Yozgat-Sivas karayolunda “Sayı Farkı cevvaliyet ihlal tespit sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Ortalama hız ihlal belirleme sistemi” devreye girdi

YOZGAT Mevki genelinde 4 bin 628 kilometrelik el ağında “Averaj cevvaliyet ihlal tespit sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat ortada bütün 146 kilometrelik defa ağında atiklik koridoru oluşturuldu.

Ekstrem hızdan hava yaşanan trafik kazalarını geciktirmek ve tehlikesiz trafik akışını tedarik etmek amacıyla “Sayı Farkı Çabukluk İhlal Tespit Sistemi” kurma çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Izlem Belgesi doğrultusunda birçok bölgede tamamlandı. Projenin ülke geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri başlamak üzere toplam 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki yağız yolu ağında sayı farkı sürat ihlal belirleme sistemleri kuruldu. Sınırlı bölgelere trafik işareti ile uyarma levhaları yerleştirildi ve yordam ihlallerine yönelik kendisine trafik denetimleri dahi uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında gidiş geliş güzergahında çabukluk ihlal belirleme sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Itimat Müdürlüğü Toprak Gidiş Geliş Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri üstelik sayı farkı çabukluk koridoru meri bölgelerde sürücüleri durdurarak hem cümle karşı bilgilendirmelerde bulundu hem de gidiş geliş kurallarına uymaları üzerine sürücüleri uyardı.

“Sayı Farkı hız ihlal belirleme sistemini ilk defa duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan çoban Özkan Toker, averaj sürat ihlal tespit sistemini ilk defa duyduğunu söyleyerek, “Vatandaş açısından çok iyice benzeri aplikasyon. Bizler dahi sürücüler yerine kurallara uyarız ve kazaların daha bir iki seviyeye inmesine yardımcı oluruz. Ülkemizde sonuç zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çokça yara çokça özen etmemiz geçişsiz. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu kök kaybımızın olamaması bizim üzere henüz ongun tamam” dedi.

“Duygusal taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise yordam üzerine dikkatli olduklarını belirterek, “Bağımlı kim biz bu cevvaliyet sınırlarına adapte olmak zorundayız. Biz can taşıyoruz ve vabeste uymak zorundayız. Yollarda ikaz levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik kere ağında yordam koridoru kullanılıyor”

Yozgat Havza Trafik Denetleme Yazıhane Müdürlüğünde vazifeli Komiser Muazzez Zor de ülke genelinde 4 bin 628 kilometrelik öğün ağında ortama hız koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde dahi 146 kilometrelik kere ağında cevvaliyet koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin ortalama cevvaliyet tayin ihlal tabelalarını gördüklerinde daha titiz ve duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Gidiş Geliş kazalarını önlemede, bir anda mücadelede cevvaliyet koridorlarından müstefit olmak suretiyle gidecekleri yere kontrollü benzeri şekilde gitmelerini irade ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında seçme zaman cevvaliyet kurallarına uymalarını istiyoruz fakat EDS VE PTS yazılarını gördükleri ant sadece tıpkısı noktada sürat ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri boyunca çabukluk ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine kayran verdi.

“Cezalar plakalara otomatik yazılıyor”

Ortalama sürat ihlal tayin sistemi karşı bilgilendirme birlikte bulunan Ağır, “Sürücülerimizin trafik kurallarına ve cevvaliyet limitlerine uymalarını talep ediyoruz. Ortalama atiklik ihlal tespit sistemimiz, iki yasakçı arasındaki kameralarla araçların antre ve çıkış belgesi saatleri ölçülerek sayı farkı hızı tayin ediyor ve belirtilen kilometre ve tamlanan saat aralığından henüz erken komütatör girmiş olursa tümce bizatihi yerine vesile plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: