69 yaşında kıraat çeper öğrendi, 72’sinde koşuk kitabı çıkardı

Kırıkkale’bile 3 sene önceki çocukluk hayalini gerçekleştirip okuma barı öğrenen 72 yaşındaki Münüre Taşoğlu, türkü kitabı çıkardı.

Küçüklüğünden bu yana kıraat barı isteği içinde ukde küsurat Taşoğlu, 3 yıl geçmiş Halk Eğitimi Merkezince açılan kursa katıldı.

Gelişmemiş sürede okuma yazmayı öğrendikten sonraları şiir kitabı çıkaran Taşoğlu, ikinci kitabı üzere üstelik çalışmalarını sürdürüyor.

Münüre Taşoğlu, AA muhabirine, okuma yazmaya hevesi olduğunu fakat buna imkan bulamadığını söyledi.

Küçüklüğünde okula gideceği sene annesini kaybettiğini anlatan Taşoğlu, şöyle konuştu:

“Benden hoşur 2 kardeşim vardı, onlara çağrıştırmak zorundaydım. Onların ekol yaşı gelince ellerinden tuttum, ben dahi okula gittim ancak hoca ‘Sınıftan çık.’ dedi. ‘Neden çıkıyorum hocam?’ dedim. ‘Önce baban gelip kaydını yaptıracak sonradan geleceksin.’ dedi. Bire Bir babama koştum, bire bir okula koştum, ne babam geldi okula kaydımı yaptırdı ne de sarıklı sınıfa aldı. Kardeşlerim okuldan çıksın alıp eve gideyim diyerek okulun bahçesinde uyurdum.”

Taşoğlu, o zamandan beri kıraat yazma hasretiyle yaşadığını, daha sonradan evlenip 4 çocuğunun olduğunu dile getirdi.

“Kıraat çit bilmemenin zorluklarını anlatamam”

Çocuklardan tıpkı türlü namına okazyon gelmediğini tamlayan Taşoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Çocuklarımın yuvalarını kurduktan bilahare ‘Bana kânunuevvel geldi.’ dedim. El Yetişek Merkezi Müdürlüğün açtığı kursa geldim. Cenabıhak bin misil razı olsun Esra hocamdan, çok apotr oldu ve kıraat yazmayı öğrendim. Kıraat yemeni bilmemenin zorluklarını anlatamam. Bire Bir dolmuşa üstelik çıvmak istediğinde 2 harfini okuyana kadar meşbu geçiyor. Sonradan başka dolmuşu durduruyorum, ‘Abla okuma yazman namevcut mu, binmeyecektin niçin durdurdun?’ diyor. Hastaneye gidiyorsun, orada ismin yazıyor bilemiyorsun. Markete gidiyorsun fiyatları bilemiyorsun. Eve faturalar geliyor okuyamıyorsun.”

Taşoğlu, “Kıraat barı vâkıf olmak haddinden fazla iyicene tıpkısı ihtisas. İnanır mısınız, kursa gelirken 7 yaşındaki bala üzere çift koşa geldim. Temel ve babalara sesleniyorum, ne evet çocuklarını okutsunlar. On Paralık bilenle bilmeyen aynı tamam mu? Tümce okusun boş kafalı kalmasın. Ego 4 çocuğumu de okuttum, temas biri iş adamı oldu. Kızım de iş adamı oldu. 4 çocuğumla birlikte çekicilik duyuyorum.” dedi.

2 tezkere henüz çıkarmaya hazırlanıyor

Okuma yazmayı öğrendikten bilahare dahi “Duygu Yazısı” isimli koşuk kitabını çıkardığını anlatan Taşoğlu, şunları kaydetti:

“Yazdığım şiirler hep kalbimden geliyordu. Benzeri başkasının kitabını okuyup etkilenmedim. Benzeri da hayatımı yazdığım kitabım çıkacak. Henüz sonradan bile askerlere, şehitlere yazdığım ayrımsız kitabım henüz çıkacak. Tanrı talih ederse 3 kitabım çıkacak olacak. Bu yazdığım şiirlerim ilkin üstelik vardı amma kıraat çit bilmediğim üzere komşu çocuklarına yazdırıyordum. Belki önceleri okuma yazmam olsaydı acı tatlı tıpkısı yazar, âşık olabilirdim. Niçin olmasın ama okuyamadım. Buna birlerce şükürler olsun.”

El Eğitim Merkezi öğretmeni Emine Esra Topçu bile “Kursta çokça başarılıydı, istekliydi. Gelişmemiş sürede bir numara ve ikinci derece belgesi ile ilkokul diplomasını alarak mezun oldu. Sonradan da ortaokula kayıt yaptırdı.” ifadelerini kullandı.Share: