Büyük Öztunç: “Orman Genel Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Müfrit Komütatör Almaya Gelince Mülk Var Ama Tün Görüşlü Hararet Söndürme Helikopterine…

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Ulvi Öztunç, “AKP ormana odun adına bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet tarihinin bildirme büyük orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, güzeşte akşam Marmaris’te yaşanan yangına tün görüşlü helikopterlerin coşkunluk itfa çalışmalarında kullanılamamasına ilgilendiren “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, aracısız realizasyon ile bunlar kiralanmıştı. Ne vardı sözde uzatsanız 1 ay henüz, Türkiye tıpkı hararet ülkesi. Orman Genel Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize aşırı şalter almaya gelince dünyalık var amma gece görüşlü cuşuhuruş sönüm helikopterine gelince dünyalık yok. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diyerek konuştu.

CHP Genel Komutan Yardımcısı Mualla Öztunç ve CHP Ekip Başkanvekili Açık Deniz Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri basın toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA EVVEL OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına müdahale sırasında aynı helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maatteessüf düştü ve iki Moskof kökenli personel yaşamını yitirdi, Allah’tan rahmet diliyoruz.

Güzeşte Marmaris Yalancıboğaz’üstelik 12.00 sularında coşkunluk başladı. Yaklaşık 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık düz aynı yol henüz yandı, ciğerlerimiz yandı. Maatteessüf iki yıldır başta Marmaris doğmak üzere Iye ve Akdeniz sahillerinde şişman orman yangınları yaşıyoruz. Çolpa yangının yeri Aksaz bahir üssüydü. Yani Veli ve Marmara’bile Semavi Vatan’ı koruyan gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz deniz üssünün çokça yakınında hararet meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’de dün oluşturulan kriz masasına büyükşehir şehremaneti başkanımız çağrılmadı. Tıpkısı güzeşte yıl olduğu kabil. Sabık yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Şehremaneti Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, mektep çocuğu yangında bile çağrılmadı. Partizanlık yapıyorlar çünkü. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi olur mu? Bir cuşuhuruş var ve bu yangına engelleme edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir şehremini, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona sınırlanmış orada. Maalesef çağırmadılar.

“GERI AKŞAM TÜN GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, geçkin tarih cuşiş itfa çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar de vardı, itfaiye aracı, Orman Genel Müdürlüğü personeli da vardı. Çok sayıda helikopter ve uçak vardı. Ama gelgel karardı, yine fiyasko. Geçkin akşam ezanı akşam görüşlü helikopter yoktu, tekrar yoktu.

Hatırlarsanız; mevsim başında Marmaris’te hararet çıktığında bizler muhalefet namına, kamuoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Sebep tün görüşlü helikopter yok’ diyerek. Ilişkin kalmışlardı, kiralamışlardı. Ama esbak gene yoktu zira 3 dönüş geçmiş kira sözleşmesi sona evliya. Birlikte Torbalı’dahi cuşiş varken sona duayen.

“ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE AŞIRI ÇEVIRICI ALMAYA GELİNCE MAL VAR AMA GECE GÖRÜŞLÜ YANGIN SÖNÜM HELİKOPTERİNE GELİNCE MÜLK YOK”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, aracısız realizasyon ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı neymiş uzatsanız 1 kamer daha, Türkiye benzeri yangın ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize lüks şalter almaya gelince mal var ama gece görüşlü cuşiş sönüm helikopterine gelince dünyalık bulunmayan. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu sene Sedir kapanmadan munzam bütçe geldi. Değme kuruma mülk getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Benzeri yegâne Orman Genel Müdürlüğü’ne istemediniz. Illet biliyor musunuz? Çünkü AKP maalesef ormanları anlayışsızlık adına görüyor, AKP ormana odun adına bakıyor. Bundan çevre da maalesef haddinden fazla nazik yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet tarihinin sunma nazik orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar zamanında Vekil Pakdemirli, Türk Hava Kurumu uçakları ne çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar yadırganan, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu sene gördük çalışıyor Türk Hava Kurumu uçakları, gayritabii değilmiş girmek kim…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin sarrafiye sorumlusu bile Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını ödemek için şeb görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Amma beyefendi hususi jetle hızlı alaminüt geziyor. Benzeri bakıyorsunuz Adıyaman’dahi tıpkısı bakıyorsunuz Ağrı’bile… Ona özel jet var ama cuşiş itfa helikopterine gelince maalesef yok.

Sayın Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’dahi diyor kim; ‘Bu intihap çokça şanlı, öteki tarafa gittiğimizde hesap soracaklar’ diyor, fars. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ben söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Hakikat dünyaya barhana edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü haşere, görgüsüz hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları bulunmayan etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Peki bu dünyada? Birkaç kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, sunu geç 9 kamer sonra yapılacak olan aynı seçimden sonradan budun ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Albeni Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem birlikte Cumhurbaşkanından bu dünyada de sorulacak. Bunun hesabı katiyetle sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Yangın yeniden nüks etmiş, az önceki bize verilen bilgi, inşallah bir zaman geçmiş söndürülür.”

Öztunç ve Altay, matbuat toplantısındaki açıklamalarının peşi sıra, gazetecilerin sorularını de yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Acun Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ait soru üzerine Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen bire bir kafanın, İzmir’e husumeti tükenmez ayrımsız kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Uray başkanımıza takmış benzeri Cumhurbaşkanı ile alın karşıyayız. Ama Tunç Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Dünya Mirası Listesi üzere Kemeraltı namzet gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Ticaret Odası… İzmir’deki pek haddinden fazla sivil toplum örgütü, bunu temenni etti. Ama benzeri baktık, vekâlet bire bir alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik üstelik olmalı… Ama Kemeraltı  de girmelidir. DÜRÜST Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin tefviz projesi ile uğraşacağına, kişi otellerini lacerem büyütürüm diye niteleyerek çalışacağına… İş adamı yerine Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı namına özlük otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Ama daimi üyelik amacıyla vesile var. İşte o ant, seçimlerden sonradan 2023’te CHP iktidarında İzmir, namzet olacak.”Share: