Tıpkısı ilçede 3 gündür su krizi yaşanıyor, bu defa şehremini tepki gösterdi: “Bu su nereye gitti”

Tıpkı ilçede 3 gündür su krizi yaşanıyor, bu misil belediye başkanı tepki gösterdi: “Bu su nereye gitti”

“Vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı bulunmayan”

KIRIKKALE – Kırıkkale’nin Yahşihan Şehremini Osman Türkyılmaz, serencam günlerde ilçede yaşanan su kesintisinden kıran düzenlediği basın toplantısında, “İtfaiyelerle akarsu taşıyorum amma nereye büyüklüğünde. ‘Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.’ Burada bizim göbeğimiz Kırıkkale’ye ve sular birliğine sınırlanmış. Sular birliğinin ve Kırıkkale’nin bunu biran önceki bu sorunu çözmesi geçişsiz. Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’de 1,5 dolaşma akarsu gidiyor” dedi.

Yahşihan Şehremini Osman Türkyılmaz, içme suyu şebekesindeki 3 gündür süren kesintinin eşkal ilçedeki şebeke borularının patlamasından belde kaynaklandığını tez etti. Yahşihan Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde “kriz masası” oluşturan Türkyılmaz, ilçede dinamik vatandaşların mağdur edilmemesi amacıyla çevre ilçelerden üstelik itfaiye aracı desteği alarak 509 titrem akarsu dağıtıldığını söyledi. Merkezde ilçede 4 saatlik su kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne mukabele ettiğini anlatan Türkyılmaz, su sorununun çözülmesi için biran evvel encümen kurulması gerektiğinin altını çizdi.

“Bu su nereye gitti”

Su kesintilerinden ortalık vatandaşlardan kusur dileyen Türkyılmaz, “Sular birliğinin üyesinden birisi birlikte Yahşihan Belediyesi’dir. Şuanda sular birliğini arıyoruz. Diyor ki; sular birliği bize akarsu verdiğini söylüyor. Kırıkkale Belediyesi diyor ki ‘Benim sularım akıyor.’ Ego diyorum kim ‘Bana su gelmiyor.’ Bu su nereye gitti. Çocukken öğretirlerdi; ‘Akarsu nerede savak içti, aptal nerede dağa kaçtı, elem nerede yandı birlik oldu bitti” dedi.

“İtfaiyemiz geçmiş 509 ton su verdi

Yahşihan ilçesindeki su kesintisinin Kırıkkale’deki patlaklardan kaynaklandığını tez fail Türkyılmaz, “30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı namevcut diye niteleyerek” serzenişte bulunarak, şunları kaydetti:

“Biz 2 sene evvel altyapıya başladık. Kâh borular vardı ve kılcal damarlarımıza kadar su borularımızı değiştirdik. Bu mübayenet yardımıyla de Yahşihan’bile ‘patlak namevcut’ denilecek kadar bir iki. Kırıkkale Belediyesi’ndeki, Yahşihan Belediyesi’ndeki, Sular birliğindeki yetkililer gelsinler, eğer sorun bizdeyse Yahşihan Belediye Başkanı yerine zamanı geldiğinde ben görevi bırakmaya hazırım. Ama bu 30 bin vatandaşı susuz bırakmaya kimsenin hakkı yok. Mademki böyle bire bir sıklet var. Geçen hafta sebep aktı sular? 2020 yılında münasebet ahenkli kendisine aktı sular? Tamamen hatalı bilgilerle yönetiliyor memleket ve ilçeler. Bunun kolayı var, ‘gelin ayrımsız yarkurul kuralım’ diyorum. 30 bin nüfuslu bir ilçe su sıkıntısı yaşıyor. Ben kanıt ediyorum diyorum kim ‘Bende bastırık namevcut.’ Sular birliği diyor kim ‘Bende güçlük namevcut.’ Kırıkkale Belediyesi diyor ki ‘Bende tartı namevcut.’ O zaman yüklülük uzaydan gelenlerde, 3 harflilerde. Ben altyapımı değiştirdim. Kırıkkale’deki enfrastrüktür bundan sonra kaldırmıyor. Benim haddim değil onu aktarmak. Bizim ihvan dünden bu zamana kadar sahada. Akşam hiç uyumadık. İtfaiyemiz güzeşte 509 ton akarsu verdi.”

“Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’dahi 1,5 bölüm akarsu gidiyor”

Kırıkkale şehir merkezinde 4 saatlik su kesintisinin Yahşihan ilçesinde 1,5 güne tekabül ettiğini tamlayan Türkyılmaz, “Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.” diye niteleyerek, “Herkesle matbuat toplantısı yaparım. Burada Makine ve Mühendisler Odası’nın da olması gerekiyor. Selen İşleri Müdürlerinin olması geçişsiz ve burada barışma var. (Halk İttifakı) İttifak milletvekillerinin bile olması lazım. Taşıma suyla değirmen dönmüyor. Ben itfaiyelerle akarsu taşıyorum ama nereye kadar. ‘Kırıkkale hapşırıyor, Yahşihan dumağı oluyor.’ Burada bizim göbeğimiz Kırıkkale’ye ve sular birliğine mecbur. Sular birliğinin ve Kırıkkale’nin bunu biran önceki çözmesi lazım. ‘Hodri meydan’ diyorum ben. 4 çıngı başöğretmen burada. 4 müdür üstelik bu akarsu yüzünden fariza yerleri değişti. Yahşihan’ın saniyede tükettiği akarsu 130 ila 150 litre beyninde yani 3’de 1’i. Şuan biz bulduğumuz 3’dahi 1 suyu muhtemelen bölgelere verebiliyoruz. Sair bölgelere bile sağlıklı olsun 32 personelle sabahlara büyüklüğünde vardiyalı yerine akarsu çektiler. Kimesne bu çocukların emeğini birlikte zifos etmesin lütfen! Bugün aynı yük var. Sıkıntıyı görmezden gelemeyiz. Bu sıkıntının biran önce çözülüp biran geçmiş masaya yatırılması gerekiyor. Kırıkkale merkezde 4 saatlik akarsu kesintisi Yahşihan’bile 1,5 güne karşılama ediyor. Kırıkkale 4 saat suyu keserse, Yahşihan’bile 1,5 periyot su gidiyor” şeklinde konuştu.

“Encümen kuralım, gelsinler oturalım”

Türkyılmaz, sular birliğindeki depoların doluluk oranının erdemli olduğunu rapor ederek, “Evvel o kadar çokça su vardı kim, sular birliğinde bilcümle depolar doluydu. Su basmayı kestiler. Burada gravite şu; Kırıkkale’nin altyapısı tutkun! Suyu bastıklarında, debiyi yükselttiklerinde, umum tabiriyle şişmeye başladığında borazan yarılıyor, Yahşihan’a su düşmüyor. Yegâne sıklet şu; Kırıkkale ile Yahşihan’ı benzeri hattan besliyorlar. Yahşihan’a bir tane merkez akarsu verse bugün yük yok. Kırıkkale’nin altyapısının olmayışı ve Kırıkkale’deki akarsu patlakları. Ego bunu kanıt ediyorum. Aksini kanıt eden varsa komite kuralım gelsinler oturalım baktıralım” dedi.Share: