KIRIKKALE – Yahşihanlılar ücretsiz diyetisyenlik hizmetiyle aşkın kilolarından kurtuluyor

Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde belediye yoluyla kilo problemi diri vatandaşlara, daha sağlıklı dirim için ücretsiz diyetisyenlik hizmeti sunuluyor.

Yahşihan Belediyesince tahminî 3 ay önceki başlatılan uygulama kapsamında, şehremaneti binasında oluşturulan birimde vatandaşlar ücretsiz diyetisyenlik hizmetinden yararlanabiliyor.

Ayrıca ilçede doğum işleyen kadınlarla dahi irtibata geçen diyetisyen Ziyalı Kanık, evlerine giderek veladet sonrası oluşan kilolardan kurtulmalarına yardımcı oluyor.

Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, AA muhabirine, ilçede sülale ziyaretleri sırasında vatandaşların tagaddi ve obeziteyle ilişkin sorunlarından bahsettiğini söyledi.

Bunun üstüne şehremaneti binasında ücretsiz diyetisyenlik hizmeti vermeye başladıklarını dile getiren Türkyılmaz, “Esas ve yavru beslenmesi bittabi kim çok önemli. Diyetisyenimiz sadece obezite ile değil, yeni tevellüt özne kadınların ahir süreçlerindeki beslenmeleriyle üstelik ilgileniyor.” dedi.

Türkyılmaz, bugüne büyüklüğünde kestirmece 200 kişinin ücretsiz diyetisyenlik hizmetinden yararlandığını, bir kişinin ortalama 6-7 kilogram verdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Değişmez olmamakla gelişigüzel Yahşihan 1,3 ton hafifledi. Artık elan hafif bir ilçede yaşıyoruz. Uygulama kapsamında vatandaşlar öncelikle belediyeye müracaat ediyor. Diyetisyenimizle sohbet ederek, yazdığı menüler sonrasında de ahenkli adına kontrollerini yapıyoruz. Henüz sonra spor yaptırıyoruz. Zinde hayat ve obeziteye karşı hakeza bire bir mücadelemiz var. Vatandaşların mankafa dönüşleri çokça iyicene, çok mutlular. Yakında ayrımsız karı adam hediye getirmiş, çiçek yaptırmışlar. Sağlıklı benzeri ilçe olma yolunda böyle tıpkı adım atıyoruz.”

kişiye özel beslenme programları oluşturuluyor

Diyetisyen Vazıh Kanaatkâr de programa vatandaşların rabıta gösterdiğini söyledi.

Başvuranların çoğunluğunun obez bireylerden oluştuğunu anlatan Tokgözlü, şunları kaydetti:

“Burada halkı bilinçlendirerek obeziteden kurtulmalarını ve dosdoğru şekilde yaşamalarını amaçlıyoruz. İlk geldiklerinde bilgilerini alıyoruz ve haftalık kontrollerini yapıyoruz. Zaman tahlillerine göre neler yemeli veya yememeli onları konuşuyoruz. Cisim analizlerine bakıyoruz ve kişiye özel beslenme programları oluşturuyoruz. Bunun dışında başkanımızın verdiği istek doğrultusunda mevlit fail kadınların evine giderek ana ve çocukla ilişik beslenme önerilerinde bulunuyoruz. Burada üstelik pir sonuçlar alıyoruz.”

Vatandaşlar uygulamadan memnun

Vatandaşlardan Aycan Aydoğdu ise arkadaşlarının tavsiyesi üstüne diyetisyene geldiğini belirterek, “Düzentileme saatleri ayrımlı olduğu için tagaddi üstüne düzensizlikler yaşıyorum. Çok hareketsizim ve bu nedenle da kilo alıyorum. Buradan alacağım sonuçlar üzere sabırsızlanıyorum.” dedi.

Diyetisyene başvuran şehremaneti çalışanı Huri Kayaç de 6 aylık bebeğinin olduğunu ve gebelik döneminde çok çok kilogram aldığını dile getirdi.

Doğumun peşi sıra esas sütünün azalmasından korktuğu üzere diyetisyene geldiğini anlatan Kayaç, “Görgülü hanımın desteğiyle korktuğum olmadı. Antrparantez kilogram vermeye bile başladım. Ayrımsız aydır diyetisyene geliyorum ve 6 kilo verdim. Bana beslenmem ve şüphesiz sağlıklı ayrımsız birey olmam gerektiğini anlattı.” diyerek konuştu.

Melike Layemut ise dosdoğru ve düzenli beslenmek için diyetisyene başvurduğunu belirterek, herkesi belediyenin sunduğu hizmetten yararlanmaya nida etti.

Share: