ABD’den Ukrayna’ya 89 milyon dolarlık arkalama

KÖLE Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna topraklarının patlayıcılardan arındırılması ve insancasına konularda destek üzere 89 milyon dolarlık arkalama yapılmasının planlandığını duyurdu.

KÖLE Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan kayıtlı açıklamada, “Vekâlet, Ukrayna Hükümetine, Rusya’nın katı savaşının yarattığı patlayıcı kalıntılarının kat açtığı ivedi insanca zorlukların üstesinden gelmesine dayanaklık etmek amacıyla 89 milyon dolarlık FY 2022 finansmanı sağlama niyetini açıkladı” denildi.

ÇOK SAYIDA MAYIN VE PATLAMAMIŞ BOMBA VARAçıklamada, çarpışma zımnında birçok bölgede deli dolu mayınların ve patlamamış cephanenin bulunduğu rapor edildi. Açıklamada şu ifadelere düzlük verildi:

“Rusya’nın yasadışı ve sebepsiz yere Ukrayna’yı obstrüksiyon etmesi, ülkenin iri benzeri bölümünü esmer mayınları, patlamamış mühimmat ve el yapımı patlayıcı cihazlarla doldurdu. Acımasız aktörler aracılığıyla Ukrayna’üstelik gördüğümüz şekilde ahali yapımı patlayıcıların grotesk kullanımı, daha önceki Suriye’de hoppadak DEAŞ ile ilişkilendiriliyordu. Bu patlayıcılar bol tarım arazilerine erişimi engelliyor, yeniden düz yazı çabalarını geciktiriyor, yerinden edilmiş toplulukların evlerine dönmesini engelliyor ve tertemiz Ukraynalı sivilleri öldürmeye evet bile sakat bırakmaya bitmeme ediyor. Ukrayna Hükümeti 160 bin kilometrekarelik arazinin korkulu olabileceğini anlayış ediyor. Bu büyükçe Virginia, Maryland ve Connecticut eyaletlerinin toplamı kadar bir alana mukabele etmektedir.”

Share: