Gaseyan ve bellek ağrısı şikayetiyle doktora revan çocuğun karnından telefon yükleme kablosu daha çok

Gaseyan ve düşünce ağrısı şikayetiyle doktora revan çocuğun karnından telefon yükleme kablosu çıktı

Yavru hastanın karnında çıkan profesörü de şaşırttı

Prof. Dr. Doğan, “Bu soy vakalarla çokça karşılaşıyoruz fakat böyle tıpkısı kablo yutan parasız ile ilk defa karşılaşıyoruz”

ELAZIĞ Elazığ’de gaseyan ve beyin ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 15 yaşındaki tıpkı çocuğun karnından sâdır telefon yükleme kablosu, görenleri hayrete düşürdü.

Diyarbakır’üstelik 15 yaşındaki Y.K’yı ailesi gaseyan ve beyin ağrısı şikayetiyle hastaneye götürdü. Hastanede yapılan tetkikler sonucunda çocuğun karnında yabancı bir üzeri olduğu tespit edildi. Bala, bölgede biricik olan Fırat Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sindirim Bilimi Hepatoloji ve Tagaddi Bölümüne gönderme edildi. Burada de araştırı ve civar kontroller sonrası karnında tahminî 1 metre uzunluğunda budaklı şarj kablosu ve korse toka olduğu belirlenen 15 yaşındaki çocuğun tedavisine başlandı. Sindirim Bilimi Hepatoloji ve Tagaddi Bilgi Dalı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Doğan ve ekibi eliyle yapılan endoskopik işler sonucu Y.K.’nın karnında kâin telefon yükleme kablosu ve toka çıkarıldı. Kablonun budaklı olduğunu ve teferruatlı bağırsağa dolandığı üzere zorlandıkları tamlayan Prof. Dr. Doğan, muvaffakiyetli güzeşte cerrahi müdahale sonrası hastayı taburcu ettiklerini ancak ilk kez böyle aynı vaka ile karşılaştıklarını kaydetti.

Hasta hakkında hikmet veren Prof. Dr. Yaşar Doğan, “Pestil bize Diyarbakır’dan geldi. Orada yapılan incelemesinde karnında bir kablo yuttuğu rapor edildi. Oradaki doktor arkadaşlarımız bizi aradı. Tığ dahi hastayı muktezi olan işlemleri yapmak için çağırdık. Tutkun geldikten ve hazırlığı yapıldıktan sonraları endoskopik işlemle lüzumlu olan müdahaleyi yaptık ve görüldüğü üzere kablo ile yanındaki saç tokasıyla gelişigüzel çıkardık. İşlemden sonraları hastada her iş gelişmedi ve hastayı sağlıklı bire bir şekilde gönderdik” dedi.

“Böyle ayrımsız kablo yutan sayrı ile ilk kez karşılaşıyoruz”

İlk sefer yükleme kablosu yutan ayrımsız fenomen ile karşılaştıklarını dile getiren Prof. Dr. Doğan, ” Rahatsız bize gelmeden ilk kusma ve beyin ağrısı yakınmasıyla Diyarbakır’de hastaneye başvurmuş. Yapılan incelme neticesinde böyle bir durumla karşılaşınca bize gönderilmiş bir hastaydı. Kablonun yağız kırat almasının nedeni, mide asidi ile ayrıntılı müddet bağlanak olmasında periferi ayrımsız renk değişikliğine uğramış. Bu çeşit vakalarla haddinden fazla karşılaşıyoruz ancak hakeza bir kablo yutan rahatsız ile ilk defa karşılaşıyoruz. Zımnında bize ilginç mevrut hastaydı. Düpedüz biz dahi muamele yaparken az buçuk zorlandık. Çünkü kablonun aynı kısmı etraflı bağırsağa girmişti ve kabloda düğümlenme vardı. Bu düğümlenme olduğundan ufuk bağırsakla yapışıklık meydana getirmişti. Onu çıkarırken az buçuk zorlandık amma tart esnasından rastgele komplikasyon gelişmedi” diye konuştu.

Share: