Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu içtimai bölük projesine başvurular zahir yapılıyor? Zaman bakımından başladı

Cumhuriyet tarihinin bildirme balaban toplumsal ev projesinin tanıtımı geçkin Ankara’da yapıldı. Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Kurum’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıkarak projeye ilgili detayları paylaştı.Öte yandan Reisicumhur Erdoğan, mazi yaptığı açıklamada, “Başvurular yarın başlıyor, Ekim kocaoğlan sonuna kadar sürecek. İlk asıl Ev ayında atılacak. Bunların içerisinde oturan vatandaş sayısını 10 milyonun konusunda çıkaracağız. İsmi dahi evvel evim, önceki gelişim yerim olacak” dedi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Cumhur Reisi Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı, adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” adına belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankasının çıkışlı şubeleri ve e-Kerem aracılığı ile yapılacak.

SERENCAM TARİHLER

Bankalar tarafından yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Teşrinievvel 2022 tarihleri ortada kabul edilecek. e-Heybet başvuruları ise 28 Ekim’birlikte sona erecek.

BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye referans muktedir olmak amacıyla, referans sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,Proje iklim sınırları içerisinde bildirme beş altı 1 sene ikamet etmesi yahut proje mülk nüfusuna mukayyet olması,Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üstüne T.C. sınırları ortamında tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den elan ilk familya sahibi olmama İstanbul üzere maaş sekmen halkı gelirinin, sunu fazla net 18.000 TL, sıkı genelinde 16.000 TL olması (Martir Aileleri, Savaş ve Hizmet Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Dünya)Aynı derece halkı adına, tek referans yapılmasıBaşvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonraları doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

Cumhur Reisi Erdoğan, projenin detaylarına ilgili şunları söyledi:

İlk hamle konutlarını maksimum 2 yıl ortamında bitirip doğruluk sahibi vatandaşlarımıza bırakmak istiyoruz. Hedefimiz eksiksiz devlet ve ilçelerimizde 2023-2028 arasını havi 5 almanak süreçte 500 bin içtimai konut, 250 bin konut amaçlı arsa ve 50 bin hisse senedi yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Konutların 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da, 12 bin 500’ünüİzmir’üstelik, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da inşa edeceğiz.

DAİRELER BIRÇOK TL OLACAK?

Şehit yakınları ve gazilere önce etabın yüzde 5’e bedel mevrut 12 bin 500 göz, mütekait vatandaşlarımıza ise yüzdelik 20’ye denk gelen 50 bin göz ayırıyoruz. Projemizdeki konutlarımızın yüzde 20’sine balya mevrut 50 bini ise gençlerimize tahsis ettik. Toplamda 608 bin teklik olan 2+1 konutlarımıza maaş 2.280 liradan başlayan 240 ay vadeyle eş olunabilecek. 850 bin liralık fiyata cemaat 3+1 dairelerin ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 kamer vadeyle yapılabilecek. Belirlenen toplanmış bedelin yüzdelik 10’u başlangıçta alınacak.

TİCARİ ALGI KAYBAĞI YAPANLARA FIRSAT VERİLMEYECEK

İstanbul’da kademe geliri 18 bin liranın, ayrıksı illerde 16 bin liranın altında olan tümce başvurabilecektir. Bu projeleri ticari algi kaynağı haline getirmek isteyenlere bile okazyon vermeyeceğiz. Devleti kurnazca türe etmediği halde TOKİ’den ev almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetim mekanizması kuracağız. Yegâne derdimiz imkanı kısıtlanmış ailelerimizi akla yatkın şartlarla familya sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden ortamında yaşayacak ailelerimize okşayıcı olmasını diliyorum.

ARSA PROJESİNİN DETAYLARI

Yine ilk defa zir yapıları ve imarı mücehhez ocak yapmaya amade arsa alternatifi de sunuyoruz. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlediğimiz bu arsalar ortalık fiyatlarının haddinden fazla altında tıpkısı bedelle ve faizsiz ayrımsız şekilde vatandaşlarımıza satılacaktır. Evin düz yazı sürecinde hak sahiplerine mimarlık ve mühendislik desteği dahi verilecektir. Arsalar iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan özgür parsel şeklindeki arsalar vardır. Bunlar 192 bin 500 liradan başlayan toplanmış bedel ve bin 604 liradan başlayan taksitlerin 10 sene önel ile faizsiz şekilde ödeneceği tıpkı sistemle vatandaşa satılacaktır. İkinci gruptaki paydaşlı parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan hep bedel ve 937 liradan başlayan taksitlerle gene 10 yıl mehil ile ve faizsiz şekilde yapılabilecektir.

İŞ YERİ PROJESİNİN DETAYLARI

Şimdi dahi iş yerlerimiz ile ilişik ara sıra ayrıntıları katılmak istiyorum. Anlamsız el altında 12 ilimizde 3 bin 930’u tüm toplamda 10 bini aşan sanayi tipi hisse senedi yeri projemiz bulunuyor. Kampanyanın evvel etabı kapsamında 10 bin eskimemiş aksiyon yeri elan gerçekten ve ölçülü ölçekli sanayicimizin hizmetine sunuyoruz. Bu iş yerlerini 350 bin liradan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay mehil ile emekçi kardeşlerimize, gailesiz girişimcilerimize sunacağız. ‘İlk evim’, ‘önce iş yerim’ projesinin 81 ilimize ülkemize, vatandaşlarımıza, balkı iyi olmasını diliyorum.”Share: