Soyu kızdırma altındaki “rabıt kedisi” Iğdır’daki sulak alanlarda dahi yaşıyor

Soyu kızdırma altında mevcut bağlama kedisi, Iğdır’daki sulak alanlarda üstelik yaşamını sürdürüyor.

Tarihte 1777’bile Kafkasya bölgesinde tanımlanan saz kedisi (felis chaus), soyu tükenme riskiyle karşı karşıya olan aşılanmamış türleri beyninde kayran alıyor.

Adana, Akdeniz ile İç Anadolu’bile yayılış gösteren ve buralarda eşsiz üstelik olsa görülebilen bu nev, Dert Dağı’nın Iğdır tarafındaki Bulakbaşı ve Karasu sazlıklarında üstelik bulunuyor.

KuzeyDoğa Derneği Başkanı ve Utah ile Antrenör Üniversiteleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, bu hafta Iğdır bölgesinde yaptığı saha çalışmasında ilhak kedisini görüntüledi.

“Çokça ender görülen benzeri zümre”

Prof. Dr. Şekercioğlu, AA muhabirine, bu türün yayılış haritasında Iğdır’ın dahi vadi aldığını ve Türkiye’bile soyunun nâr altında olduğunu söyledi.

Saz kedisinin, karışık kedisi ile vaşak beyninde boyutlara eş olduğunu rapor eden Şekercioğlu, “Kafadan eğin uzunluğu 60-80 santim, yerden yüksekliği tahminî 36 santim. Ağırlığı da bölgeye bakarak haddinden fazla değişebilir, 2 ile 16 kilo beyninde, yani Kars Sarıkamış’taki vaşak ağırlığına kadar ulaşabilen aynı tür. Bölgemizde o kadar büyük değil. Toptan dağılımında bölgemizde, Iğdır’de olmasını beklediğimiz haddinden fazla ender görülen bire bir soy.” diyerek konuştu.

Saz kedisini kuş gözlemi sırasında tespit ettiğini anlatan Şekercioğlu, şunları kaydetti:

“Tıpkısı kuşun sesini kaydetmeye çalışırken saksağanların daima öttüğünü fark ettim. ‘Birbirlerine bağırmaları bitmiyor.’ diyerek erinçsiz üstelik oldum. Bilahare fark ettim ki bu ötüş saksağanların alarm ötüşü. ‘Aynı avcı var.’ diye niteleyerek birbirlerini uyarıyorlar. Yılan gördüklerini düşünerek dürbünümü kaldırdım ama dürbüne birlikte lazım kalmadan karşımdan putrel kedisinin geçtiğini gördüm. 50 metre kadar yürüdü, durdu ve baktı. Saksağanlar erinçsiz ettiği amacıyla sazlığın arasına girip kayboldu. Bu benim amacıyla çok bahtiyar tıpkı gözlemdi. Elan evvel Adana’dahi belgeselini çekmiştim amma Gün Doğusu Anadolu’bile ilk kez saz kedisi görmüş oldum.”

“Sayıları anbean azalıyor ve görülmesi zorlaşıyor”

Şekercioğlu, putrel kedisinin alelumum sulak alanlarda ve sazlıklarda yaşadığını belirtti.

Saz kedisinin, ülkede su içre avlanabilen tek kedi türü olduğunu dile getiren Şekercioğlu, “Sulak alanların kurutulup tarlaya çevrilmesi, kemirgenlerin ekincilik zararlısı diye zehirle namevcut edilmesi ve sinsice av yüzünden soyu tehlikede olan ayrımsız cins. Sair yaşadığı Nil Deltası, Orta Şark, Hindistan ve Güneydoğu Asya’birlikte en koca ham pisik türüyken, sayıları giderek azalıyor ve görülmesi zorlaşıyor.” dedi.

Share: