dişçilik Fakültesi Biyokimya Veri Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr. Yegane Çekinmezlik, sempozyumun multidisipliner bire bir aktiflik olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Yiğitlik, ‘Bu sempozyum üniversitemizin Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Tıbbi Laboratuvar Teknikerliği Bölümü ve Türk Biyokimya Derneğinin İstanbul Şubesi ile ortak hazırladığımız ‘Tagaddi ve Metabolik’ emraz sempozyumudur? diye niteleyerek şu bilgileri paylaştı:

‘Doğru beslenme kararlı beslenme anlamına geliyor. Temas şeyin içre dahil olduğu hayvani ve bitkisel ürünlerin kıymet oranda dağıldığı bir beslenme. Akıbet zamanlarda moda olan allahsız vejeteryan evet da vegan dediğimiz tagaddi sisteminde tabii his hastalıklarından apotr bazen besinler tüketiliyor. Ama bazı apayrı şeyler kem kalabilir. Bu vegan diyete girmeden geçmiş bire bir dem testi profilini çıkarmak gerekiyor. Bunların başında yekpare içki sayımı yapılabilir çünkü hayvani işaret tüketilmediği üzere anemi çokça balaban. Seçkin hangi kadar vegan tagaddi için gâh nebatat, sebzeler ve meyveler olsa de bunlar maalesef kansızlık ve B12 açısından tam değil. Bu durumda B12 azık destekleri alınabilir evet dahi bu beslenme tipine karar verildiği devir ilaçlar kullanılabilir. Onun dışında B12 ve folik eksildiği antlaşma duygu hastalıklarına sebep olan hiperhomosisteinemi dediğimiz aynı tabloyla karşılaşma olasılığımız var. Bunların takviye edildiği bütün besin sistemleriyle tamamlandığı bire bir beslenme profilinde balaban tıpkısı sıklet çıkacağını düşünmüyorum.’

‘DENGELİ VE YETERLİ BESLENMEYE DİKKAT GITMEK GEREKİR’

Diyet yaparken akıllıcasına bildik birçok kavisli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çekinmezlik, ‘Kan şekerini düşürüp ayrıntılı süre bağan form bilahare larpadak ayrımsız şekerli ihtiyacıyla yediğinizde insilün salgısı bedaheten oluşuyor ve yükselen zaman şekerini hafifletmek için insilün salgılanıyor sonunda şeker aniden düşüyor. bu bakımdan yanımızda şekerimizi pek halde tutak antioksidan özellikleri olan bazen nevale desteklerinden almalısınız. Kurutulmuş kayısı sunu çok antioksidan içeren ve zaman şekerini düzenleyen aynı besin maddesi. Abartmamak kaydıyla beş altı tane o makule azık desteklerini yanımızda bulundurmamız uygun evet diyerek düşünüyorum. Kararlı ve yeterli beslenmeye dikkat emreylemek gerekir’ dedi.

‘ZAYIFLARKEN BİRTAKIM İSTEMEDİĞİMİZ BİYOKİMYASAL ÜRÜNLER OLUŞABİLİYOR’

Metabolizmayı çok çabuk çalıştırmak normalin dışına çıkartmanın zayıflamaya bozukluk olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Yürek, ‘Ama zayıflarken yağ depolarının yakılmasıyla kimi istemediğimiz biyokimyasal ürünlerde oluşabiliyor; bunlara keton cisimler diyoruz. Bunlar içki pH’nı hamız tarafa kaydırıyor. Çok ev aynı sınırı var bu pH’ın. 7.35-7.45 beyninde. 7.35’in altına düşmemeli. 6.9 ölümle bağdaşabilen sınır. Bunlar isimsiz gerçekler. Önerilerde bulunanların de bu açıdan çokça dikkatli olmaları gerekiyor. Eğer bunun yanı sıra haddinden fazla zayıflamak amacıyla şiddetli antrenman dahi yapıyorsanız ve şarap alıyorsanız, bunların üçü ayrımsız araya geldiği devir bu ölümcül durumu ortaya çıkarabilir’ diye konuştu.

‘BESLENMEYLE İLGİLİ ÇOKÇA KESİN FİKİR VE HÜKÜMLERDE BULUNULMAMALI’

Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Biyokimya Kliniğinde Yetişek Görevlisi aynı zamanda Türk Biyokimya Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Doç. Dr. Âlem Ateşin da ‘Bizim amacımız tagaddi ve metabolizma konusuna bire bir bilimsel yaklaşım ortaya koyabilmek’ diye niteleyerek şunları ekledi:

‘Tagaddi konusuna multidisipliner aynı yaklaşım gerekiyor. Şu anda çok popüler diyetler var. İsim vermeden temas etmek istiyorum; buna genelde ‘yo yo’ etkisi deniliyor (Vakit Kaybetmeden kilo ita amaçlı yapılan uygulamalar sonrasında sunulan kiloların korunmadan elan ilavesi ile dümbelek alınması). Bir süre perhiz yaptıktan ve bırakıldıktan sonra ihtimal eskisinden elan yoğun arkaç gelebiliyoruz yahut sağlığımızda mütenevvi problemler ortaya çıkabiliyor. Örneğin toplumsal medyada ‘şu büyüklüğünde gıdadan bu kadar yerseniz karaciğerlerinizdeki zehri atacaksınız’ diyerek paylaşım yapıyorlar. Bu incitici nedir, bunun atılma şekli nedir, lacerem oluyor? Kimler üstünde hangi büyüklüğünde bir say yapıyorsunuz? Beslenmeyle ait haddinden fazla kesme düşünüm ve hükümlerde bulunulmaması gerektiğini düşünüyorum.?

Share: