İstanbul’da teröre alın ‘Evlat Nöbeti Çalıştayı’

İstanbul’da Medya Platformu Derneği ve MİSMED Sosyal Medya Derneği işbirliğiyle ‘Çağa Nöbeti Çalıştayı’ düzenlendi. Çalıştayın açım konuşmasını fail AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Jandarma, “”HDP çocukların dağa kaçırılmasında ayrımsız istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti” dedi.

Diyarbakır’bile bölen terör örgütünün dağa kaçırdığı evlatlarını almak amacıyla HDP diyar binası önünde öğün tutan ailelerin duruşu akademik çalışma konusu oldu. Bu çerçevede İstanbul’birlikte Iletişim Araçları Platformu Derneği ve MİSMED Toplumsal Iletişim Araçları Derneği işbirliğiyle ‘Velet Nöbeti Çalıştayı’ düzenlendi. Terörizme cebin duran evvel eş hareketinin dünyaya afişe etmek amacıyla kombinasyon edilen çalıştayın 1. ve 2. oturumları gerçekleştirildi. Annelerin başlattığı hareketin akademik düzeyde ele alındığı çalıştay’ın Nevşehir Mebus Mustafa Bitirmiş ve Bitlis Ermiş Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümünde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gıyap Palabıyık yaptı. Açım konuşmalarının peşi sıra Ahmet Durkaya’nın moderatörlüğünde ‘Içtimai Hareketin Yeni Öznesi: Döl Nöbeti Aileleri’ mevzulu 1. Oturum başladı. Oturumda hatip olarak Eski DOĞRU Partili Saylav Mehdi Eker, Gazeteci Orhan Miroğlu, Fatma Gülşen Ahi ve Mahmut Bıyıklı katıldı. 1. Oturumun ardından Güçlü Sakınç moderatörlüğünde ‘Bala Nöbeti Aileleri: Içtimai Faaliyet ve Duygusal Mücahede’ mevzulu 2. oturum başladı. Oturumda konuşmacı adına Zeynep Türkoğlu, Betül Soysal Bozdoğan, Doç. Dr. Veysel Kurt ve Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu katıldı.

“HDP çocukların dağa kaçırılmasında tıpkısı istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti”

Çalıştayın küşat konuşmasını özne AK Öğür Nevşehir Mebus Mustafa Cingöz, “Bugün İstanbul’üstelik Çalıştayımız var. Diyarbakır Annelerimizin sadık ve alımlı direnişinde hem sosyolojik hem akademik hem birlikte medya ayağı olarak pekâlâ destek sağlayabiliriz. Bu işi bütün beraber pekâlâ yürütebiliriz onu atışmak üzere buradayız. Tabi bu birlik Türkiye’nin değeridir. İnşallah hep bu arada Diyarbakır annelerimizin desteği ile beraber İçişleri Bakanımızın katkıları ile bu arada birlik yıldırı örgütlerini inşallah bu ülkeden söküp atacağız. Tabi burada Diyarbakır annelerimizin doğruca direnişi haddinden fazla muhteşem notlar çıkardı. Benzeri tanesi da alelhusus tek HDP Mebus çocuğunun yahut varlıklı çocuklarının dağda olmadığını ağız ağıza acayip ve garip Doğu’birlikte ki vatandaşlarımızın çocuklarının olduğu tayin edildi. Allah’a hamdolsun bu aynı serian azalıyor. Zira Diyarbakır Annelerimiz çabucak evlatlarını kurtarma değil, dağa çıkma ve kaçacak çocukları üstelik örtbas etmek üzere benzeri direniş ve duruş sergiliyorlar. Biz de onlardan minnettarız. Türkiye terörle savaş çokça oylumlu 2 molekül sağladı. Hem TSK, hem MİT hem birlikte Inanma güçlerimizin koordineli gayretleri ile bu arada evcil ve milli unsurların kullanması gine siyasal ruhlu iradenin terör örgütüne kan aldırmaması. İkincisi ise Diyarbakır annelerimizin özellikle Kürt halkının ayrımsız eylemi ayrımsız direnişi ortaya imdi. Nedeniyle Diyarbakır anneleri şurası haykırdılar. Terör örgütü çocuklarımıza merhametsizlik ediyor, bizim çocuklarımızın geleceğini çalıyor, bizim çocuklarımızı öldürüyor. Bu haykırışlarda şu hakikat ortaya artık. HDP çocukların dağa kaçırılmasında tıpkısı istasyon, Diyarbakır Anneleri bu istasyonu imha etti. Biz onlara minnettarız” şeklinde konuştu.

Toplamda 6 oturum adına planlanan ‘Uşak Nöbeti Çalıştayı’ akşama büyüklüğünde sınırlı aralarla bitmeme edecek. – İSTANBULShare: