Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Adıyaman’da badem hasadına katıldı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, “Şehir tarımını herkesin ezberlemesini istiyorum. Bu, üretim, güre ürüne ulaşım, istihdam, bolluk ve çevreye henüz duygulu benzeri tümce demektir. Özellikle bundan kent kazanacaktır. Bundan Türkiye adına hepimiz nail olacağız.” dedi.

Icra Vekili Kirişci, Adıyaman’ın Kahta ilçesinde badem hasadına katıldı. Burada tarım uzlaştırıcı kullanan Kirişci, hasatta çalışan işçilerle aynı süre kardeş kardeş etti.

Kirişci, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’bile son yıllarda Adıyaman’ı birinci eden badem konusunun öne çıktığını söyledi.

Türkiye’nin badem üretiminin yüzde 22’sinin Adıyaman’birlikte gerçekleştirildiğini tamlayan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Bu manada mefret tıpkı aktör. Tabii kim bademle ilgili burada istihsal faaliyetlerini yerinde incelerken bademe ilişkin üstelik gene biraz sonraları göreceğiz, yeşil kabuğun soyulması işlemleri bile dahil bademin gördüğü iş ve işlemleri değerlendirmiş, incelemiş, görmüş olacağız. Bizim hele altını çizdiğimiz husus var o dahi şudur. Ülkemizin şehir tarımı adı altında beherglas ilinin zat ihtiyacı olan ürünleri öz coğrafyasında üretiyor olmasıdır. Bu bizim için oldukça yüce. Çıktı geri hizmet çokça cesim aynı maliyet unsuru. Sıklıkla dile getirilir, ‘tarlada domates bu büyüklüğünde, markette bu büyüklüğünde’ diyerek. Peki aradaki ticari zincirler bunda etkilidir amma buradaki cesim etkenlerden birisi lojistiktir. Tek başına lojistik aynı etken olmakla kalmıyor ama bir zamanda düşünün raf ömrü gücük olan tıpkı ürünün işte ihtimal da tıpkı 24 saat gezi yapıyor. Bu yolculuğu de konforlu araçlarda yapmıyor. Benzeri domatesi, salatalığı düşünün, toplanıyor, kasalara konuluyor sonra paletlere yükleniyor, paletlerden kamyona, kamyon yola çıkıyor, saatlerce misil ikmal ediyor, doğal olarak tazeliğinden bundan sonra zayiat yaşıyor. Yani o bildiğiniz tüvana domates gidiyor artık adım adım böyle sergen ömrünün biraz gününü geride bırakmış domates haline geliyor. Bu da aynı yaş ürün ve sebzede hele sergen ömrünün kısalığı zımnında de kaybolma oranımızı artırıyor. Tığ istiyoruz kim bu de önlenmiş olsun.”

Kirişci, susturucu emisyonun toptan ısınmaya bozukluk olduğunun söylendiğini dile getirerek, bunun koca adımlarından bire bir tanesinin dahi göveri ve meyvelerin ikmal ettiği yolu kısaltıp susturucu emisyonunu minimuma indirebilmek olduğunu söyledi.

“Ayrımsız mevki istiyoruz ki zat ihtiyaçlarını kendisi üretsin”

Tıpkısı şehrin ihtiyacı olan salatalığı, domatesi, biberi, fındığı, üzümü, kayısıyı, şeftaliyi o şehirde üretmenin önemine dikkati calip Kirişci, şunları kaydetti:

“Tığ buna site tarımı adını veriyoruz. Kent tarımı yardımıyla bahsettiğim tıpkı geri hizmet maliyetlerinin düşürülmesi, iki im tazeliğinin oldukça kaybında daha kalburüstü olunması, üçüncüsü egzoz emisyonu zımnında çevreye elan duygun sergileniyor olması, dördüncüsü insanların yerinde istidamı, çünkü tığ kentlerimizi boşalttık, gerçekten kentlerimiz da karışma. Çıktı iri kentlerde kümelenen aynı eş ortaya daha çok. Kırsalımız doğrusu boşalmıştı. Beşincisi da bir devlet istiyoruz ki öz ihtiyaçlarını kendisi üretsin. Türkiye adına biz da bunun gayreti içerisindeyiz. Ayrımsız ilde istemeli ki kendi ihtiyaçlarını onları kendi kentinde üretebilsin. Alelhusus sergen ömrü kısa olan yemiş ve göveri. Bittabi ciddi ürünlerin üretimi konusu bizim üzere majör. Şehir tarımını herkesin ezberlemesini istiyorum. Bu, istihsal, dinç ürüne muvasala, istihdam, refah, çevreye elan duygun aynı dizge demektir. Özellikle bundan şehir kazanacaktır. Bundan Türkiye kendisine hepimiz kazanmış olacağız.”

Bakan Kirişci, hasadın ardından SELIM Tümen Adıyaman milletvekillerinden Ahmet Ziyalı, İbrahim Halil Fırat, Yakup Taş, Ilbay Mahmut Çuhadar ve Belediye Başkanı Süleyman Kılınç ve beraberindekiler, ilçede cıvıltı gösteren Nar İşleme Tesisi ile Tarım Güven Kahta Badem ve Kuruyemiş İşleme Tesisi’ni gezdi.Share: