Uzmanlar, gereksiz yenen kâr ve sebzelerin hormon bozukluğuna sebep olduğunu savundu

Uzmanlar, mevsimli mevsimsiz yenen yemiş ve sebzelerin hormon bozukluğuna sebep olduğunu savundu

Uzmanlar mevsimi dışında tüketilen ürün ve sebzelerin âdem vücudunda toksik ağırlık gösterdiğini belirterek, er ergenlik, er menopoza kadar hormonal bozuklukların birlikte kansere üstelik davetiye çıkarttığını söyledi

SİVAS – Uzmanlar mevsimi dışında tüketilen semere ve sebzelerin insan vücudunda toksik etki gösterdiğini belirterek, erken ergenlik çağı, erken menopoza kadar hormonal bozuklukların birlikte kansere bile davetiye çıkarttığını söyledi.

Şita aylarının gelmesiyle gelişigüzel gribal hastalıklardan sığınmak üzere meyve ve sebze tüketimi arttı. Mıhlı nemalanmak üzere tüketilen sonuç ve sebzeler mevsimi dışında tüketildiğinde faydasından çokça zararı görülebiliyor. Mevsiminde üretimi yapılmayan yemiş ve sebzelerin içerisinde kâin düşük vitaminler ve üretiminde kullanılan kimyasala ilaçlar insan sağlığını hırçın etkiliyor.

“Sebze ve semere tüketimi muhtelif hastalıkların azalmasında oldukça etkilidir”

Medicana Sivas Hastanesi Diyetisyeni Hareket Ünal, göveri ve ürün tüketiminin mütenevvi hastalıkların azalmasında canlı olduğunu belirterek, “Metin beslenmede göveri ve kâr tüketimi az çok önemlidir. Tığ her ahit istikrarlı beslenmede ehliyetli miktarda karbonhidrat, protein, vitamin, mineral ve akarsu alımını önemsiyoruz. Alelhusus vitamin ve mineral kaynağı olarak mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin akıllıca porsiyonlarında kullanımı bizim içim çokça eke. Acun Afiyet Örgütügünlük genişlik bir iki 400-500 gram sebze ve sonuç tüketimini az çok önemsiyor. Bu değerler hastalıklara ve hoşnutluk göre miktarlarında mübayenet gösterebiliyor ama averaj adına günlük 3 porsiyon sebze, 2 porsiyon meyve tüketimini öneriyoruz. Göveri ve yemiş tüketimi muhtelif hastalıkların azalmasında berenarı etkilidir. Hele; amansız hastalık, kalp ve soy yolu hastalıkları, hipertansiyon, obezite ve ölme kabilinden bir nice hastalıklarında azalmasında etkili. Hele kış döneminde bize apotr benzeri ağırbaşlılık gösteren bağışıklığın güçlendirilmesinde göveri ve ürün tüketimini berenarı önemsiyoruz. Fakat mevsimlerin değişmesine sadık olarak ayrımlılık gösteren sebze ve meyvelerin çeşidi raflarda değişmiyor” diye konuştu.

“Mevsiminde göveri ve meyve tüketimini öneriyoruz”

Ünal, mevsiminde sebze ve meyve tüketimini önerdiklerini söyleyerek, “Alelhusus besin teknolojisinin geliştiği bu dönemlerde raflarda mevsiminde sıfır göveri ve meyveleri görüyoruz. Alelhusus şita aylarında gördüğümüz sebzeler brokoli, karnabahar, gözleme, yeregeçen, turp, yer elması, al çükündür, kereviz, pırasa; meyvelerden elma, armut, portakal, mandalina, greyfurt, ayva, muz ve kestane kabilinden vitamin içeriği erdemli olan meyvelerin olduğunu görüyoruz. Ancak bu aylarda yetişmeyen sebzelerimizde var. Bu sebzeler türlü umar ve koruyucularla gelişigüzel raflarda satışa sunuluyor. Bu mahsulat vitamin ve mineral açısından elan bağan oluyor. Hele yapılan çalışmalarda kış ve yaz mevsimlerinde toplanan ıspanağın vitamin ve mineral içeriği araştırıldığında alelhusus C vitaminin 3 tekmil ayrımlı olduğu gözüküyor. Yani bu hormonlarla üretilen sebze ve meyvelerin vitamin ve mineral içeriğinin düşük olduğunu görüyoruz. Bize raflarda verilen bu sebze ve meyvelerde vücutta toksik takı gösterdiği üzere erken ergenliğe girme, kadınlarda erken menopoza faktör olabiliyor. Bunun beraberinde bu havari maddeler, ilaçlar ve hormonlar temel ağrısı, işkembe rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa sebep oluyor. Daha önemlisi bu mahsulat kansere çağrılık çıkarıyor. O yüzden bizim amacıyla hem kazançlı açıdan hem bile sağlığımız açısından mevsiminde göveri ve ürün tüketimini öneriyoruz. Bu duruma çok ilgi etmemiz gerekiyor. Mevsiminde olan göveri ve meyvelerin değişik benzeri mevsimde bir lezzete mail şekilde tüketmek üzere kurutma, konserve veya dipfriz üzere çeşitli saklama yöntemlerini kullanabilirler. Amma bizim amacıyla mevsimlik tagaddi bizim amacıyla az çok mehabetli” dedi

“Mevsimi olmadığı için fiyatlı satılıyor”

Göveri halinde esnaf İrfan Şans, mevsimi olmayan ürünlerin fiyatlı olduğundan bahsederek, “Kışın C vitamini almadığımız amacıyla tutkun oluyoruz. Yeşillik yemiyoruz, domates, biber, patlıcan tüketiyoruz. Söz Gelişi çilek eken ekinci sayısı az, bu zamanlarda hastalara, pastalara, ayrıntılar amacıyla eş yapıyoruz ve mevsimi olmadığı amacıyla pahalı oluyor. Sonuç ve sebzeleri mevsimine göre tüketin. Edebiyat yaz meyvesi, kışın şita meyvesi tüketin” dedi.

“Rastgele madde mevsiminde tüketilmelidir”

Erek Ağızıtemiz isimli alışveriş esnafı, temas şeyin mevsiminde tüketilmesi gerektiğini ifade ederek, “Seçkin öz mevsiminde tüketilmelidir. Yaz sonuç ve sebzeleri bu mevsimlerde serada yetiştiği amacıyla daha pahalıdır” dedi.

Share: