“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Türkiye’ye ulaştı

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’den başlayan “Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”ne katılan ekipler Türkiye’ye ulaştı.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk kez düzenlenecek rallide iki periyot önceki Budapeşte’den yola sâdır 6 kadro, Kapıkule Hat Kapısı’ndan yurda methal yaptı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Eksiksizlik Soytürk tarafından karşılanan ekiplere, tava bağır ve lezzetli ikram edildi.

Geceyi Edirne’birlikte geçiren katılımcılar, sabah Edirne Ilbay Yardımcısı Yusuf Güler’i musahabe etti.

Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, rallinin katılımcılarını Edirne’dahi ağırlamaktan mutlu olduklarını söyledi.

Rallide anne amacın parkuru tamamlayarak Kırgızistan’a duyulmak olduğunu belirten Güler, “Türkçe Cumhuriyetleri bizim için haddinden fazla oylumlu. Ezilen, mankafa küsurat toplumlara elbette Iri Alemdar Atatürk önderlik etmişse Türkçe Cumhuriyetler birlikte Atamızın izinden gidiyor. Ego önümüzdeki yüzyılların Türklerin yüzyılı olacağına inanıyorum. Tarihi İpek Yolu güzergahından geçecek olan ekiplere başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Rallinin organizatörü Bulunmaz Serin birlikte rallinin amacının içtimai sıkıntı vererek kültürler arası diyaloğu yükseltmek olduğunu belirtti.

Rallinin bildirme teferruatlı etabının Türkiye olması zımnında imdi Türkiye tanıtımına ağırbaşlılık verdiklerini belirten Serin, rallide turistlerin gitmedikleri şehirlere gittiklerini, Avrupa’dahi bir nice turistin çabucak İstanbul, Antalya, Bodrum, Marmaris ve Kapadokya’yı tanıdığını dile getirdi.

Uzun yıllardır düzenledikleri Europa-Orient/Doğu-Batı Hukuk ve Barış Rallisi ile bugüne kadar Anadolu’nun tanıtımını çokça iyi yaptıklarını anlatım eden Serin, “Bunun dönüşleri de oldu. O çerçevede bu sene İpek Yolu Rallisi yapılması istendi. 4 sene önceki başladı bu proje. Geçen yıl güzergah çalışması yaptık. Bu yıl dahi başladık. Türk devletlerinin bağımsızlığının 30. yılı vesilesiyle yapılan tıpkı tertip.” dedi.

Serin, Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve Kazakistan’dan katılımcıların vadi aldığı 15 aracın ralliye katılacağını, gâh ekiplerin İstanbul’da konvoya karışma olacağını belirtti.

Valilikten ayrılan katılımcılar, Selimiye Meydanı ve tarihi köprülerde fotoğraf çektirip şehir turu attıktan bilahare İstanbul’a akla yatkın yola çıktılar.

Kırgızistan’birlikte sona erecek

Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, Arsıulusal Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Gün Doğusu Günindi Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği hareket birliğinde planlı uluslararası organizasyona Bursa Büyükşehir Belediyesi Ekin A.Ş. ile sivil topluluk kuruluşları ve firmalar üstelik bindi veriyor.

Yarın İstanbul’daki startının ardından İpek Yolu’nun akıbet durağı 2022 Türk Dünyası Hars Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, henüz sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Ordu, Trabzon, Rize ve Artvin’i geçecek.

Ralli, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan’ın geçilmesinin arkası sıra Kırgızistan’birlikte son bulacak.Share: