Amasya’da Ziyaret Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Mülakat Barajı’na oluşmak amacıyla 850 bin balık yavru akarsu, akmaz ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde hayatiyet gösteren Yedikır Akarsu Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen bala sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Müzakere Şehremini Mehmet Cingöz vasıtasıyla planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde mevcut göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, tarım ve hayvancılığın gösterişli yerine yapıldığı tıpkı ilimiz. Son 2 yılda buna aynı da su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri üretim istasyonumuz, güzeşte yıl Ihtişam Akarsu İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda başta sazan ve Mersin Ağacı balığı yavrusu tevessül etmek için değişik enva yetiştirilmeye başlandı. Sabık yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu sene 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon bala balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Ülfet Barajı’na kalkmak üzere 850 bin yavru balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon çocuk balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “2021 yılında Türkiye’de, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon çocuk balık bıraktık. 2022 yılında özellikle kendimize daha balaban bire bir erek koyduk. 84 milyon balık, yekpare üs ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla 100 milyon yavru balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise acun ikincisiyiz. Epey bu kısım bizim için yıldızı parlayan bir kürsü.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, Tarım ve Orman Bakanlığının “Su Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kargaşa, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 akarsu kaynağına bırakıldı.

Share: