Bungalov konaklaması bölgesel ekonomiyi güçlendiriyor

Türkiye’dahi turizm ivmesi seçkin geçen sene yükseliyor. TÜİK’in verilerine bakarak turistlerin geliş nedenlerinin geçmiş sırasında yolculuk, eğlence ve kültürel aktiviteler vadi alıyor. Verilere göre hem ensiz içi hem bile sıkı dışındaki ziyaretçilerin konaklama harcamaları da yüzde 185 arttı. HepsiBungalov ise son dönemde popülerliğini esirgeyici bungalov ve tiny house konaklama modellerinin lehçe turizm ekonominin güçlenmesinde antipatik pahal olduğunu belirtti.

Yaz aylarının sonuna yaklaşırken Türkiye’nin turizm sektörü büyümeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yayımladığı verilere bakarak 2022’nin ikinci çeyreğinde Türkiye’ye mevrut ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzdelik 193,6 artım kaydederek 11 milyon 939 bine ulaştı. Turistlerin geliş nedenlerinin geçmiş sırasında gezi, eğlence ve kültürel aktiviteler saha alıyor. Verilere bakarak hem sıkı içi hem da sıkı dışındaki ziyaretçilerin konaklama harcamaları da yüzde 185 arttı. Serencam dönemde popülerliğini koruyucu bungalov ve tiny house konaklama modelleri ise lehçe turizm gelirlerinin yükselmesindeki antipatik korkulu oldu.

“ZİYARETÇİLER ELAN BAĞAN MALİYETLİ VE BİREYSEL KONAKLAMA MODELLERİNE YÖNELİYOR”

Bungalov ve tiny house evlerin çöz turizm piyasasını çalışkan tuttuğunu söyleyen Bütünü Bungalov Kurucusu İlker Kulaksız, “Ülkemizin turizm gelirleri herhangi bir geçen sene henüz dahi yükselirken, adam başına sakıt konaklama harcamaları bu durumun kaynakları arasında saha alıyor. Çünkü ziyaretçilerin çokları daha çok geleneksel biricik tür tatil planları adına henüz düşük altın ve ferdî konaklama modellerine yönelerek tercihlerini çeşitlendiriyor. İnsanlar icap mevcut ekonomik koşullardaki seyahatlerinde bütçesine akla yatkın konforlu aynı konaklama imkanı fotoğraflamak gerekse kalabalıktan kaçarak doğayla beraberce kalabilmek üzere bundan sonra bungalovları yeğleme ediyor. Bu nitelik ise lehçe turizmin kalkınmasında şişman aynı alengir oynuyor” dedi.

BUNGALOV KONAKLAMASI LEHÇE EKONOMİYİ GÜÇLENDİRİYOR

Bungalovların sadece mikro dışından gelenlerin değil, özellikle İstanbul görünmek amacıyla domestik turistlerin de ilgisini çektiğini belirten Kulaksız, “Doğayla çöz içe olan bungalov ve tini house’lar ülkemize gelen ecnebi ziyaretçilerin ilgisini çekerken, iç turizmin dinamiklerini da değiştiriyor. Çünkü İstanbul üzere cıvıl cıvıl şehirlerde yaşayanların çokları hafta sonları bu kargaşadan kaçabilecekleri destinasyonlarda henüz ekonomik tıpkı çözüm adına gördükleri bungalovları tercih ediyor. Bungalov ve tiny house üzere konaklama yapılarının bulunduğu İstanbul’un kasaba bölgelerinin bu elektrik sebebiyle ekonomik anlamda dahi güçlendiğini kaydediyoruz. Çünkü tatil eden insanlar vakit kaybetmeden konaklamakla kalmıyor, ayrımsız zamanda özlük barbekülerini hazırlıyor ve aksata yapıyor. Binlerce insanın bu etkinlikleri yapması bile işletmelerin gelirlerini artırıyor” ifadelerini kullandı.

BILDIRME HADDINDEN FAZLA GİDİLEN DESTİNASYONLAR: SAPANCA, MAŞUKİYE, İĞNEADA VE BOLU

Nazik şehirlerde yaşayanların bungalov ve tiny house kabil konaklama seçeneklerinin bulunduğu destinasyonlarda arz haddinden fazla Sapanca, Maşukiye, İğneada ve Bolu’nun çeşitli köyleri kabil yerlere gezi ettiğini söyleyen Kulaksız, “Bu konaklama modelini tercih fail yerli ya üstelik ecnebi turistlerin kâffesi bu bölgelerde bittabi takkadak güdük mütemadi kalmıyor. Çünkü bungalovların jakuzi, hususi havuz ve kırıcı çukuru kadar muhtelif özellikleriyle bireysel yaşam tarzına hitap eden imtiyazlı yapısı ziyaretçileri cezbedebiliyor. Turistler ayrımsız süre sonraları sadece kısa süreli kaçamaklar değil, degaje tarih espaslı seyahatler planlayarak bu evleri kiralıyorlar. Bungalovların sezon fark etmeksizin bütün zaman tatillerinde avantajlı tıpkısı dalgalı olması birlikte bu durumun esas nedenleri arasında bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Share: