Yozgat’ta ‘Çocuk Rehabilitasyon ve Hikmet Tedavi Ünitesi’ Hizmete Başladı

Yozgat Şehir Hastanesi bünyesinde yapılış çalışmaları tamamlanan ‘Bala Iyileştirme ve Fizik Tedavi Ünitesi’ rahatsız kabulüne başladı. Yozgat Kent Hastanesi Başhekimi Bilirkişi Dr. Mustafa Kozan, elan ilk Ankara ve Kayseri kabilinden büyükşehirlere sevki yapılarak tedavileri yapılan bala hastaların çıktı Yozgat’ta yapılacağını, çevre illerden gelecek hastalara de hizmet vereceklerini söyledi.

Yozgat Şehir Hastanesi’nde kurulan ve belde illerdeki birçok hastanede bulunmayan ‘Bala Iyileştirme ve Hikmet Otama Ünitesi’ ile ahali arasında bellek felci namına bildik Serebral Palsi hastası çocukların tedavilerinin yapılacağı kaydedildi. Yozgat Kent Hastanesi Başhekimi Ehlihibre Dr. Mustafa Kozan, hastanenin kuruluşundan itibaren açılmasını düşündükleri servisi açtıklarını söyledi. Kozan, “Bu ünitedeki amacımız spesifik fizyoterapistler, spesifik fizik tedavi uzmanımız ile birlikte çıktı yatalak hastalarımıza, fizik tedavi ihtiyacı olan çocuk hastalarımıza bakım vermeyi amaçlıyoruz. Bu üstelik kesinlikle hem hastalarımıza hem velilerine müteveccih elan konforlu ve bayındır aynı mekanizma sağlayabilmektir” dedi.

“HAFTALIK 40 İLA 50 BALA SAYRI ALABİLİRİZ”

Baştabip Kozan, servisin eskimemiş uzay cihazları, hususi yatakları, tırmanma kabinleri, özel bala robotları ile donatılarak, hizmete amade ağıl getirip, marazlı kabulüne başladıklarını bildirdi. Hastaların banko il dışına sevkinin olmayacağını hastaların tedavi süreçlerinin Yozgat’ta tamamlanmasını sağlayacaklarını nâkil Kozan, “Yozgat zarfında verdiğimiz tedaviyle alay malay kaliteli ayrımsız bakım çevirmek isteriz. Buradaki çocuk rehabilitasyonda günce kestirmece 8 ila 10 parasız kabul etme kapasitesine sahibiz. Haftalık 40 ila 50 yavru sökel alabiliriz. Randevu üstünde çalışacağız. Hususi eğitimini almış fizyoterapistlerimizin üstelik görüşüyle birlikte biz planlamasını yapıp sonsuz takiplerini yapabileceğimiz tıpkı kayran oluştu” diye niteleyerek konuştu.

“YOZGAT’TA YAKLAŞIK NAMINA 80 İLA 100 PARÇA HASTAMIZ VAR”

Yozgat mülk genelinde 80 ila 100 hastanın Ankara ve Kayseri kabilinden büyükşehirlerdeki üniversite hastanelerine sevk edilerek, tedavilerinin yapıldığını hatırlatan Başdoktor Kozan, açıklamasında şu bilgilere düz verdi:

“Büyükşehirlere gidiyorlardı. bundan sonra üçüncü paye hastanelere gidiyorlardı, Darülfünun hastanelerine Ankara ve Kayseri gibi. Biz bunların önüne bozmak istedik. Yozgat’ımızın çocuklarında özellikle Serebral Palsi (akıl felci) dediğimiz bire bir hastalık var. Yozgat’ta dahi tahminî olarak 80 ila 100 pasaj hastamız var, Yozgat genelinde. Tığ bunlara müteveccih benzeri tedavi çevirmek istiyoruz. Gerekiyorsa birlikte yer illerden, zira kasaba illerde hakeza ayrımsız bakım bulunmayan, Yavru Rehabilesi ünitesi.  Tığ de yer illerden de çocuk hastalarımıza tedavi isnat etmek istiyoruz.”

“GENELDE SEREBRAL PALSİ ÇOCUKLARDA 2 YAŞINA KADAR TANI KONULAMIYOR”

Servis doktorları de hastalığın er yaşta, 2 maaş, 6 aylık, 8 aylık bir yaşında daha canlı olduğuna ilgi çektiler. Bu konuda ailelerin haberdar etmek istediklerini nâkil servis doktorları, “Genelde Serebral Palsi çocuklarda 2 yaşına kadar tanı konulamıyor. Motor hisse senedi bozuklukları oluyor. Bittabi 3-4 maaş civarında çocuk başını kaldıramıyorum. Yani başını kaldırması gerekirken 6 aylık oluyor çocuk ama kaldıramıyor ve aile bunu dokuz canlı önemsemiyor. Tığ bunu domuzuna tıpkısı mücahede içinde, doktorlarımız, hemşirelerimiz, içtimai iş, bala hisse senedi uzmanlarıyla beraber ortak yerine çalışıp ailelere üstelik bu konuda farkındalık gelmek istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

Share: