Kanseri yenen milli sporcunun hayatında “pes buyurmak” bulunmayan

Karaman’birlikte güçlü Bayram Ayı Polat, 12 yaşında yakalandığı mızrap kanserini yendikten sonradan beden eğitimi öğretmeninin tavsiyesiyle başladığı oturarak voleybolda milli takıma yükselmenin gururunu yaşıyor.

Sol bacağında 2015’te dert ve şişlik oluşması üstüne hastaneye giden Polat’e, yapılan tetkikler sonucu mızrap kanseri teşhisi konuldu.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kimyasal tedavi almaya başlayan Çelik, hastalığı nedeniyle diz kapağıyla gelişigüzel bacağının eğin kaslarını dahi kaybetti. Polat, bala onkoloji servisinde ayrımsız yıl süresince gördüğü mukavemetli otama ile hastalığı yendi.

Karaman Rum Lisesi serencam dershane öğrencisi Polat, öğretmeninin yönlendirmesiyle ilgilenmeye başladığı oturarak voleybolda muvaffakiyet yakaladı.

Milli topluluk formasını terletmenin gururunu canlı Çelik, azmi ve çalışkanlığıyla herkese eş oluyor.

“Kanseri yenebilmek amacıyla on paralık pes etmedim”

Aksaray Paralimpik Oyunları Tedbir Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren 19 yaşındaki Çelik, AA muhabirine, milli takımdaki önceki kampı olduğunu, çokça şişman deneyim kazandığını söyledi.

Günde çift alıştırma yaparak müsabakalara hazırlandıklarını anlatan Çelik, “Antrenmanlarımız haddinden fazla ferah geçiyor. Şampiyonalarda çok bereketli dereceler elde edeceğimize inanıyoruz. Önümüzde tıpkısı Avrupa Şampiyonası var. Orada inşallah dereceye örtmek istiyoruz.” dedi.

Polat, kansere yakalandığında yaşının kıytırık olduğunu, ailesinin önce ilkin hastalığını kendisine söylemediğini belirtti. Kanserin üstelik ne olduğunu bilmediğini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

“Sınırlı zamanlarda ilaçlar almaya başladım. Bunlar saçlarımı ve kaşlarımı döktü. İlaçları içtikten sonradan kemirmek yiyemiyordum, akarsu içemiyordum. Durumum daha birlikte kötüye gitti, güç hizmet süreci geçirdim. Üç dolaşma yoğun bakım sürecinin peşi sıra değme molekül bundan sonra benim için bambaşkaydı. Hayatım karmakarışık olmuştu. Çok yumruk tıpkısı sürecin beni beklediğini anladım. Yanımda artan birçok çocuk hayatını kaybetti. Ego kanseri yenebilmek amacıyla tek pes etmedim ve çok direndim. Üç ameliyatın ardından diz kapağımı aldılar, ailemin de desteğiyle kanseri yendim. Voleybol oynayarak dahi hayata döndüm.”

“Milli takımda kalımlı koyulmak istiyorum”

Hastalığı yendikten sonra kendisi üzere eskimemiş bir sürecin başladığını tamlayan Polat, şunları söyledi:

“Süfli kendimi çok hayatiyetli hissediyordum. Kanseri alt etmek, hiç çarpık çurpuk bir molekül değil. Yaşımdan çokça çokça bilim hissediyordum. Kişi gücümün ne kadar balaban olduğunu hissettim. Bu süreçte evde terbiye aldım. Peşi Sıra normal meslek hayatıma devam ettim. beden eğitimi öğretmenim beni oturarak voleybol sporuna yönlendirdi, kendimi geliştirdim. Şu anda milli takımdayım, bu bana çokça nazik kurum veriyor. Milli takımda temelli olmak istiyorum”

Milli Mızıka Başantrenörü Ongun Bağlılık ise milli sportmen Şevval Çelik’in hamam kanlı, kıvrak ve çok başarılı benzeri sporcu olduğunu belirtti.Share: