Yalova ormanlarında yetişen tıbbi mantar türlerini araştırıyorlar

Yalova’dahi ormanlık alanlarda yetişen tıbbi yalan türleriyle ilgilendiren çalışma başlatıldı.

Düzce Üniversitesinde doktora eğitimine bitmeme eden tıbbi mantar uzmanı Selime Semra Erol, Türkiye’de saf yetişen tıbbi mantarların tashih edilmesi ve biyoteknolojik yöntemlerle misel (nesil) üretilmesi amacıyla ekibiyle emek yapıyor.

Yalova’ya gelen Erol ve araştırmacılar, bu amaçla Armutlu ve Çınarcık ilçelerinde başta reishi (Ganoderma lucidum) tutmak amacıyla ormanlardan tıbbi yalan örneklerini topladı.

Erol, AA muhabirine, dünyanın bir nice bölgesinde anadan görme ve mütemmim tıpta mantar hastalığı türlerinin kullanıldığını, kültürlerinin yapıldığını söyledi.

Avrupa’bile alelhusus serencam 50 yılda mantar hastalığı toplamanın, tüketmenin ve tıbbi mantarları azık takviyesi kendisine kullanmanın çok pop olduğunu belirten Erol, “Ülkemizde birlikte akıbet 20 yıldır yapılmış haddinden fazla değerli akademik icraat mevcut. Mantarlara ilginin artmasıyla bu çalışmalar dahi ivme kazandı. Alelhusus mantar yetiştiriciliği ve tıbbi mantarlara bağ arttı.” dedi.

Erol, kendisinin de 5 yıldır hele tıbbi mantarlar ve mikoterapi (anadan görme ve tamamlayıcı tıpta mantarların kullanılması) üstüne çalışmalar yürüttüğünü dile getirdi.

Toplanan tıbbi mantarlardan nesiç kültürüyle tohumlar üreterek Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmayı amaçladığını aktaran Erol, bu konuda ayrımlı bölgelerde düzentileme yürüttüklerini ve son namına Yalova’evet geldiklerini söyledi.

Yoğunlaştığı türlerden reishinin ???????Türkiye’nin bir anda birden temas bölgesinde bulunduğunu tamlayan Erol, şöyle devam etti:

“Tıbbi mantarlar arasında yeryüzü pop olanı ve yeryüzü çok akademik araştırı yapılan yalan türümüz. Filhakika Çin’in anadan görme tıbbında çok aşkın makbul popüler mantarlardan biri. Ganoderma lucidum anif büyük yapıda. Bu nedenle tığ bunu besin olarak tüketemiyoruz. Tüketim tercihiz çay ya üstelik ekstratlar. Mantarın fruktifikasyon yapısını (şapkasını) öğüterek bozulmamış, doğal haliyle dilimleyerek kurutabiliriz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek yer natürel şekli çaydır.”

Açık Ağızlı kuyruğu, civciv ayağı, borazan, porçini ve imparator mantarları

Selime Semra Erol, reishi dışında çokça sayıda tıbbi mantar hastalığı türünün da doğada bulunduğunu, bunların yeryüzü önemlilerinden birinin doğada haddinden fazla aşkın karşılaşılan soylu erki değeri faziletkâr ayran budalası kuyruğu mantarı olduğunu belirtti.

Puf mantarı türünün Çeroki yerlileri, Aztekler ve Mayalar eliyle “vadi yıldızı” namına bilindiğini, alelhusus doğumlardan sonra ana ve bebeğin kanamasını durdurmak için kullanıldığını dile getiren Erol, Avrupa mutfaklarında koca yere erbap borazan, civciv ayağı, porçini, Sezar evet birlikte imparator mantarlarının da Türkiye’de katıksız adına yetiştiğini aktardı.

Bu mantarların toplanarak sıkı dışında satıldığını vurgulayan Erol, “Son yıllarda çalışmaların artması yöresel namına aşina yetişkin mantarların umum amacıyla sözleşme kaynağı olmasını sağladı. 2010 yılında Armutlu’de çabuk çalışmamı yaptım. Burada nadir yalan toplayıcılarımızla tanıştım ve onlar için eke tıpkı dirimsel kaynağı olduğunu gördüm. Bunun artmasını beklenti ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.Share: