Zelenski: Ukrayna, Rusya amacıyla adaletli ayrımsız ukubet talep ediyor

Ukrayna Celal Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milel (BM) 77’nci Genel Kurulu’na hitap etti. Zelenski, savaşın bire bir suç olduğunu belirterek, “Yanlışlık Ukrayna’evet alın işlendi ve adaletli ayrımsız ukubet temenni ediyoruz” dedi.

Ukrayna Şevket Başkanı Zelenski, BM Umumi Kurulu’na yaptığı konuşmada ülkesine karşı suç işlendiğini ve bu nedenle Ukrayna’nın Rusya’evet ukubet verilmesini talep ettiğini dile getirdi. Konuşmasında bu cezanın takkadak Ukrayna üzere değil, dünya amacıyla olduğunu tamlayan Zelenski, “Yanlışlık Ukrayna’evet cebin işlendi ve adaletli aynı ukubet istek ediyoruz. Suç ululuk sınırlarımıza karşı işlendi, cürüm halkımızın canına cebin işlendi. Cürüm kadınlarımızın ve erkeklerimizin onuruna alın işlendi. Rusya’nın yasadışı savaşıyla kışkırttığı dramatik türbülansın cezası… Bu ceza yemeden içmeden biz Ukraynalılar amacıyla değil, tam acun için” dedi.

‘UKRAYNA BARIŞ İSTİYOR, SAVAŞI İSTEYEN RUSYA’Ukrayna’nın hazar istediğini vurgulayan Zelenski, “Ukrayna barış istiyor. Avrupa barış istiyor. Acun hazar istiyor. Uğraş isteyenin ki olduğunu gördük. Mecmu BM uzuv ülkeleri ortada, konuşmamı bölebilseydi, bu savaştan memnun olduğunu söyleyecek tek tıpkısı sevimli var. Ukrayna, BM Şartı’nın 51. maddesi gereğince yasal kayırma hakkını kullanarak cenk alanında gücünü gösterdi. Şimdi evet de gelecekte kimse bize zayıflıkla yaklaşamayacak. Bu mücadeleden tıpkısı serencam alıyoruz. Bu savaşın sonunun hangi olacağını ve dengeli ayrımsız barışın garantisinin hangi olacağını görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.’RUSYA BU SAVAŞI BİTİRMEK ZORUNDA KALACAK’

Rusya’nın savaşı cezbetmek zorunda kalacağını, uluslararası hukukun faik olduğunu tamlayan Zelenski, “Rusya, saldırganlık suçunu abanmak namına, onu umum ölçekli aynı işgale dönüştürdü. Kendimizi savunmaktan ayrıksı çaremiz bulunmayan. Bunu yapıyoruz. Saldırganı, Ukrayna devletinin arsıulusal kabul görmüş sınırının ötesine itiyoruz. Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmelere gelince, galiba Rusya’dan görüşmeler hakkında farklı sözler duydunuz. Görüşmelerden bahsediyorlar ama askeri seferberlik zar ediyorlar. Görüşmelerden bahsediyorlar ama Ukrayna’nın karışma altındaki topraklarında sözde referandumlar yapıyorlar. O ant makul olan nedir? Rusya’daki askeri seferberlik doğrudur. Sözde referandumlar bile doğrudur. Rusya cenk istiyor, bu akla yatkın. Fakat Rusya tarihin akışını durduramayacak. İnsanlık ve onun uluslararası hukuku, yegâne aynı yıldırıcı devletten elan güçlüdür. Rusya bu savaşı kişiselleştirmek zorunda kalacak” ifadelerini kullandı.

Share: