Fransa’dan bisikletiyle geldi, Nilüfer’in tarım çalışmalarını inceledi

Fransa’dan İran’a derrace turuna çıkarak durakladığı mevki ve kentlerde domestik ve yerelleşmiş tohumların varlığı ve yetiştirilmesi ile ekolojik tarım üzere konuları gündemine düzlük Eléonore Mahée, Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarını bile durumunda inceledi. Mahée, Nilüfer Belediyesi’nin Azık Yılı ve İklim Yılı projelerini ve bu çerçevede yapılan çalışmaları hayranlıkla izledi.

Çeşitli ülkelerin yerel tohumlarını bakmak, yerli tohumların pekâlâ korunduğu üzerine vukuf sahibi gelmek, şehir ve kırsalda zinde insanların evcil yavru ve ekolojik tarım uygulamalarını başlamak ve bu laf hakkındaki görüşlerini kabul etmek, bu alanda farkındalık oluşturmak amacıyla Fransa’dan İran’a velespit turuna çıkan kültür mühendisi Eléonore Mahée, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ve Yunanistan’ın arkası sıra rotasını Türkiye’ye çevirdi. İstanbul ve Sakarya’üstelik muhtelif temaslarda kâin Eléonore Mahée, henüz bilahare Nilüfer Belediyesi’nin konuğu oldu. Nilüfer Belediyesi’nin Besin Yılı ve İklim Yılı’nda gerçekleştirdiği projeleri yerinde inceleyici Eléonore Mahée, gördüğü çalışmalar karşısındaki hayranlığını dile getirdi. Nilüfer Belediyesi’nin Ürünlü Mahallesi’ndeki Kent Bostanları, döl kütüphanesi ve kompost evi, İhsaniye Mini Bostanı’na revan Eléonore Mahée, burada gerçekleştirilen nişane soy denemeleri ve kompost üretim süreçlerini birlikte ilgiyle inceledi. Nilüfer Belediyesi Kırsal Alan Danışmanı Arca Atay ve Nilüfer Kent Bostanları Sorumlusu Selin Bıçakçıoğlu’ndan bostanda yapılan icraat karşı mufassal bilgiler kayran Eléonore Mahée, bostanda domates hasadı bile yaptı.

Eléonore Mahée, Nilüfer Belediyesi’nin S.S. Nilüfer Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (NİLKOOP) gelişim birliğiyle Konaklı Mahallesi’nde üretim yapılan göveri ve kâr bahçelerine her an, burada yapılan çalışmaları de candan izledi.

Karaman Dernekler Yerleşkesi ve Ekolojik Dirim Derneği (EKODER) ile temaslarda kâin Eléonore Mahée, Nilüfer Şehir Konseyi’ne giderek burada de hem bisiklet say grubu hem dahi Nilüfer Site Konseyi Toyluk Meclisi’nin çalışmaları karşı vukuf aldı. Nilüferli gençlerle dahi tanışma fırsatı bulan Mahée, onlara tecrübelerini aktardı. Eléonore Mahée, Nilüfer Belediyesi Ertan Ayçetin Çiftteker Evi’ni bile gezerek, beğenisini dile getirdi.

5 aktarılma süresince Nilüfer’de tarımsal üretim faaliyetlerini esermek üzere nazil Eléonore Mahée, Türkiye’deki çalışmalarını tamamladıktan sonraları bisikletiyle Gürcistan ve Ermenistan’ın arkası sıra projesinin bitiş noktası olan İran’a varış yapacak. – BURSA

Share: