Şırnak’ta eşini vurarak öldüren, kızını üstelik yaralayan adamdan dehşete düşüren savunma: Mermilerin sırasını karıştırdım

Uludere ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan Mihriban Altürk (31), güç gördüğü gerekçesiyle 2 çocuğunun babası Dokuz Canlı Şengil’e (35) boşanma davası açtı. Güzeşte sene 15 April haset benzeri araya gelen çift, 28 April’birlikte görülecek olan duruşmada anlaşarak boşanmaya değişmeyen verdi.

EŞİ ÖLDÜ, KIZI YARALANDI

21 Nisan haset akşam ezanı saatlerinde kızı T.Ş. (8) ve kız kardeşi ile Yeşilova Mahallesi’nde revan Mihriban Altürk, eşi Dayanıklı Şengil’in pompalı tüfekli saldırısına uğradı. Saldırıda saçmaların çıkacak ettiği Mihriban Altürk ile kızı T.Ş. yaralandı. Çağırılan ambulansla hastaneye kaldırılan Mihriban Altürk, kurtarılamadı. T.Ş. ise tedavisinin peşi sıra taburcu edildi. Olaydan 2 çağ bilahare polise konfirmasyon olan Stabil Şengil, çıkarıldığı mahkemece “Kasten koca öldürme”, “Boşandığı eşi kasten vurmak”, “Alt soya karşı dirimlik ateş geçirmesine sebebiyet verecek nitelikte silahla isteyerek cerh” suçlarından tutuklandı.

“MERMİLERİN SIRASINI KARIŞTIRDIM”

Metin Şengil için Şırnak 3’üncü Pahal Ceza Mahkemesi’nde ülkü açıldı. Şengil davanın 2’inci duruşmasında bilgili karşısına bundan sonra. Duruşmaya Mihriban Altürk’ün ailesi ve tarafların avukatları katıldı. Güzeşte hafta mahkemeye sunduğu 54 sayfalık defans metnine 20 sayfalık defans metni ekleyen Şengil, duruşmadaki savunmasında, “Eşimi düşünülerek öldürmedim. Kendimden haddinden fazla eşimi seviyordum. Silaha 3 üs, 3 curcunalı mermisi koydum. Mermileri silaha koyarken sırasını karıştırdım” ifadelerini kullandı.

DURUŞMA ERTELENDİ

Şengil’in avukatı Fuat Turgut, yaptığı savunmada Mihriban Altürk’ün bayıltan ayrımsız incitici almadığı, soluk kaybından öldüğünü ve bunun Adli Tıp yoluyla doğrulanmasını talep etti. Mihriban Altürk’ün avukatı Fatmanur Aksoy ise ehliyetli delilin olduğunu ve davanın karara bağlanmasını temenni etti. Telefon konuşmalarında mevcut gözdağı mesajlarına değinen Avukat Aksoy, temas şeyin münhal beyninde olduğunu belirtti. Müddeiumumi duruşmada telefon incelenmesi, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesi, sanığın alıkonulma halinin devamı ve duruşmanın ertelenmesi yönünde kanaat verdi. Duruşma başkanı mütalaayı ayn önünde bulundurarak telefon kayıtlarının incelenmesi ve şahit Ömer Ünver’in zorla dinlenmesi ve sanığın tutukluluğun devamına değişmeyen vererek duruşmayı 17 Şubat 2023’e erteledi.

“MAHKUMİYET BEKLİYORUZ”

Duruşması sonrası izah işleyen Mihriban Altürk’ün ailesinin avukatı Fatmanur Aksoy, Mukavemetli Şengil’in Mihriban’ı öldürmeye gittiğinin sabit olduğunu ve kararı beklediklerini belirterek, “Düpedüz tığ bu celsede değişmeyen bekliyorduk. Dosya bizim için tekamül etmiştir. Yıllardır Mihriban’a müteveccih hakaretleri, canına kasta varan davranışları görüngü günü tasarladığı, sezinleme yaptığı, silahını gitar kutusunun içine mestur Mihriban’ı öldürmeye gittiği sabittir fakat yarım deliller olduğu tıpkı telefon incelemesinin henüz yapılması mahkemece ölçüm edildiği üzere mahkeme ertelendi. Tığ tıpkısı başka celsede lehimize değişmeyen bekliyoruz. Mahkumiyet kararı bekliyoruz’ diye niteleyerek konuştu.

“YENIDEN RAPOR ALINMASINA LAZIM NAMEVCUT”

Aksoy, duruşmada Şengil’in avukatının, Berivan Altürk’ün ölümüne ilişik “Öldürücü darbe yoktur” ifadesine ilişik, “Söylediğinin tıbben yahut hukuken benzeri bedel bulacağını düşünmüyoruz. Elhak otopsi raporu makbuz. Mümasil mesafeden vurulduğu galiba yaralanmalarından çokça kısık mızrap parçalanmaları kâin doğrusu ölümsek yaralar bunlar. Tekrardan ayrımsız rapor alınmasına ister namevcut. Tığ sanığın boşanırsa elan beş altı ukubet alacağını fikren, düşünülerek boşandığını düşünüyoruz” dedi.

“ÜÇÜNCÜ BİR TELEFON SÖZ KONUSU”

Şırnak Barosu Avukatı Aycan İrmez ise soruşturmada telefonların incelendiğini ancak Şengil ve avukatının üçüncü bire bir telefonun incelenmesini istediğini belirterek, şöyle konuştu: “Biz dahi karar bekliyorduk. Bitme aşamasında olduğunu eksikliklerin olmadığını dile getirmiş olsak da maalesef maznun avukatının ve sanığın gâh talepleri olmuştur. Hele kâh telefonların dinlenmesine ilişkin ancak hem Mihriban Altürk hem üstelik Sağlam Şengil’e ilgilendiren telefonlar dinlenmiş ve dosya kapsamına münfail ama üçüncü tıpkısı telefon söz konusu oldu. Ailenin ısrarla Mihriban’ın kızına ilişkin olduğunu söylemesine rağmen yeniden incelenmesi kâm edildi. Bize bakarak bu garip dosyaların derhal etkin ve canlı bir kovuşturmanın esas alınıp karara çıkarılması gerekmektedir.”

Share: