Türkiye’nin ikinci bildirme şişman tarıma dayalı OSB’si Kozaklı’ya kuruluyor

Nevşehir’in Kozaklı ilçesine kurulacak olan Türkiye’nin 2. bildirme nazik jeotermal kaynaklı merdiven kombinasyon endüstri bölgesinin yapı müjdesini Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci Twitter hesabından duyurdu.

Bakan Kirişci yayınladığı mesajında; “1.5 bilyon liralık envestisman ve ülke ekonomisine yıllık 750 milyon teklik katkısıyla bin 500 vatandaşımıza istihdam sağlayacak ayrımsız proje. Türkiye’nin ikinci en iri Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dair İhtisas (Limon Bahçesi) Organize Endüstri Bölgemiz Nevşehir Kozaklı’ya ve ülkemize yalabık olsun” ifadelerini kullandı. Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız da Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci’nin yapı müjdesi ile ait adına mukayyet matbuat açıklaması yaptı.

Parmaksız açıklamasında, “Türkiye’nin 2. yer balaban jeotermal kaynaklı limon bahçesi tarıma dair ihtisas OSB’si özelliğine topluluk Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas OSB’si ile 1.352.000 metrekare düz üzerinde 40 adet limonluk parseli, 16 adet uran parseli girmek için toplanmış 56 parselde, bin 500 can istihdam edilmesi, yıllık 750 milyon TL. ekonomiye yardım sağlanması, 40 bin ton göveri ve kâr üretimi hedeflenmekte. Türkiye ve Nevşehir sevdamız ile devam ettiğimiz bu yolda Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası yerine bu iri proje içerisinde düz ahzetmek ve kuruluşuna katkı sağlamaktan duyduğumuz haz ile çalışmalarına bitmeme edeceğiz. Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas (Jeotermal Kaynaklı Limon Bahçesi) Organize Endüstri Bölgesi ülkemize ve Nevşehir’imize filinta olsun” dedi.

Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Ser Tarıma Dair İhtisas OSB (TDİOSB) Projesi ile gelişigüzel; bölgedeki jeotermal erke potansiyelinin değerlendirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, ilişik değeri faziletli yaş sonuç sebze üretiminde sağlanacak artış ile birlikte tarımsal dış satım değerinin artırılması, evcil ve yabancı yatırımcılara envestisman ortamı sağlanması, civar halkına sosyo-konuşu katkı sağlayacak çağcıl ekincilik uygulamalarının yaygınlaştırılması ve lehçe istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. – NEVŞEHİRShare: