Bedenî sakat spor branşlarında rota, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na çevrildi

Türkiye Bedenî Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Umumi Heyet Üyesi Halil İbrahim Solgun, bir nice branşta kota almaya doğruluk kazanılan 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’ndan madalyalarla kesilmek istediklerini söyledi.

TBESF Paratrap Federasyon Kupası için Sakarya’ya mevrut Zerrin, AA muhabirine, federasyon namına şu an 21 branşta zindelik yürüttüklerini belirtti.

Paralimpik branşlarda alabildikleri kadar kota almayı ve Fransa’dan madalyalarla dönmeyi amaçladıklarını vurgulayan Soluk, “Şu anne kadar birçok branşta kotalarımızı, Fransa’ya katılma vizelerimizi aldık. Atıcılıkta bire bir oyuncumuz acun rekoru kırdı. Topluluk oyunlarında dünya ikinciliğimiz, bocciada Avrupa ikinciliğimiz var. Okçulukta Avrupa şampiyonu olduk.” dedi.

Çalışmalarının eskimemiş olimpiyat kotaları kabul etme yönünde devam ettiğini anlatan Soluk, “2 yıllık tafsilatlı benzeri maraton var. Rastgele yarışma ve çalışmalarımız o murat doğrultusunda devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz mutedil ve mufassal vadede 150-200 bin lisanslı sporcu sayısına ulaşmak”

Önceki seneye bakılırsa muhtelif branşlarda kazanılan zer ve sim madalya sayısının birlikte haddinden fazla fazla olduğuna dikkati çekici Solgun, Konya’birlikte planlı 5. İslami Tesanüt Oyunları’na 4 branşta katılan bedensel özürlü sporcuların 50’ye mümasil madalya aldığını aktardı.

Federasyon bünyesinde 6 bini çok lisanslı sporcu sayısı bulunduğunu tamlayan Zerrin, “Türkiye’de 3,5-4 milyon bedenî özürlü kardeşimiz var. Bizim gözümüzde onların hepsi sportmen. Hayatta sporla herkese esin olmalarını gönül ediyoruz. Hedefimiz itidalli ve etraflı vadede 150-200 bin lisanslı sporcu sayısına ulaşmak.” değerlendirmesinde bulundu.

Zerrin, Dünya Ampute Ayak Topu Şampiyonası’nın 30 Ilkgüz-9 Ekim’de İstanbul’dahi düzenleneceğini anımsatarak, “Baht olursa dünya kupasını ülkemize anlatmak, doğrusu burada olacağı amacıyla göndermemek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Dezavantajlı grupların sporla kendilerine topluluk oluşturduklarını ve toplumsal hayata ayrımlı içki açtıklarını vurgulayan Soluk, “Spor imkanlarıyla tanışabilmeleri ve zindelik içerisinde olabilmeleri üzere bilinçlenmeleri geçişsiz. Bunun önünü açabilecek faaliyetler yapıyoruz fakat çok kolay bir molekül değil. Sakat bireylerin sporla tanışması ve bu ortamlarda alay malay antlaşma geçirmesini istiyoruz. Burada güzelce ayrımsız familya ortamı var. Özellikle seyirci ve murahhas sayısının artırılması üstüne ilgilendiren kurumlardan bindi bekliyoruz.” diye sözlerini tamamladı.

Share: