Hem üreticilere hem üstelik öğrencilere yalan eğitimi

Hem üreticilere hem bile öğrencilere mantar hastalığı eğitimi

YOZGAT Yozgat Bozok Üniversitesi Ekincilik Fakültesi bünyesinde açılan Mantar Hastalığı Yetiştirme ve İklimlendirme Odasında öğrenciler, derste gördükleri kuramsal bilgileri burada pratiğe dökerken çiftçiler da mantarhane kurulumu ve mantar hastalığı yetiştiriciliği hususunda beceri bilgileri öğrenme fırsatı buluyor.

Ekincilik Fakültesinde 2017 yılından itibaren öğrencilere müteveccih başlatılan yalan yetiştiriciliği eğitimlerine, 2019 yılında İl Özel İdaresi’nin desteği ile kurulan Mantar Yetiştirme ve İklimlendirme Odası ile birlikte çiftçiler bile karışma edildi. Burada öğrenciler yalan yetiştiriciliği dersinde gördükleri teorik bilgileri kılgılı olarak pratiğe dökerken yalan yetiştiriciliğini aktarmak isteyen vatandaşlar ve çiftçiler amacıyla üstelik açılan kurslarla yetişek veriliyor. Kurslara katılan kursiyerlere, burada tedrisat görevlilerince mantar hastalığı dikimi, üretimi ve mantar hastalığı yetiştiriciliğine yönelik beceri bilgiler veriliyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bostan Bitkileri Bölümü Akademisyen Dr. Gökçen Yakupoğlu, bu tesiste kayın mantarı üretimi gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Bu odayı yaparken projemiz, iklim hususi idaresi vasıtasıyla desteklendi. Hem öğrencilerimize uygulama alanı hem üstelik üreticilere eğitim bilimi yöneltmek gayeli yapılan aynı projeydi. Bu istikamet üstelik iki terbiye programı düzenledik birisi kadınlara yönelikti ve berenarı dahi bol geçti. Güzel da demet gördü, şu anda üstelik mektepli uygulamasıyla eğitimlerimize bitmeme ediyoruz.” dedi. Kayınbirader mantarının gayrı mantarlara göre yetiştirilmesinin elan yalın kat olduğunu söyleyen Yakupoğlu, “2019 yılında buranın inşa edilmesiyle birlikte kayın mantarı yetiştiriciliğinin hızla yapılabileceği, insanların bunun zevkle üretebileceği ayrımsız alana ehil olduk. Hem öğrencilerimiz hem birlikte üreticilerimiz gelip burada kılgılı adına bizimle birlikte çalışıp kayın mantarı yetiştiriciliğini birden öğrenebilirler.” şeklinde konuştu.

Tarım Fakültesi Bahçe Bitkileri 3. Sınıf öğrencisi Batuhan Özkök ise, “Yalan yetiştiriciliği dersinde öğrendiğimiz bilgileri burada uygulamalı kendisine görüyoruz. Bize de faydası oluyor.” ifadelerine kayran verdi.

Share: